Panorāma

Tautieši gatavojas "Brexit"

Panorāma

Rīga izveido vēl vienu vicemēra amatu

Lietuvā spriedums 1991. gada 13. janvāra lietā

Lietuvā 1991.gada 13.janvārī bojāgājušā dēls: Ir svarīgi redzēt, ka padomju režīma noziegumi tiek tiesāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

28 gadus pēc tam, kad sadursmē pie Viļņas televīzijas torņa gāja bojā 14 neapbruņoti cilvēki, Lietuvas tiesa nolasīja spriedumu 67 traģiskajos notikumos apsūdzētajiem. Lietuvā to uztver kā vēsturisku taisnīguma brīdi, kaut arī vairākumam apsūdzēto sods piespriests aizmuguriski, jo viņi slēpjas Krievijā un citās valstīs.

Tikai dažus mēnešus pēc neatkarības atjaunošanas Lietuvas galvaspilsēta piedzīvoja vienu no asiņainākajām traģēdijām jaunāko laiku vēsturē. Mēģinot gāzt likumīgi ievēlēto varu, padomju karaspēka vienības 1991. gada 13. janvārī ar brutālu spēku ieņēma nozīmīgus objektus. Visdramatiskākie notikumi risinājās pie Viļņas televīzijas torņa, kur no lodēm un zem tanku kāpurķēdēm gāja bojā 14 neapbruņoti cilvēki un vēl simtiem citu guva dažādus ievainojumus.

28 gadus pēc asiņainajiem notikumiem Viļņas apgabaltiesa nolasīja spriedumu, kurā par vainīgiem kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci atzina 67 apsūdzētos. Viņiem piespriests ieslodzījums no četriem līdz 14 gadiem. Notiesāto vidū ir toreizējās Padomju Savienības Komunistiskās partijas, Aizsardzības un Iekšlietu ministrijas, kā arī VDK un dažādu militarizēto struktūrvienību augstas amatpersonas. Tostarp arī tālaika Padomju Savienības aizsardzības ministrs Dmitrijs Jazovs, kuram piespriests 10 gadu ieslodzījums.

Sprieduma nolasīšana ilga vairākas stundas, un tās laikā vienam no aizstāvjiem bija vajadzīga mediķu palīdzība.

Tiesas procesam līdzi sekoja arī Roberts Povilaitis, kura tēvs 1991. gada 13. janvārī gāja bojā, sargājot Lietuvas TV torni. Robertam tolaik bija tikai 14 gadu. “Vissvarīgākais ir tas, ka tiesa beidzot paziņojusi spriedumu par padomju režīma noziegumiem, kas tika pastrādāti 1991. gada 13. janvārī.

Šodien notikušais ir vēsturisks brīdis. Tas ir ļoti svarīgi ne vien lietuviešiem, bet arī starptautiskajai sabiedrībai – redzēt, ka padomju režīma noziegumi tiek tiesāti,” saka Povilaitis.

Vairākums apsūdzēto gan tiesāti aizmuguriski un vismaz šobrīd nesaņems reālus sodus, jo slēpjas Krievijā un Baltkrievijā. Šīs valstis atteikušās sadarboties ar Lietuvas varas iestādēm. Vēl vairāk – Krievija pat izvirzījusi apsūdzības bijušajam šīs lietas prokuroram Simonam Slapšinskam par “Krievijas pilsoņu nelikumīgu kriminālvajāšanu”.

Klātienē tiesas priekšā stājās tikai divi slaktiņa dalībnieki. Kādreizējais bruņojuma virsnieks, Viļņas iedzīvotājs Genādijs Ivanovs sodīts ar četriem gadiem ieslodzījuma. Savukārt bijušais tanka komandieris Jurijs Meļs tika aizturēts 2014. gadā uz Lietuvas robežas un nu sodīts ar septiņiem gadiem ieslodzījuma. Abi Krievijas pilsoņi savu vainu noliedz.

“Man visa šī lieta šķiet politizēta. Vaina nevienam nav pierādīta. Visi 64 advokāti, kas bija klāt, norādīja, ka nav nekādu pierādījumu, nav konkrēti pierādīta neviena vaina,” komentēja Genādijs Ivanovs. Viņš arī uzsvēra, ka spriedumu noteikti pārsūdzēs Lietuvas apelācijas tiesā. Līdzīgi gatavojas rīkoties arī vairāku citu notiesāto advokāti.

Zīmīgi, ka Viļņas apgabaltiesa šo vēsturisko lēmumu pasludināja tieši ēkā Ģedimina prospektā 40, kur padomju laikā bija izvietota Valsts drošības komiteja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti