Londonā spēcīgu lietusgāžu dēļ applūdušas vairākas vietas

Londonā svētdienas, 25. jūlija, vakarā spēcīgu lietusgāžu laikā applūda vairākas metrostacijas un ielas. Vietām tika pilnībā apturēta satiksme vai izveidojās sastrēgumi. Pasaulē vairākās vietās pēdējo nedēļu laikā pieredzētas spēcīgas lietusgāzes, kas novedušas pie plūdiem. Tas arvien vairāk licis ekspertiem un valstu vadītājiem runāt par klimata pārmaiņu ietekmi.

Plūdi Londonā

Londonā spēcīgu lietusgāžu dēļ applūdušas vairākas vietas
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Spēcīgās lietusgāzes, kas Lielbritānijas galvaspilsētu Londonu piemeklēja svētdienas vakarpusē, appludināja mājas, ceļus un metro stacijas. Videoierakstos, kas ievietoti sociālajos tīklos, redzams, ka vieglie automobiļi un autobusi pārvietojas pa applūdušām brauktuvēm, autobusos gāžas iekšā ūdens. Daudzi galvaspilsētas ceļi plūdu dēļ tika slēgti. Citos videomateriālos savukārt redzams, kā metro stacijās gāžas ūdens.

Policija pat aicinājusi autobraucējus būt piesardzīgiem, lieki neriskēt un "paturēt prātā, ka transportlīdzeklis, ko viņi vada, nav gluži zemūdene".

Tikmēr iedzīvotāji Londonas austrumos ķēruši pēc spaiņiem, slotām un koka dēļiem, lai nepieļautu, ka viņu mājas applūst. Divas Londonas slimnīcas ir lūgušas pacientus nedoties uz tām, jo plūdi skāruši šo slimnīcu ārkārtas uzņemšanas nodaļas. Pacientiem lūgts vērsties citās slimnīcās, un arī neatliekamās palīdzības automašīnas tiek novirzītas citviet.

Londonas ugunsdzēsēji ziņoja, ka dažu stundu laikā tie saņēmuši aptuveni 300 ar plūdiem saistītus izsaukumus. Vides aģentūra paudusi, ka ir izsludināti seši brīdinājumi par plūdiem. Brīdinājumi skar gan vairākus Londonas rajonus, gan arī blakus esošos novadus.

Daudzi iedzīvotāji jau bija sagatavojuši spaiņus, slotas, koka barjeras un smilšu maisus, lai atvairītu ūdens ieplūšanu zemākajos dzīvokļos. “Viss bija kārtībā, līdz vienā minūtē sāka līt. Mazbērni ienāca iekšā no dārza, un sāka līt vēl stiprāk. Uzreiz sapratu, ka būs plūdi. Es pārvietoju savu automašīnu drošākā vietā, un drīz jau viss ceļš pludoja,” pastāstīja Londonas piepilsētas iedzīvotājs Gerijs Torogots.

Londonā turpinās applūdušo teritoriju uzkopšana, taču postījumi, par laimi, nav tik lieli kā, piemēram, Vācijā un Beļģijā.

Plūdi Vācijā un Beļģijā

Vācijā un Beļģijā nedēļas nogalē plosījušies jauni negaisi, radot spēcīgas lietusgāzes un plūdus. Īpaši smagi cietusi Beļģijas Valonijas reģiona Namūra province uz dienvidaustrumiem no Briseles.  Dinānas pilsētā plūdu straumes aizskaloja automašīnas un nodarīti vēl citi postījumi.

Beļģijā pēdējo laiku plūdi prasījuši 36 cilvēku dzīvības, bet Vācijā bojā gājuši vismaz 180 cilvēki un vairāk nekā 100 joprojām pazuduši bez vēsts.

Eksperti brīdina, ka, laikam kļūstot arvien karstākam, spēcīgu lietusgāžu un līdz ar to plašu plūdu risks arvien pieaugs.

Plūdi Indijā 

Plūdi skāruši arī Indiju, kur musonu sezonā, kas ilgst no jūnija līdz septembrim, plūdi un zemes nogruvumi ir regulāras parādības.

Indijā plūdos un zemes nogruvumos dzīvību zaudējuši teju 160 cilvēki, bet vēl vairāki desmiti pazuduši bez vēsts.

Mahārāštras štatā evakuēti 230 000 cilvēku. Lietusgāzes daudzviet izraisījušas zemes nogruvumus. Plūdos aizskalotas daudzas mājas, bet vairākos apvidos iedzīvotāji palikuši nošķirti no ārpasaules.

Par postažu pastāstīja arī kāda Indijas iedzīvotāja: “Es šeit neredzu neko. Mana māja, mani cilvēki, mani kaimiņi… es nevaru atrast nevienu.”

Kā redzams dažādos videomateriālos, no kalniem krītoši akmeņi rada ievērojamus postījumus, vienā no gadījumiem arī sagraujot tiltu.

Glābšanas operācijās iesaistīta armija, tomēr to norisi apgrūtina sarežģītie apstākļi. Lietavas valsts rietumu piekrasti skārušas jau kopš ceturtdienas, taču tās turpināsies vēl vismaz dažas dienas.

200 valstis spriež par klimatu

Eksperti norāda, ka klimata pārmaiņas ir izraisījušas plūdu biežuma un intensitātes pieaugumu.

Pirmdien, 26. jūlijā, tiešsaistē uz sarunām pulcējas vairāk nekā 200 valstu pārstāvji. Tie plāno apstiprināt ANO ziņojumu klimata jautājumos, kas kļūs par pamatu nākamajiem samitiem, kuru uzdevums ir novērst klimata katastrofas planētas mērogā.

Starpvaldību klimata pārmaiņu paneļa (IPCC) novērtējums gaidāms vien dažas nedēļas pirms ANO Ģenerālās asamblejas, G20 samita un klimata samita Glāzgovā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti