Trampa vizītē Lielbritānijā gaidāmas sarunas par tirdzniecību pēc «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Triju dienu valsts vizītē Apvienotajā Karalistē ieradies ASV prezidents Donalds Tramps. Sagaidāms, ka vizītes uzmanības centrā būs Vašingtonas un Londonas turpmākās attiecības pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES). Trampa vizīti gan pavadījuši vairāki skandāli un nesaudzīgi izteikumi par britu politiķiem. Tāpat dažādas pilsoniskās grupas vizītes laikā plānojušas rīkot plašas protesta akcijas.

Trampa vizītē Lielbritānijā gaidāmas sarunas par attiecībām pēc «Brexit»
00:00 / 01:35
Lejuplādēt

ASV prezidenta Donalda Trampa un viņa sievas Melānijas valsts vizīte Apvienotajā Karalistē notiek laikā, kad pati Lielbritānija atrodas nopietnās krustcelēs, gaidot “Brexit” un notiekot asām cīņām valsts politiskajā dzīvē. Nenoliedzami, Amerikas Savienotās Valstis ir viens no tuvākajiem Lielbritānijas sabiedrotajiem, un Londona cer arī pēc “Brexit” īsā laikā nostiprināt šīs saites ar jaunu tirdzniecības līgumu.

Pirms izlidošanas uz Apvienoto Karalisti šo aspektu uzsvēra arī Donalds Tramps: “Manuprāt, šī vizīte būs ļoti nozīmīga un interesanta. Pašlaik Lielbritānijā notiek ļoti daudzi procesi, un es esmu pārliecināts, ka iznākums viņiem būs ļoti labs.

Kā jūs zināt, viņi vēlas tirgoties ar Savienotajām Valstīm, un man liekas, ka kaut kad tuvākā nākotnē būs iespējams noslēgt lielisku divpusēju tirdzniecības līgumu.”

Jautājums par turpmākajām tirdzniecības attiecībām ir izpelnījies asu pretreakciju Lielbritānijā, ASV vēstniekam Apvienotajā Karalistē Vudijam Džonsonam paziņojot, ka viens no jaunā tirdzniecības līguma nozīmīgākajiem punktiem būs amerikāņu kompāniju piekļuve britu Nacionālajai Veselības aprūpes sistēmai.

Donalda Trampa vizīte izpelnījusies arī ne mazumu kritikas, vairākiem politiķiem un aktīvistiem pat aicinot oficiāli to aizliegt. Piemēram, Londonas mērs Sadiks Khans ir raksturojis Trampu kā vienu no kliedzošākajiem pieaugošo globālo draudu piemēriem. Savukārt Trampa runas stilu viņš salīdzinājis ar 20. gadsimta fašistu retoriku. Komentējot šos apgalvojumus, Tramps nosaucis Khanu par muļķīgi nejauku un neprofesionālu, salīdzinot viņu ar “dumjo un nekompetento Ņujorkas mēru Bilu de Blazio”.

Atzinīgus vārdus gan izpelnījušies divi citi britu politiķi – nu jau uz premjerministra posteni pretendējošais Konservatīvo partijas parlamentārietis Boriss Džonsons un “Brexit” partijas līderis Naidžels Farāžs, kas abi esot ASV prezidenta labi draugi. Tramps iepriekš arī aicinājis Lielbritāniju izstāties no Eiropas Savienības bez vienošanās, ja Brisele atsakās pieņemt tās prasības. Tāpat ASV prezidents rosinājis iekļaut Naidželu Farāžu “Brexit” sarunvedēju komandā.

Britu politikas komentētāji šādus izteikumus sauc par nepieredzētu iejaukšanos citas valsts iekšpolitikā.

Pēc ierašanās Londonā Tramps privātās pusdienās tiksies ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti II, pēc tam dosies uz Bekingemas pili, lai tiktos ar princi Čārlzu un Kornvelas hercogieni. Novērotāji jau aicina šīm sarunām pievērst īpašu uzmanību, jo princis Čārlzs ir pārliecināts vides aizstāvis, taču Tramps pazīstams kā fosilo kurināmo kaismīgs atbalstītājs. Sarunās piedalīsies arī princis Harijs, kura sievu Meganu Tramps vēl pavisam nesen arī nosauca par negantu, pats gan vēlāk to noliedzot.

Dažādas pilsonisko aktīvistu grupas ir draudējušas paralizēt Londonas centru, protestējot pret Trampa vizīti. Dažādas protesta akcijas pirmdien notiks daudzviet valstī, taču lielākie mītiņi paredzēti otrdien, 4. jūnijā. Kā intervijā izdevumam „Independent” norādījis kampaņas grupas „Stand up to Trump” pārstāvis Deniss Fernando, brīdī, kad Tramps pametīs Lielbritāniju, viņš zinās, ka cilvēki šeit noraida viņu un viņa toksisko politiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti