Starptautiskie novērotāji norāda uz nopietniem pārkāpumiem vēlēšanās Azerbaidžānā

Svētdien, 9. februārī, notikušajās Azerbaidžānas parlamenta vēlēšanās pieļauts liels skaits procesuālu pārkāpumu, kas rada šaubas par to, ka vēlēšanas bijušas brīvas un godīgas. To pirmdien, 10. februārī, atzinuši starptautiskie novērotāji. Sākotnējie balsu skaitīšanas rezultāti liecina, ka vēlēšanās uzvarējusi prezidenta Ilhama Alijeva vadītā valdošā partija "Jaunā Azerbaidžāna".

ĪSUMĀ:

  • Vēlēšanu komisija: Alijeva partija "Jaunā Azerbaidžāna" vēlēšanās ieguvusi 81 no parlamenta 125 vietām.
  • Opozīcijas partijas norāda uz ierobežotajām iespējām izvērst kampaņu; telekanāli nav atvēlējuši ētera laiku.
  • Opozīcijas līderis Gadžilijs: vēlēšanās izplatīta nelikumīga biļetenu mešana urnās un vairākkārtīga balsošana.
  • Starptautiskie novērotāji atzinuši, ka vēlēšanās pieļauts liels skaits procesuālu pārkāpumu.

Starptautiskie novērotāji norāda uz nopietniem pārkāpumiem vēlēšanās AzerbaidžānāRihards Plūme
Pēc rezultātu apkopošanas no teju visiem iecirkņiem centrālā vēlēšanu komisija paziņojusi, ka Azerbaidžānas prezidenta Ilhama Alijeva valdošā partija "Jaunā Azerbaidžāna" vēlēšanās ieguvusi 81 no parlamenta 125 vietām.

 

Valdošā partija, kurai nebija tikpat kā nekādas konkurences no opozīcijas puses, bija solījusi, ka svētdienas vēlēšanas būs demokrātiskas. Taču opozīcijas partijas kritizēja valdību, norādot, ka tām bijušas ierobežotas iespējas izvērst kampaņu, un vairākas partijas balsojumu boikotēja.

Opozīcijas partijas "Musavat" līderis Arifs Gadžilijs ziņu aģentūrai AFP norādīja, ka vēlēšanas bija pilnībā falsificētas un plaši izplatīta bijusi nelikumīga biļetenu mešana urnās un vairākkārtīga balsošana. Vēlēšanu komisijas kontrolē Alijeva partija, bet telekanāli nav atvēlējuši ētera laiku opozīcijas partijām.

Svētdienas vēlēšanas novēroja Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) un Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas pārstāvji. Starptautiskie novērotāji atzinuši, ka vēlēšanās pieļauts liels skaits procesuālu pārkāpumu, kas rada šaubas par to, ka vēlēšanas bijušas brīvas un godīgas.

Novērotāji konstatējuši, ka ierobežojošās tiesiskās normas un vispārējā politiskā gaisotne liegusi nodrošināt vēlēšanās patiesu konkurenci.

Daži novērotāji arī ziņojuši par urnu aizpildīšanu ar iepriekš sagatavotiem biļeteniem. Savukārt internetā atrodami videomateriāli, kuros redzams, kā urnu izbēršanas brīdī biļetenu kaudzei tiek pievienoti vēl citi biļeteni.

Tikmēr raidorganizācija "Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība" ievietojusi vairāku videomateriālu kopumu ar haotiskām ainām dažos no iecirkņiem. Uzņemtajos kadros šķietami redzams, kā no iecirkņiem tiek mēģināts padzīt vai neielaist novērotājus.

Azerbaidžānā dzīvo vairāk nekā 10 miljoni iedzīvotāju, bet balsstiesības bijušas nedaudz vairāk kā pieciem miljoniem iedzīvotāju. No tiem nobalsojuši nepilni 48%. Kārtējām parlamenta vēlēšanām Azerbaidžānā bija jānotiek šī gada novembrī, taču prezidenta partija pērn ierosināja parlamenta atlaišanu. Šādu iniciatīvu atbalstīja arī opozīcija un neatkarīgie deputāti. Partija skaidroja savu lēmumu ar vajadzību atbalstīt valstī uzsākto reformu ceļu, veikt izmaiņas likumdošanā, kā arī padarīt parlamenta sastāvu gados jaunāku.

Vara Azerbaidžānā pamatā ir koncentrēta 58 gadus vecā prezidenta Alijeva rokās, kurš valstī valda jau 17 gadus. Parlamentam, kurā deputāti tiek ievēlēti uz piecu gadu termiņu, politiskajā sistēmā ir ierobežota loma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt