Krievijā notiek Valsts domes vēlēšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Krievijā notiks Valsts domes velēšanas. Pirmo reizi kopš 2003. gada Krievijas pilsoņi balsos ne tikai par partiju sarakstiem, bet arī par kandidātiem, kuri startē viena mandāta apgabalos.

Vēlēšanu kampaņa Maskavā nav ļoti aktīva. Galvenā aģitācija ir redzama vien pie metro izejām. Tāpēc pēdējā aģitācijas dienā es dodos uz laukumu pie metro "Sokolņiki", kur par neatkarīgo kandidātu Nikolaju Ļaskinu aicināja balsot slavenais Krievijas opozicionārs Aleksejs Navaļnijs. Taču Navaļnijs neaizkavējas ilgi, vien nofotografējas ar aktīvistiem un aizbrauc prom. Pirms tam viņš atsaka interviju.

Nikolajs Ļaskins pats izdala aģitācijas materiālus un sarunājas ar garāmgājējiem.

Ļaskins guva atpazīstamību internetā pēc tam, kad izgudroja aģitācijas lapas ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina un citu augstu Krievijas ierēdņu portretiem, kurās viņi ir kritizēti par korupciju. Likums aizliedz aģitācijas materiālos izmantot cilvēku fotogrāfijas, tāpēc portreti biji uzzīmēti. Neskatoties uz to, velēšanu komisija nolēma, ka likums ir pārkāpts, un prokuratūra noteica Ļaskinam administratīvu sodu. Lieta piesaistīja sociālo tīklu uzmanību, bet parastais vēlētājs par to pat īsti neuzzināja.

Tieši pretim Nikolaja Ļaskina aģitācijas kubam stāvēja kubs ar viena no opozīcijas partijas “Jabloko” līdera, Sergeja Mitrohina, portretu. Arī viņš piedalās vēlēšanās kā viena mandāta kandidāts tajā pašā vēlēšanu apgabalā. Un šī situācija ir laba metafora demokrātisko spēku sadrumstalotībai Krievijā. Ir skaidrs, ka rīkojoties tik nesaskaņoti, kandidāti samazina viens otra izredzes uzvarēt. Visi to labi apzinās, bet vienoties nevar. Tā man šīs domstarpības komentēja Ļaskins un “Jabloko” biedrs, Sergejs Menžerickis.

"Man tā ir liela traģēdija, jo es kopš februāra mēneša runāju ar “Jabloko” un teicu, ka jebkurā gadījumā es šeit balotēšos. Es teicu, ka rīkošu kampaņu, un lūdzu viņus nevienu neizvirzīt. Jūnijā es uzzināju, ka viņi izvirza Mitrohinu. Es visu laiku Mitrohinam skaidroju: Sergej Sergejevič, startējiet federālajā sarakstā, brauciet pa reģioniem, tiecieties ar cilvēkiem un pelniet procentus. Tas ir jādara cilvēkam no federālā saraksta. Viņš tomēr ieņēma citu pozīciju. Es, protams, negribu teikt neko sliktu, kaut arī varētu, bet.. slikti, ka mani nepaklausīja," skaidro Ļaskins.

"Tā ir mana personiskā sāpe. Es uzskatu, ka mūsu valstī opozīcijai jābūt vienotai. Taču kaut kādu iemeslu dēļ tieši pirms vēlēšanām notiek opozīcijas sadalīšanās. Tas tikai nozīmē, ka mums vēl ir ļoti vājas demokrātiskās tradīcijas, velns parāvis," saka Menžerickis.

Visticamāk, ka partijas "Parnas" un "Jabloko" diez vai saņems nepieciešamo atbalstu, lai nokļūtu parlamentā. To atzīst arī politologs, Dmitrijs Oreškins.

"Iespējas partijām “Jabloko” un “Parnas” iekļūt parlamentā caur partiju sarakstiem teorētiski ir iespējama. Es gan īpaši necerētu. Runājot par viena mandāta apgabaliem, to mums ir 225. Un tas nozīmē, ka puse Valsts domes mandātu tiks sadalīta tieši caur viena mandāta apgabaliem. No šiem 225 maksimums 25 apgabalos demokrātiskais vai eiropeiskais velētāju potenciāls pārsniedz 25 procentu robežas. Taču, lai uzvarētu šajos apgabalos ir nepieciešams nosacītais vairākums," stāsta Oreškins.

Oreškins piebilst, ka acīmredzot vēlēšanās uzvarēs prezidenta partija “Vienotā Krievija”. Taču, viņu balsu skaits būs mazāks, nekā tagadējā Domē. Jaunajā parlamenta, visticamāk, iekļūs arī Komunistiskā partija, LDPR (Krievijas Liberāli demokrātiskā partija) un "Taisnīgā Krievija". Visas četras partijas darbojas arī tagadējā Domē un viņu viedoklis reti nesakrīt ar oficiālo Kremļa pozīciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti