SPECIĀLI no Londonas: Konservatīvajiem un leiboristiem paredz līdzīgus panākumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pie Lielbritānijas valdības nama Londonā pulcējas žurnālisti no visas pasaules, galveno konkurentu sejas vīd britu laikrakstu pirmajās lappusēs – Apvienotā Karaliste noskaņojas ceturtdien gaidāmajām vēlēšanām. Cīņu sola sīvu un paredz, ka gan patlaban pie varas esošo konservatīvo, gan sīvāko konkurentu – leiboristu panākumi būs ļoti līdzīgi. Tas liecina, ka būs grūti izveidot valdību.

Lielbritānijas galvaspilsēta Londona arī pirms vēlēšanām – dzīva un steidzīga. Laikapstākļi - tik tipiski visiem priekšstatiem par mūždien lietaino pilsētu, kā arī pūš stiprs vējš no Temzas, lietus mākoņi mijas ar pēkšņu sauli. Par vēlēšanu dienas tuvumu liecina laikraksti, kuru pirmās lappusēs visas kā vienā galveno politiķu fotogrāfijas – konservatīvo līderis un pašreizējais valdības vadītājs Deivids Kamerons un viņa sīvākais sāncensis, leiborists, kreisais Eds Milibands.

Politiskās intrigas pat izkonkurējušas vēstis par Karalieni Elizabeti, kura pirmo reizi apciemojusi savu tikko dzimušo mazbērnu, princesi Šarloti. Par to plašāki raksti iekšlapās.

Un ir vēl kāds apliecinājums tam, ka Londona turpmākās dienās būs faktiski pasaules uzmanības centrā, - notiekošais pie valdības ēkas. Tur jau pulcējas žurnālisti – televīzijas, radio, ziņu aģentūras – no visas pasaules, kuri sekos līdzi vēlēšanu notikumiem. Piektdien jau būs zināmi rezultāti.

Vietējo sabiedrību, protams, interesē veselības aprūpe, bezdarbs, algas, īpaši valsts iestādēs, nodokļi, imigrācija.

Cīņa ir cieša, un daudzi prognozē ļoti tuvu rezultātu līdz šim valdībā esošajiem un premjerministra Deivida Kamerona vadītajiem konservatīvajiem, tātad labējam spēkam, un sīvākajiem konkurentiem, Eda Milibanda vadītajiem leiboristiem - kreisajiem. Tas varētu nozīmēt, ka neviens spēks neuzvarēs ar pārliecinošu vairākumu, un tas nozīmē, ka būs grūti izveidot valdību un nāksies aicināt palīgā, piemēram, liberāļus. Tas, kā izveidosies koalīcija, arī noteiks to, vai valstī būs referendums par izstāšanos no Eiropas Savienības, par ko visvairāk uztraucas tieši ārpus Lielnritānijas.

Bijušais Londonas ekonomikas augstskolas direktors, Lordu palātas biedrs, pētnieks Entonijs Giddens uzskata, ka no referenduma ir iespējams izvairīties. „Vai šīs vēlēšanas varētu atstāt sekas uz visu pārējo Eiropu – jā, taču, manuprāt, lai kas arī notiktu, referenduma nebūs, ja pie varas nokļūs leiboristi, kuri, izskatās, patlaban iegūst vislielāko cilvēku atbalstu, un skotu nacionālisti. Viņi ir paziņojuši, ka tautas nobalsošanu pieļaus vien tajā gadījumā, ja mainīs valsts pamatlikumu. Ja pie varas tomēr paliks konservatīvie, tad viņi var izveidot tik trauslu koalīciju, kas neļaus izdarīt nekādus likuma grozījumus šajā virzienā. Protams, ja konservatīvajiem savu atbalstu neliegs galēji labējie, kuriem ir diezgan daudz vietu parlamentā, tad referendums varētu būt.”

Balsošana sāksies septiņos no rīta un iecirkņi ciet vērsies desmitos vakarā. Prognozē salīdzinoši lielu sabiedrības līdzdalību, taču ne visos reģionos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti