Turcijas operācija Sīrijā: izskan bažas par draudiem jau tā nestabilajai situācijai

Turcija ir sākusi militāru operāciju pret kurdu kaujiniekiem Sīrijas ziemeļos. Par to paziņojis Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans. Mērķis ir izveidot aptuveni 30 kilometru plašu drošības zonu, kurā varētu atgriezties aptuveni 2 miljoni sīriešu bēgļu. Gan ārvalstu, gan starptautisko organizāciju līderi ir brīdinājuši, ka Turcijas rīcība var aizsākt jaunu operāciju ieilgušajā Sīrijas karā, apdraudot jau tā nestabilo situāciju visā reģionā.  

ĪSUMĀ:

 • Turcija sāka operāciju pret kurdu kaujiniekiem Sīrijas ziemeļos.
 • Mērķis esot veidot zonu, kur varētu atgriezties pašlaik Turcijā esošie sīriešu bēgļi.
 • Cilvēki sāk pamest Sīrijas ziemeļu teritorijas. Tiek ziņots par milzīgu paniku un pirmajiem upuriem. 
 • Erdogans: Sīrijas teritoriālo vienotību saglabās, no teroristiem atbrīvos vietējās kopienas.
 • Pirms šīs operācijas ASV paziņoja par savu spēku izvešanu.
 • Daudzi šo ASV soli kritizēja, kurdu kaujinieki sauca par nodevību.
 • Tramps noliedz kurdu pamešanu likteņa varā, sola vērsties pret Turciju, ja tā pārkāps cilvēciskumu.
 • Kurdi pašlaik apsargā tūkstošiem sagūstīto „Islāma valsts” kaujinieku, nav skaidrs, vai to varēs turpināt.
 • Tas savukārt varētu novest pie grupējuma „Islāma valsts” spēku mobilizēšanās.
 • Putins aicinājis Erdoganu nopietni pārdomāt uzbrukumu Sīrijas teritorijai.
 • Izskan bažas: Turcijas operācija var atklāt jaunu nodaļu Sīrijas karā, vēl vairāk destabilizējot situāciju reģionā.
 • Oficiālā Damaska: Sīrija ar visiem likumīgajiem līdzekļiem pretosies Turcijas agresijai.  


Turcijas militārā operācija pret Sīrijas ziemeļu daļā bāzētajiem kurdu kaujiniekiem tika plānota jau kādu laiku, bet par lēmumu to uzsākt plašākai sabiedrībai tika paziņots pagājušās nedēļas beigās.

Turcijas operācija Sīrija: izskan bažas par draudiem jau tā nestabilajai situācijaiUģis Lībietis

  Turcijas prezidents trešdien, 9. oktobrī, paziņojis, ka operācijas „Miera pavasaris” mērķis ir likvidēt teroristu koridoru Turcijas dienvidu robežas tuvumā. Šeit domāta cīņa pret Kurdu Tautas aizsardzības vienībām, ko oficiālā Ankara uzskata par teroristu organizācijas „Kurdistānas strādnieku partija” atzaru.

  Tāpat uzbrukums tiks vērsts arī pret grupējumu „Islāma valsts” ar mērķi izveidot pierobežā drošu zonu, kurā varētu atgriezties pašlaik Turcijā patvērumu atradušie sīriešu bēgļi.

  Erdogans tviterī norādījis, ka tiks saglabāta Sīrijas teritoriālā vienotība un no teroristiem atbrīvotas vietējās kopienas.

  Ārvalstu informācijas aģentūras ziņo, ka neilgi pēc šī paziņojuma Sīrijas ziemeļos nogranduši pirmie sprādzieni un gaisā manīti iznīcinātāji, kuri uzsākuši uzlidojumus, liekot daudziem vietējiem iedzīvotājiem steigā meklēt drošu patvērumu.

  Turcijas kara aviācija bombardējusi Sīrijas ziemeļaustrumu rajonus, un pie valsts robežas tiek koncentrēti arī sauszemes spēki. Vietējo mediju uzņemtajos videokadros redzams, ka cilvēki sāk pamest Sīrijas ziemeļu teritorijas.

  Tiek ziņots par milzīgu paniku un arī pirmajiem upuriem civiliedzīvotāju vidū. Notiek arī spontānas protesta akcijas.

  “Mēs – kurdi, arābi, kristieši, dažādas sektas un arābu ciltis – esam vienoti kā sīrieši pret jebkādu Sīrijas dalīšanu un okupāciju no Turcijas puses,” medijiem pauda vietējie iedzīvotāji.

  “Cilvēki Sīrijas ziemeļaustrumos aicina starptautisko sabiedrību, tiesību aizstāvjus un Apvienotās Nācijas iejaukties, lai apturētu šo agresiju,” aicināja kurdu spēku veterāns Mutana al Akli.

  Operācija Sīrijas ziemeļos aizsākās pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par amerikāņu spēku izvešanu no reģiona. Šāds lēmums, kurš izpelnījies asu kritiku arī ASV politiskajās aprindās, Sīrijas Demokrātisko spēku un kurdu nemiernieku rindās tika uzskatīts par nodevību, jo tieši ar amerikāņu atbalstu šie spēki spēlēja ievērojamu lomu, padzenot radikālos „Islāma valsts” kaujiniekus.

  Tramps gan ir noliedzis, ka viņš kurdus būtu pametis likteņa varā, solot agresīvi vērsties pret Turcijas ekonomiku, ja Ankara savās darbībās pārkāps cilvēciskumu.

  Kurdi pašlaik uzrauga un apsargā arī vairākus tūkstošus sagūstīto „Islāma valsts” kaujinieku, un nav skaidrs, vai šajā situācijā viņi spēs to pienācīgi turpināt.

  Tas savukārt varētu novest pie grupējuma „Islāma valsts” spēku mobilizēšanās un pozīciju nostiprināšanās, izmantojot radušos apjukumu un varas vakuumu.

  Neilgi pirms šī paziņojuma par operācijas sākšanu Krievijas prezidents Vladimirs Putins bija aicinājis savu Turcijas kolēģi nopietni pārdomāt uzbrukumu Sīrijas teritorijai.

  Pēc Putina vārdiem ir nepieciešams domāt par to, lai šāda ofensīva nekaitētu kopējiem centieniem atrisināt ieilgušo Sīrijas krīzi.

  Arī vairākas citas pasaules valstis ir brīdinājušas, ka Turcijas operācija var atklāt jaunu nodaļu Sīrijas karā, vēl vairāk destabilizējot situāciju reģionā.

  Arī ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs ir aicinājis visas konfliktā iesaistītās puses ievērot maksimālu atturēšanos un rūpēties par civiliedzīvotāju drošību. ANO arī izteikusi bažas, ka vardarbības atjaunošanās var veicināt kurdu bēgļu plūsmas palielināšanos, radot jaunus apgrūtinājumus kaimiņvalstīm.

  Arī Sīrijas Demokrātisko spēku vadība ir aicinājusi starptautisko sabiedrību pildīt savas saistības un nepieļaut humanitāro katastrofu Sīrijas ziemeļos. Šī mērķa sasniegšanai tiek piedāvāts virs Sīrijas ziemeļiem izveidot lidojumu aizliegumu zonu, kas novērstu potenciālos Turcijas uzlidojumus.

  Savu pozīciju par Turcijas rīcību paudusi arī Sīrijas Ārlietu ministrija, kas ir paziņojusi par gatavību ar visiem likumīgajiem līdzekļiem pretoties jebkādai Turcijas agresijai.

  Savukārt, runājot par valsts ziemeļus kontrolējošajiem kurdiem, Sīrijas vadība norādījusi, ka ir gatava tos atkal ņemt savā paspārnē, ja viņi atgriezīsies pie prāta.

  KONTEKSTS:

  Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans iepriekš paziņoja par gatavību sākt militāru operāciju Sīrijas ziemeļos. Viens no operācijas mērķiem būtu padzīt no pierobežas kurdu kaujiniekus.

  ASV iepriekš atbalstīja kurdus un citus Sīrijas kaujiniekus cīņā ar “Daīš”, Tramps draudēja izpostīt Turcijas ekonomiku, ja tā uzbruks kurdiem. Pēc sarunas ar Erdoganu Tramps paziņoja: Turcija var sākt operāciju Sīrijas ziemeļos, ASV šajā operācijā nepiedalīsies un to neatbalstīs.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti