Dienas notikumu apskats

Martins Dukurs: Ir iegūts labs emocionālais lādiņš

Dienas notikumu apskats

ZZS mēra amata kandidāts būs Armands Krauze

Krievijas rīcībā nonāk karabāze Sīrijas teritorijā

Krievijas rīcībā nonāk karabāze Sīrijas teritorijā

Krievija un Sīrija parakstījušas vienošanos, saskaņā ar kuru Krievijas brīvā rīcībā nonāk karabāze Sīrijas ostas pilsētā Tartūsā. Maskavai nostiprinot savu lomu reģionā, līguma darbības laiks ir 49 gadi. 

Vienlaikus Turcija atzinusi, ka bez Sīrijas prezidenta Bašara al Asada „nav reālistiski” atrisināt jau vairākus gadus ilgušo karu.

Turcija Sīrijas karā atbalsta opozīcijas kaujiniekus, kas cīnās pret prezidenta Bašara al Asada režīmu. Ankara allaž uzstājusi, ka Asadam ir jāatkāpjas. Turcija pērn atzina, ka viņam Sīrijā ir loma, bet šī ir pirmā reize, kad augstu stāvoša Turcijas amatpersona publiski paziņojusi, ka tas nebūtu reālistiski pieprasīt Asada atkāpšanos, lai panāktu kara atrisinājumu.

Ar šo atziņu piektdien, 20.janvārī, Davosā Sīrijas jautājumiem veltītajā diskusijā Pasaules Ekonomikas forumā klajā nāca Turcijas vicepremjers Mehmets Šimšeks.

„Mēs uzskatām, ka par sīriešu tautas ciešanām un traģēdijām vainojams ir Asads. Bet mums ir jābūt pragmatiskiem un reālistiskiem. Faktiskā situācija uz vietas ir dramatiski mainījusies, un Turcija vairs nevar uzstāt uz atrisinājumu bez Asada. Tas nav reālistiski,” atzina Šimšeks.

Ar Turcijas un Asada režīmu atbalstošās Krievijas starpniecību decembra nogalē izdevās panākt pamieru Sīrijā, kaut turpina pienākt ziņas par kauju turpināšanos atsevišķās vietās, īpaši pie galvaspilsētas Damaskas.

Turcija kopā ar Krieviju un arī Irānu tāpat organizē pirmdien, 23.janvārī, gaidāmās miera sarunas starp nemiernieku un valdības delegācijām. Tās notiks Kazahstānas galvaspilsētā Astanā un galvenokārt koncentrēšoties uz militāriem jautājumiem un pamiera režīmu.

Turcija un Krievija trešdien arī veikušas pirmos kopīgos uzlidojumus džihādistu grupējuma "Islāma valsts" pozīcijām Sīrijā.

Piektdien tiek ziņots, ka džihādisti Sīrijas senajā pilsētā Palmīrā atkal ķērušies pie nozīmīgu kultūrvēsturisko pieminekļu iznīcināšanas. Viņi uzspridzinājuši mūsu ēras otrajā gadsimtā celtā amfiteātra fasādi un romiešu monumentu tetrapilonu.

UNESCO paziņoja, ka divu svarīgu kultūras objektu iznīcināšana Palmīrā ir kara noziegums.

Grupējums "Islāma valsts" Palmīru atkārtoti sagrāba decembrī pēc tam, kad Sīrijas armijai ar Krievijas gaisa spēku palīdzību to izdevās atgūt pērnā gada pavasarī.

Vienlaikus kļuvis zināms, ka Krievija un Sīrija parakstījušas vienošanas par to, ka Krievijas brīvā rīcībā nonāk karabāze Sīrijas ostas pilsētā Tartūsā.

Jau rudenī tika ziņots, ka Maskava šeit Vidusjūras krastā iecerējusi izveidot pastāvīgu jūras kara flotes bāzi. Krievijas mediji vēsta, ka vienošanās noslēgta uz 49 gadiem ar iespēju to pagarināt vēl uz 25 gadiem. Tāpat attiecībā uz šo bāzi paredzēta pilnīga tiesiskā imunitāte no Sīrijas jurisdikcijas.

Saskaņā ar vienošanos Krievija Tartūsā varēs vienlaikus izvietot līdz 11 karakuģiem, padziļināt ostu, kā arī izvietot jebkādu nepieciešamo aprīkojumu karakuģu apkalpošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti