Panorāma

G20 līderiem atšķiras viedoklis par Krievijas karu Ukrainā

Panorāma

Panorāma

V. Zelenskis apmeklējis atbrīvoto Hersonu

Ukrainas prezidents Zelenskis apmeklē atbrīvoto Hersonas pilsētu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien ieradies valsts dienvidu pilsētā Hersonā, kas tikai pirms pāris dienām tika atbrīvota no Krievijas okupantiem.

Atbildot uz žurnālistu jautājumu, kāpēc prezidents ieradies Hersonā, Zelenskis pajokoja, ka pēc slavenajiem Hersonas arbūziem.

Zelenskis tikās ar Ukrainas karavīriem. Viņš piedalījās Ukrainas karoga pacelšanā un valsts himnas dziedāšanā.

 

"Mēs virzāmies uz priekšu. Mēs esam gatavi mieram, mieram visā mūsu valstī," teicis Zelenskis.

Viņš arīdzan izteica pateicību NATO un citiem sabiedrotajiem, kas atbalsta Ukrainu cīņā pret Krievijas iebrucējiem.

Zelenskis uzsvēra, ka Ukrainu interesē miers visā valsts teritorijā, nevis citu valstu teritorija. Ukrainas prezidents atzina, ka šī kara cena ir ļoti augsta – daudz kritušo un ievainoto.

Zelenskis atzina, ka, lai arī šāda viesošanās ir riskanta, tā ir nozīmīga gan vietējiem iedzīvotājiem, gan viņam pašam.

"Ir svarīgi būt šeit, lai arī visi riskē. Militārpersonas riskē, žurnālisti riskē - jūs taču arī esat šeit un stāstāt par Hersonu. Manuprāt, ir svarīgi būt šeit Hersonā, lai atbalstītu iedzīvotājus un lai viņi redzētu, ka mēs ne tikai par šādu atbrīvošanu runājam, bet mēs reāli to arī darām.

Mēs reāli atgriežamies un reāli paceļam šeit mūsu karogu. Un vēl tīri cilvēciski gribas no cilvēkiem saņemt šīs emocijas un enerģiju. Tas ir ļoti svarīgi, un tas motivē."

Zelenskis drosmīgāks par Putinu

Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs pirmdien apgalvoja, ka Hersona esot Krievijas teritorija, bet izvairījās no komentāriem par Zelenska vizīti.

Krievijas medijos pagājušonedēļ parādījās ziņas, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins varētu apmeklēt okupēto Doneckas un Luhanskas apgabalu teritoriju, bet Peskovs bija spiests atzīt, ka Kremļa saimnieks pagaidām neplāno rādīties frontes līnijas tuvumā.

Zelenskis izrādījies drosmīgāks, jo Krievijas karaspēks ir turpat Dņepras upes otrā krastā, turklāt Ukrainas amatpersonas brīdina, ka Hersonā ir palikuši Krievijas karavīri, kas pārģērbušies par civiliedzīvotājiem.

Ukrainas prezidents Zelenskis apmeklē atbrīvoto Hersonas pilsētu
00:00 / 03:48
Lejuplādēt

Krievijas karaspēka vienības piektdien atkāpās no Hersonas pilsētas un pārcēlās uz Dņepras upes kreiso krastu. Drīz vien pilsētā iegāja Ukrainas karavīri, ko sveica vietējie iedzīvotāji, izsakot pateicību par atbrīvošanu no Krievijas okupācijas varas.

"Hersonieši gaidīja. Nekad neatteicās no Ukrainas. Ticība Ukrainai vienmēr attaisnojas, un Ukraina vienmēr atgūst savu," piektdien uzrunā tautai teica Zelenskis.

Ukrainas dienvidu pilsēta Hersona atrodas Dņepras upes labajā krastā, bet jau oktobra vidū visām okupantu administrācijas varasiestādēm tika dots rīkojums pārcelties uz Dņepras kreiso krastu.

Ukrainas armija turpināja pretuzbrukumu ar mērķi atbrīvot Hersonu, un 9. novembrī Krievijas karaspēka vadība bija spiesta paziņot, ka pieņemts lēmums par Krievijas armijas vienību atkāpšanos no Hersonas pilsētas un aizsardzības pozīciju ieņemšanu Dņepras upes kreisajā krastā.

Hersonas apgabalā situācija joprojām bīstama

Ukrainas varasiestādes pamazām atjauno kontroli pār pagājušajā nedēļā atbrīvotajām teritorijām Hersonas apgabalā Dņepras upes labajā krastā. Daudzviet pēc Krievijas karaspēka padzīšanas nav pieejama televīzija, internets, mobilie sakari un sabiedriskā transporta un pasta pakalpojumi.

Krievijas spēki joprojām kontrolē ievērojamu Hersonas apgabala teritoriju. Bet pašā Hersonā patlaban nav elektrības un tekoša ūdens, trūkst pārtikas un medicīnas preču. Iedzīvotāji arī stāsta, ka Krievijas karaspēks pirms atkāpšanās pilsētu pamatīgi  izlaupījis.

Ukrainas prezidents Zelenskis svētdien vakarā brīdināja, ka situācija Hersonas apgabalā joprojām ir bīstama, galvenokārt tāpēc, ka Krievijas spēki atkāpjoties ir mīnējuši plašas teritorijas. Atbrīvotajās teritorijās slapstās arī daudzi Krievijas karavīri un algotņi, kuri varot mēģināt sarīkot sabotāžas uzbrukumus.

Zelenskis arī teica, ka atbrīvotajās teritorijās Hersonas apgabalā ir reģistrēts liels skaits Krievijas armijas pastrādāto kara noziegumu.

"Izmeklētāji līdz šim ir dokumentējuši vairāk nekā 400 Krievijas kara noziegumus. Ir atrasti nogalinātu civiliedzīvotāju un militārpersonu ķermeņi. Hersonas apgabalā Krievijas armija aiz sevis ir atstājusi tikpat lielas zvērības kā citās teritorijās, kurās tai izdevās ieiet. Mēs atradīsim un sauksim pie atbildības katru slepkavu. Bez šaubām," solīja Zelenskis.

Turpinās sīvas cīņas arī Luhanskas apgabalā

Zelenskis arī sacīja, ka frontē joprojām sīvākās cīņas norisinās Doneckas apgabalā Ukrainas austrumos. Krievijas spēki intensīvi ar artilēriju uzbrūk Ukrainas spēku pozīcijām, tomēr pagaidām viņiem neizdodas pārraut aizsardzības līniju.

Arī kaimiņos esošajā Luhanskas apgabalā turpinās intensīvas kaujas. Apgabala kara administrācijas vadītājs Serhijs Haidajs pirmdien paziņoja, ka Krievijas spēki spēcīgi apšauda apdzīvotās vietas, kuras nesen atbrīvoja Ukrainas karaspēks, tāpēc varasiestāžu galvenā prioritāte ir civiliedzīvotāju evakuācija.

Līdz šim Ukrainas aizstāvjiem ir izdevies atbrīvot 12 apdzīvotas vietas Luhanskas apgabalā, sacīja Haidajs.

"Virzība uz priekšu nav viegla, katrs metrs Luhanskas apgabalā tiek atgūts ar smagām pūlēm. Krieviem bija laiks sagatavoties un atvest lielu skaitu mobilizēto. Jā, viņi nav profesionāli karavīri, viņi ir nepietiekami bruņoti un ekipēti, tomēr tas vienalga ir liels skaits cilvēku, kuri šauj mūsu aizstāvju virzienā.

Tā ir bīstama cilvēku masa, kurus Krievijas okupācijas spēki atbalsta ar intensīvām artilērijas apšaudēm," Haidajs sacīja intervijā telekanālam "Freedom".

Ziema varētu samazināt karadarbības intensitāti

ASV domnīcas "Kara izpētes institūts" analītiķi prognozē, ka pēc sakāves Hersonas apgabalā Krievijas karaspēks tuvākajās nedēļās pastiprinās ofensīvu Doneckas apgabalā. Sagaidāms, ka Krievija uz šo frontes sektoru nosūtīs lielāku skaitu mobilizēto karavīru, kā arī no Hersonas apgabala rietumiem atvilktos spēkus. Savukārt Ukraina būšot spiesta nosūtīt papildspēkus uz Doneckas apgabalu.

Tomēr domnīcas eksperti šaubās, ka Krievija šajā frontes sektorā sasniegs kādus ievērojamus panākumus, lai gan nav izslēgts, ka krievi varētu ieņemt Bahmutu, bet tad tas nozīmētu milzīgus dzīvā spēka zaudējumus viņu pusē.

Savukārt Lielbritānijas militārie izlūki norāda, ka ziema radīs nopietnus izaicinājumus frontē gan Ukrainas, gan Krievijas karaspēkam.

Zemākas gaisa temperatūras un īsāks diennakts gaišais laiks varētu samazināt kauju intensitāti frontē.

Ukrainas armijas turpmākās sekmes frontē lielā mērā būs atkarīgas no tā, vai rietumvalstis turpinās piegādāt Ukrainai modernāko bruņojumu.

Šajā ziņā kārtējie pozitīvie signāli ir pienākuši no ASV, kur prezidenta Džo Baidena padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Salivans paziņojis, ka Baltais nams tuvākajās nedēļās paziņos par jaunas militārās palīdzības paketes piešķiršanu Ukrainai.

KONTEKSTS: 

9. novembrī Krievijas karaspēka vadība paziņoja, ka ir pieņemts lēmums par karaspēka izvešanu no Hersonas pilsētas un pārcelšanos uz Dņepras upes kreiso krastu. 11. novembrī Krievijas karaspēka vienības pameta Hersonas pilsētu, kur drīz vien ienāca Ukrainas karavīri

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti