Panorāma

Uz VID vadītāja vietu vairāki kandidāti

Panorāma

Matemātiku māca papildus

Londonas iedzīvotāji apsveic jauno premjerministri

Meja oficiāli kļūst par Lielbritānijas premjeri; «Brexit» līderis Džonsons būs ārlietu ministrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Terēza Meja trešdienas, 13.jūlija, vakarā oficiāli ir kļuvusi par Lielbritānijas premjerministri, vēsta BBC.

Jaunās valdības ārlietu ministrs - Boriss Džonsons

Bijušās iekšlietu ministres kandidatūrai jāvārdu teikusi arī karaliene Elizabete II.

BBC atgādina, ka sešus gadus Dauningstrītā valdījušo Deividu Kameronu aizstās tikai otrā sieviete premjere britu politikas vēsturē. Pirmā bijā Mārgareta Tečere jeb Dzelzs lēdija.

Meja jau paziņojusi, ka viņa savā darbā centīšoties mazināt sociālo nevienlīdzību. Viņasprāt, daudzi Londonas varas gaiteņus nemaz nezina, cik grūta dzīve ir daļai Lielbritānijas sabiedrības.

Politikas vērotāju uzmanība jau pievērsta Terēzas Mejas pirmajiem lēmumiem pēc varas pārņemšanas. Gaidāms, ka viņa nosauks jaunā Ministru kabineta sastāvu jau nākamo dienu laikā.

BBC vēsta, ka daļa no Mejas valdības sastāva jau ir zināma trešdienas vakarā. Līdzšinējais ārlietu ministrs Filips Hamonds turpmāk būs finanšu ministrs, tādējādi aizstājot iepriekšējo finanšu ministru Džordžu Osbornu, kurš bija tuvs ekspremjera Deivida Kamerona sabiedrotais.

Savukārt par jauno ārlietu ministru kļūs eiroskeptiķis un nesenais Londonas mērs Boriss Džonsons. Iekšlietu ministre būs Embera Rada - iepriekš viņa bija enerģētikas un klimata pārmaiņu ministre. Aizsardzības ministra posteni saglabās Maikls Falons, savukārt izsenis sevi par eiroskeptiķi atzinušais Deivids Deiviss ieņems jaundibinātu posteni Lielbritānijas valdībā - "Brexit" ministrs.

Tieši Mejas valdībai arī būs jāizved Lielbritānija no Eiropas Savienības (ES), jo valdošie konservatīvie spēki izslēguši ārkārtas vēlēšanu izsludināšanu notikušā referenduma rezultāta dēļ.

Kamerons: Meja būs stipra līdere

Savukārt Kamerons savā atvadu runā pauda, ka Meja spēs būt "stipra un stabila līdere" un novēlēja viņai veiksmi sarunās ar Eiropas Savienību (ES) par Lielbritānijas izstāšanās nosacījumiem.

Aizejošajam Lielbritānijas premjerministram šī bija emocionāla diena – vispirms atvadīšanās parlamentā, kur viņš paspēja pateikties gan kolēģiem, gan politiskajiem pretiniekiem, uzsverot, ka sešu gadu valdīšanas laikā daudz kas ticis izdarīts, gan arī pat pajokot, ka šīs dienas kalendārs viņam esot diezgan patukšs. Drīz pēc tam viņš devās uz Bakingemas pili pie karalienes Elizabetes II, lai iesniegtu demisijas rakstu un pēc tam atgriezās jau kā vienkāršs Lielbritānijas parlamenta deputāts:

“Man politika vienmēr nozīmēja kalpošanu sabiedrībai un naiconālajām interesēm. To ir viegli teikt, taču bieži vien tik grūti izdarīt. Taču tas, kas palīdz, ir fakts, ka jā – mūsu politika ir pilna ar argumentiem un asām debatēm, taču, neraugoties cik grūtas tās ir, mūsu valstī ir sajūta, ka viss notiek godīgi," norādīja Kamerons.

Vairums londoniešu atbalsta Mejas kandidatūru

Tikmēr LTV "Panorāma" vairums aptaujāto londoniešu atbalsta Mejas kļūšanu par premjeri. "Man šķiet, ka mums vajadzēja kādu ar lielu pieredzi, un viņa bija visloģiskākā izvēle premjerministra krēslam. Domāju, ka viņa savu darbu darīs labi. Pagaidīsim, tad redzēsim!" saka kāda jauniete, kurai piekrīt arī kāds puisis: "Mums ir nepieciešama stabilitāte pēc "Brexit" balsojuma. Viņa ir sevi parādījusi kā kompetentu iekšlietu ministri, un mums vajag spēcīgu līderi, lai vestu sarunas ar ES, un tas noteikti palīdzēs mūsu ekonomikai. Es domāju, tas ir ļoti pozitīvs notikums."

Tomēr ne visi ir sajūsmā. "Ir viņa jauks cilvēks vai nav - mani tas neinteresē. Viņa ir bijusi daļa no valdības, kas ir uzbrukusi strādājošajiem šajā valstī sešu gadu garumā. Es esmu ārsts, un viņa ir piedalījusies nacionālās veselības sistēmas sagraušanā un privatizēšanā, tādēļ neesmu par viņu sajūsmā," norāda kāds kungs.

Jau ziņots, ka Kamerons par nodomu atkāpties paziņoja nākamajā dienā pēc Lielbritānijas referenduma, kurā vairākums nobalsoja par izstāšanos no ES. Taču sākotnēji bija plānots, ka viņš no partijas vadītāja un premjera amata atkāpsies rudenī. Viņš arī nesteidza iesniegt Briselei pieteikumu par Apvienotās Karalistes aiziešanu no bloka, uzskatot, ka tas jādara nākamās valdības vadītājam.

Par Konservatīvās partijas vadītāja un līdz ar to arī premjera krēslu pēdējā kārtā palika cīnīties līdzšinējā iekšlietu ministre Meja un enerģētikas valsts ministre Andrea Ledsoma, taču pirmdien Ledsoma paziņoja, ka izstājas no cīņas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti