Panorāma

Minhenes drošības konferences centrā – karš pret Ukrainu

Panorāma

Panorāma

11 dienas pēc zemestrīcēm Turcijā atrod izdzīvojušos

Turcijā 11 dienas pēc zemestrīces atrod izdzīvojušos

Kopš postošajām zemestrīcēm Turcijā un Sīrijā pagājusi vairāk nekā nedēļa, un upuru skaits pārsniedzis 43 tūkstošus. Izredzes atrast kādu izdzīvojušo kļūst arvien mazākas, taču nav zudušas pilnībā. 11 dienas pēc katastrofas glābējiem izdevies atrast vairākus dzīvus cilvēkus.

Vairāk nekā 260 stundas jeb 11 dienas iesprostoti zem gruvušiem. Un tad – brīnums. Glābējiem no drupām izdevies izcelt četrus izdzīvojušos.

Viens no izglābtajiem – Mustafa. Pēc nogādāšanas slimnīcā viņš steidzās priecīgās vēstis paziņot saviem tuviniekiem:

Vai zvana mans brālis??
Jā, dārgais brāli. Es tik ļoti gribētu tevi redzēt.
Brāli, kur tu esi??
Ko mamma dara?
Mēs visi tevi gaidām, brāl.
Vai viņi izdzīvoja?
Viņiem viss labi, visi gaida tevi.
Gaidi mani, es braucu.

Mustafas brālis šo ziņu gaidīja divas nedēļas. Kaut arī izredzes atrast vēl kādu izdzīvojušo pēc tik ilga laika bija niecīgas, viņš cerību nezaudēja.

"Dieva dēļ, nezaudējiet cerību! Mēs nekad nezaudējām cerību. Paldies glābējiem, paldies visiem!" sacīja Mustafas brālis.

Arī vakar glābējiem izdevās atrast izdzīvojušo – 17 gadus vecu Aleinu. Taujāta par izdzīvošanu, jauniete atklāja, ka viņai nav bijis ne ēdiena, ne iespējas padzerties: "Man nebija nekā. Es centos kaut kā kavēt sev laiku."

Katastrofa Sīrijā un Turcijā skārusi teritoriju, kas gandrīz sasniedz Apvienotās Karalistes lielumu. Miljoniem cilvēku palikuši bez mājām. Tūkstošiem patvērušies nometnēs, kurās izdzīvo, tikai pateicoties starptautiskajai palīdzībai.

Pieaugot upuru skaitam, Turcijā pieaug arī kritika pret valdību. Opozīcija norāda, ka tā nav bijusi spējīga uz tik liela mēroga katastrofu reaģēt. Kaut arī pēc 1999. gada postošās zemestrīces, kurā gāja bojā 18 tūkstoši cilvēku, Turcijā tika ieviests "zemestrīču nodoklis" ar mērķi iegūt milzu līdzekļus katastrofas prevencijai un glābšanas darbiem, Turcijas opozīcijas līderis pauda – šo naudu Erdogana valdība izlietojusi jaunas šosejas būvniecībai.

Tikmēr ar ziedojumiem palīdz citas valstis. ANO aicinājusi saziedot miljardu dolāru, lai palīdzētu vairāk nekā 5 miljoniem  zemestrīcē cietušo Turcijā.

KONTEKSTS:

Turcijas dienvidaustrumos un kaimiņvalstī Sīrijā naktī uz 6. februāri notika spēcīga zemestrīce, kuras stiprums bija 7,8 magnitūdas pēc Rihtera skalas. Zemestrīces upuru skaits ir pārsniedzis 40 000.

Arvien skaļāk tiek runāts arī par to, ka ēkas Turcijā pārāk bieži tiek celtas, pārkāpjot noteikumus. Tā kā Turcijā zemestrīces notiek diezgan bieži, visām celtnēm ir jābūt īpaši izturīgām. Tomēr aptuveni 6000 māju sabrukšana liecina par pārkāpumiem celtniecībā.

Atbildība daļēji gulstas arī uz Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu, kura partija atrodas pie varas jau 20 gadus. Turcijas prezidents atzinis, ka viņa valdība nespēj nodrošināt palīdzību cietušajiem tik ātri, kā cilvēki vēlētos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti