Seniori kūtri piesakās jaunajam rezidenta statusam Lielbritānijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Britu valdība šonedēļ paziņoja, ka turpmāk Lielbritānijas durvis būs atvērtas tikai augsti kvalificētiem darbiniekiem. Vienīgā iespēja palikt valstī legāli ir reģistrēties jaunajam pastāvīgā rezidenta statusam, ko stingrie imigrācijas noteikumi neietekmēs. Statistika liecina, ka patlaban viskūtrāk piesakās seniori. 

Lielbritānijas Iekšlietu ministrija ir publiskojusi jaunākos datus par eiropiešu reģistrēšanos jaunajam rezidenta statusam. Redzams, ka visvairāk reģistrējušies Polijas pilsoņi, tad Rumānijas. No Latvijas reģistrējušies vairāk nekā 91 tūkstotis. Tas ir tuvu tam skaitam, cik tautiešu šobrīd dzīvo Apvienotajā Karalistē. Taču satraukumu rada tas, ka kūtri piesakās vecākā gada gājuma pilsoņi. Vecumā virs 65 gadiem pieteikušies tikai 1660. 

"Gan no stāstiem, gan no redzētā mēs zinām, ka šeit noteikti ir vēl vismaz daži tūkstoši senioru. Tāpēc mans aicinājums – mūsu mīļie pilsoņi, jūsu draugu vecāki, jūsu pašu vecāki, ja viņi dzīvo Lielbritānijā, Apvienotajā Karalistē kādu laiku, reģistrējiet viņus! Viņi nav tie, kuri caur aplikācijām un mobilajiem telefoniem paši to izdarīs, jūs par viņiem esiet atbildīgi. Reģistrējiet viņus tāpat, kā reģistrējiet bērnus, kuri tāpat ir salīdzinoši ļoti maz reģistrēti," stāstīja Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē Baiba Braže.

Daudzi eiropieši ir pārliecināti, ka viņu Anglijā dzimušajiem bērniem britu pilsonība pienākas automātiski, taču tā tas nav.

"Pat neatkarīgi no tā, vai pienākas britu pilsonība, vienalga Eiropas Savienības (ES) valstu pilsoņu bērns ir jāreģistrē  ES pilsoņu statusam. Un tad var skatīties, kas ir ar britu pilsonību un visu pārējo. Bet ES pilsoņu tiesības viņam pienāksies tikai tad, ja viņš būs reģistrēts ES pilsoņu statusam," norādīja vēstniece.

Ja nepieciešama palīdzība, tad pieejamas dažādas organizācijas, kas palīdz cilvēkiem piereģistrēties. Londonā palīdzību var sniegt arī labdarības organizācijā “Citizens Advice”. 

"Vecmāmiņa, kas pieskata mazbērnu, varbūt nevēlas pārvest savu pensiju uz Apvienoto Karalisti, un kaut kādu apsvērumu dēļ neiegūst šo statusu. Tomēr tas varētu ļoti sarežģīt dzīvi, jo jebkuri ienākumi, kurus iegūs Latvijas iedzīvotāji Apvienotajā Karalistē, būs jāuzrāda Latvijā. Kā arī otrādi – Latvijā gūtie ienākumi ir jāuzrāda Apvienotajā Karalistē," stāstīja organizācijas dalībniece Judīte Kalniņa.

Ienākumu slēpšana jau tagad var beigties diezgan bēdīgi.

"Viena latviete, kura jau ir pensionāre un saņem šeit pensijas kredītus, tad viņai nodokļu departaments ir aprēķinājis apmēram 30 000 parādos, kuri būs jāatmaksā Anglijas valdībai," piebilda Kalniņa.

Reģistrēšanās jaunajam statusam var aizkavēties arī tāpēc, ka beidzies pases derīguma termiņš. 

"Manai sievai vēl nav statuss uztaisīts, jo pasei ir beidzies derīguma termiņš, un mēs šodien esam ieradušies Londonas vēstniecībā, lai nokārtotu pasi un varētu uztaisīt "settled" statusu. Principā pase šeit nav vajadzīga, un tāpēc arī nezinājām, ka termiņš ir beidzies. Un tad sākām kārtot "settled" statusu man un uzzinājām, ka sievas pasei beidzies termiņš," stāstīja Andris Sudmalis, kurš dzīvo Hekingtonā.

"Mūsu ģimene visi ir uztaisījuši statusu, un apkārt arī ģimenes, ko es zinu, ir to izdarījušas. Nu, parasti cilvēki, tie, kas galīgi nesaprot angļu valodu, iet uz infocentriem lūgt palīdzību, un var uzprasīt citam cilvēkam, lai palīdz viņu uztaisīt, jo tas jau nav tik sarežģīti, tas ir jāveic vienkārši telefonā," pastāstīja Dainis Steimanis, kurš dzīvo Bostonā.

Laiks pieteikties ir līdz nākamā gada jūnija beigām, taču dažādu iemeslu dēļ pieteikuma izskatīšana var aizķerties, tādēļ vēlams to neatlikt uz pēdējo brīdi.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti