Stambulā simtiem tūkstoši cilvēku pulcējas demokrātijas atbalsta mītiņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Stambulā svētdien, 7.augustā, simtiem tūkstoši cilvēku sapulcējušies uz masu mītiņu demokrātijas atbalstam pēc jūlijā notikušā apvērsuma mēģinājuma. Demonstrāciju organizē Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana valdošā partija, aicinot uz nācijas vienotību. Piedalīties piekrituši arī daļa opozīcijas partiju līderu. Pēdējās nedēļās valdība asi vērsusies pret tiem, kurus tur aizdomās par nesekmīgā puča atbalstīšanu.

Lai piedalītos milzīgajā valdošās partijas„Taisnīgums un attīstība” rīkotajā mītiņā demokrātijas atbalstam, svētdien pēcpusdienā Stambulas Jenikapi laukumā Marmora jūras krastos pulcējās simtiem tūkstoši cilvēku. Vicinot sarkani balto Turcijas karogu jūru, iedzīvotāji sapulcējās, lai noslēgtu trīs nedēļas ilgušo demonstrāciju maratonu prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana atbalstam pēc pagājušajā mēnesī notikušā apvērsuma mēģinājuma. 15.jūlijā gāja bojā vairāk nekā 200 cilvēku.

Svētdienas demonstrācijas lozungs ir „Demokrātija un mocekļi”, un tā organizēta stingras drošības apstākļos, kuros varasiestādes iesaistījušas vismaz 15 tūkstošus policistu.

Erdogans Jenikapi laukumu bieži izvēlas kā vietu, kur rīkot Turcijas valdošās partijas mītiņus. Premjerministrs Binali Jildirims partijas biedriem pirms svētdienas demonstrācijas izsūtījis apkārtvēstuli, kurā teiks, ka tas nav partijas mītiņš, bet tāds, kura mērķis ir veicināt nācijas vienotību. Tādēļ nebūšot atļauti jebkādi partijas lozungi.

Vairākums uz demonstrāciju ieradušos ir Erdogana atbalstītāji. Uz plakātiem bija redzami tādi uzraksti kā „Erdogan, tu esi Dieva dāvana,” vai „Liec mums mirt un mēs to darīsim,” vēsta ziņu aģentūra „Reuters.”

Svētdienas masu mītiņš rīkots demokrātijas un vienotības atbalstam. Erdogans tajā piedalīties uzaicināja ar opozīcijas partiju līderus, izņemot no Kurdu Tautas demokrātiskās partijas, kuru viņš apsūdz par sakariem ar aizliegto kurdu separātistu bruņoto grupējumu Kurdistānas Strādnieku partiju.

Abu pārējo opozīcijas partiju uzaicinātie līderi piekrita piedalīties. Labējās Nacionālās kustības partijas vadītājs paziņoja, ka viņš „stāvēs kopā ar Turciju pret nodevējiem.” Galu galā ierasties uz mītiņu piekrita arī sekulārās Republikāniskās Tautas partijas līderis, norādot, ka to dara „ticības demokrātijai, ticības likuma varai un mūžīgas cieņas pret mocekļiem” dēļ.

Erdogans opozīcijas līderiem medijos izteica pateicību, sakot, ka tas „stiprinās [Turcijas] vienotību.”

Novērotāji gan norāda, ka šādai solidaritātei un vienotībai var nebūt ilgs mūžs. Opozīcija jau ir izteikusi bažas, ka bruņoto spēku restrukturizācijas procesā trūkst parlamentārās uzraudzības un tā iet pārāk tālu. Kopš daļa militāristu centās sarīkot apvērsumu, no armijas atstādināti tūkstošiem karavīru, tostarp aptuveni 40% ģenerāļu.

Apvērsuma mēģinājumu jau no paša sākuma nosodīja visas parlamentā ietilpstošās partijas. 15.jūnijā bojā gāja vismaz 260 cilvēki un valdība izsludināja ārkārtas stāvokli.

Bet cilvēktiesību organizācijas jo īpašas bažas paudušas par cilvēktiesību pārkāpumiem un varas ļaunprātīgu izmantošanu pēdējās nedēļas.

Ankara puča organizēšanā apsūdz trimdā ASV mītošo turku garīdznieku Fetullu Gilenu un stingri vērsusies pret visiem, kurus tur aizdomās par viņa ideju atbalstīšanu. Tikuši aizturēti vairāk nekā 25 tūkstoši cilvēku, puse no kuriem formāli arestēti. Tāpat uz laiku atstādināti vai atlaisti vairāk nekā 60 tūkstoši valdības ierēdņu, kā arī aptuveni 20 tūkstoši skolotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti