Amatpersonas ziņo, ka ievainoti simtiem cilvēku, desmitiem no viņiem tas izrādījies liktenīgs, tostarp arī ducim ugunsdzēsēju. Turklāt diezgan droši teikt, ka upuru skaits pēc pilnīgas traģēdijas apzināšanas vēl augs.
„Pašlaik slimnīcās ir 521 ievainotais un 52 no viņiem atrodas kritiskā stāvoklī. Tjaņdzjiņas neatliekamās medicīniskās palīdzības ekipāžas pabeigušas vairāk nekā simt dažādas operācijas. Pēc negadījuma notikšanas mediķu reakcija bija ļoti ātra, kopumā iesaistītas 29 slimnīcas un visdažādākie speciālisti, īpaši ķirurgi, kas specializējas apdegumos,” stāsta Tjandziņas veselības aprūpes komisijas pārstāvis Vans Jaņčuns.
Tomēr amatpersonas aizvien bažījas, ka visas briesmas vēl nav galā, jo konteineru piestātnē varētu atrasties vēl kādas viegli uzliesmojošas vielas, tāpēc riskēt nedrīkst. „Pašlaik situācija joprojām ir ļoti sarežģīta, un mums ir ļoti maz laika, lai novērstu iespējamas jaunas briesmas. Pirms esam pilnīgi droši par uzliesmojošajiem materiāliem skartajā zonā, mums jābūt ļoti uzmanīgiem un skrupuloziem, tāpēc arī esam lūguši armijas palīdzību,” atklāja Biņhai rajona vadītājs Žaņs Jons.
Amatpersonas arī paziņojušas, ka uzstādīs gaisa un ūdens piesārņojuma kontroles iekārtas, lai pārliecinātos, ka apkārtnē nav bīstami paaugstinājusies veselībai īpaši bīstamu vielu koncentrācija. Tikmēr Ķīnas prezidents Sjī Dziņpins pavēlējis veikt ļoti rūpīgu traģiskās nelaimes izmeklēšanu un solījis, ka visa informācija par negadījuma apstākļiem tiks atklāta arī pārējai sabiedrībai.
Sprādzieni notika trešdien vēlu vakarā ostas konteineru piestātnē, noliktavā, kur atrodas „bīstamas un ķīmiskas preces”, vēsta vietējie mediji. Varētu būt eksplodējusi sprāgstvielu krava. Lielākā eksplozija bija tik spēcīga, ka tās rādītā uguns bumba bijusi redzama no kosmosa.
Tjaņdzjiņas pilsētā aculiecinieku nofilmētajos video attālumā redzama vispirms viena eksplozija, kurai uzreiz seko otra - daudz lielāka, radot spēcīgu triecienvilni.
Pēc tam nogranda vēl vairāki mazāki sprādzieni.
Tie notika pusstundu pirms pusnakts, no galvaspilsētas Pekinas aptuveni 150 kilometru attālumā esošās ostas pilsētas Tjaņdzjiņas naksnīgās debesis izgaismojot milzīgai uguns bumbai, ko varēja redzēt arī no kosmosa.
Sprādziena vilni varēja sajusta vairāku kilometru attālumā. Divu kilometru rādiusā ēkām tika izsisti stikli, bojātas mājas, sadegušas vairāki desmiti automašīnu. Daļa iedzīvotāju sākotnēji uzskatīja, ka notikusi zemestrīce, un steigā pameta mājas.
Sprādziena vilnis bija tik spēcīgs, ka daudzus pat salīdzinoši attālāk dzīvojošos cilvēkus pārsteidza nesagatavotus. „Mēs bijām gultā, kad atskanēja sprādzieni, nekavējoties piecēlāmies. Domājām, ka tā ir zemestrīce. Pēc tam izdzirdējām otru, lielo sprādzienu. Debesis uz mirkli kļuva gaišas kā dienā. Redzēju, kā izbirst stikla durvis un sprādziena vilnis izrauj no rāmja metāla vārtus. Trīs no sešiem cilvēkiem mūsu kopmītnēs guva smagus ievainojumus, pārējie – vieglus,” Tjaņdzjiņas iedzīvotājs Zaņs Ljūčuns.
Tjaņdzjiņa ir nozīmīga ostas pilsēta un rūpniecības rajons. Tā ir viena no Ķīnas lielākajām pilsētām, kur dzīvo aptuveni 15 miljoni cilvēku.
Sprādziens notika ostas konteineru piestātnē, noliktavā, kur atrodas „bīstamas un ķīmiskas preces,” ziņoja vietējie mediji. Ķīnas valsts televīzija CCTV vēstīja, ka esot eksplodējusi sprāgstvielu krava. Otrā - spēcīgākā sprādziena stiprums bija līdzvērtīgs 21 tonnai trotila, paziņoja Ķīnas Zemestrīču tīklu centrs. Pagaidām nav skaidrs, kas izraisīja sprādzienu. Noliktavai piederošā uzņēmuma vadītājus aizturējusi policija nopratināšanai.
Bojā gājuši vismaz 44 cilvēki, vēsta vietējie mediji. Starp viņiem arī vairāki ugunsdzēsēji. Vēl vairāk nekā 500 cilvēku ievietoti slimnīcā, daudzi ar apdegumiem. Vairāku desmitu ievainoto stāvoklis ir kritisks. Vēl vismaz divi desmiti cilvēku ir bez vēsts pazuduši.
Liesmu dzēšanā bija iesaistīti aptuveni viens tūkstotis ugunsdzēsēju un vairāk nekā 140 ugunsdzēsēju automašīnas. Uz notikuma vietu norīkoti arī vairāki desmiti policistu, un kā arī specvienības karavīri, kas specializējas cīņā pret ķīmiskajiem uzbrukumiem.
Ķīnā līdzīgas katastrofas notikušas arī iepriekš. Daļa rūpnīcu un noliktavu īpašnieku neievēro drošības noteikumus, lai ietaupītu naudu, un dod kukuļus korumpētām amatpersonām, lai viņus nesodītu. Piemēram, 2013.gadā Ķīnas valstij piederoša naftas pārstrādes uzņēmuma cauruļvada eksplozijā gāja bojā 62 cilvēki un vēl vairāk nekā 100 guva ievainojumus. Vēl pirms pāris mēnešiem 15 cilvēki gāja bojā, kad uzsprāga nelegāla pirotehnikas noliktava.