Francijā protestē pret patēriņa kultu; apsver aizliegt «melno piektdienu»

ASV interneta tirdzniecības giganta "Amazon" darbinieki Vācijā "melnajā piektdienā" pieteikuši streiku, pieprasot atalgojuma paaugstināšanu un labākus darba apstākļus. Streikot plānots līdz otrdienas rītam. Tikmēr Francijā tiek rīkoti mītiņi pret "Amazon" un "melno piektdienu", protestējot pret patēriņa kultu un tā ietekmi uz vidi. Francijā arī apsver likumu, lai aizliegtu "melnās piektdienas" un maldinošas izpārdošanu reklāmas kampaņas.

ĪSUMĀ:

  • Francijā nevalstiskās organizācijas šajās dienās rīko mītiņus pret "melno piektdienu".
  • Protesti īpaši vērsti pret ASV interneta tirdzniecības gigantu "Amazon".
  • Vides aktīvisti apsūdz "Amazon" par klimata pārmaiņu veicināšanu.
  • "Amazon" aktīvistus apsūdzēja par "nepatiesu apgalvojumu" izplatīšanu.
  • Francijas parlamentā tikmēr skata grozījumus par cīņu pret atkritumiem un izšķērdību.
  • To mērķis ir aizliegt "melno piektdienu" un maldinošas izpārdošanu reklāmas kampaņas.

Francijā apsver likumu «melnās piektdienas» aizliegšanaiGints Amoliņš
Pēdējos gados arī Eiropas valstīs arvien iecienītākas kļūst "melnās piektdienas" izpārdošanas, kuras tradicionāli populāras ir Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) dienu pēc Pateicības dienas, un iezīmē iepirkšanās sezonas sākumu pirms Ziemassvētkiem. Tomēr Eiropā novērojama arī pretestība "melnās piektdienas" izpārdošanām bažās par patēriņa kultūru, pārmērīgu iepirkšanos un ietekmi uz vidi.

 

Francijā nevalstiskās organizācijas šajās dienās rīko mītiņus pret "melno piektdienu", protestus it īpaši vēršot pret ASV interneta tirdzniecības gigantu "Amazon".

Ceturtdien vairāki desmiti aktīvistu bloķēja "Amazon" loģistikas centru netālu no Parīzes, protestējot pret patēriņa kulta ietekmi uz vidi un preču pārprodukciju. Veidojot cilvēku ķēdes un uz ceļa izmetot vecus ledusskapjus un mikroviļņu krāsnis, viņi arī mēģināja bloķēt kravas mašīnu kustību pie tirdzniecības milža preču izplatīšanas centra. Policija aktīvistus vēlāk izklīdināja.

Arī piektdien vairāki desmiti pulcējās pie "Amazon" loģistikas centriem Francijā, tostarp pie galvenās mītnes Klišī. Tikmēr aptuveni 40 jaunieši, izkāruši uzrakstu "Dedzināsim kapitālismu, nevis degvielu", mēģināja bloķēt ieeju lielā tirdzniecības centrā "La Defense" Parīzes rietumos.

Viena no grupām, kas rīko akcijas, ir antiglobālistu organizācija "Attac", kuras pārstāve Aurēlija Truva (Aurelie Trouve) kritizēja "melnās piektdienas" fenomenu.

"Kaut mums vajadzētu veidot ilgtspējīgu planētu, kurā nedrīkstam pakļauties pārmērīgam patēriņam, "melno piektdienu" importēja no Savienotajām Valstīm tādas multinacionālās kompānijas kā "Amazon". Šajā dienā tās nopelna milzu naudas summas, izdarot uz mums spiedienu pirkt lietas, kas mums nav vajadzīgas. Tādēļ mums ir ļoti svarīgi šo dienu, "melno piektdienu", padarīt par "melno piektdienu "Amazonei""," teica Truva.

Vides aktīvisti apsūdz "Amazon" par klimata pārmaiņu veicināšanu ar saviem ātrās piegādes pakalpojumiem. ASV interneta tirdzniecības milzis solījis savā darbībā nodrošināt oglekļa neitralitāti līdz 2040.gadam, investējot tādās iniciatīvās kā elektriskie piegādes automobiļi.

Reaģējot uz Francijas mītiņiem, "Amazon" norādīja, ka respektē tiesības protestēt, taču aktīvistus apsūdzēja par "nepatiesu apgalvojumu" izplatīšanu.

Saskaņā ar nesenu izdevuma "Huffington Post" pasūtītu "YouGov" aptauju trešā daļa aptaujāto Francijā teica, ka šogad negrasās iepirkties "melnās piektdienas" izpārdošanās, bet lielākā daļa – 57% – uzskatīja, ka "melnās piektdienas" izpārdošanas piedāvājumi ir maldinoši.

Francijas parlamentā tikmēr vienā no komitejām šonedēļ tika apstiprināti grozījumi likumprojektā par cīņu pret atkritumiem un izšķērdību. Grozījumu mērķis ir aizliegt "melno piektdienu" un maldinošas izpārdošanu reklāmas kampaņas.

Grozījumos ieļauts teksts, kurā "melnā piektdiena" raksturota kā "patēriņa glorificēšanas operācija, kas importēta no Savienotajām Valstīm". Tālāk grozījumus skatīs parlamentā.

Viena no Francijas arodbiedrībām tiem iebilst, arī vairāki konservatīvo politiķi, kas debates ap šiem grozījumiem kritizē kā "bezjēdzīgu strīdu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti