FOTO: Krievijā protestē Navaļnija atbalstītāji; vairāki tūkstoši aizturēto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Vairāk nekā 4000 cilvēku aizturēti Krievijas pilsētās, kur 31. janvārī protesta akcijas sarīkojuši opozīcijas aktīvista Alekseja Navaļnija atbalstītāji. Akciju rīkotāji vairākkārt mainījuši iepriekš izziņoto protestu norises vietu, tādējādi cenšoties radīt apjukumu drošības spēku rindās. Par spīti tam, milicija aizturējusi gan vienkāršos garāmgājējus, gan mediju pārstāvjus.

FOTO: Krievijā protestē Navaļnija atbalstītāji; vairāki simti aizturēti
00:00 / 02:26
Lejuplādēt

Par spīti tam, ka pagājušās nedēļas nogales protesta akcijās Maskavā vien tika aizturēti vairāk nekā 4 tūkstoši cilvēku, un par spīti tam, ka vairumam Alekseja Navaļnija tuvāko līdzgaitnieku šīs nedēļas laikā piemērots mājas arests, Korupcijas apkarošanas fonds un tā aktīvisti bija aicinājuši arī svētdien, 31. janvārī, cilvēkus iziet Krievijas pilsētu ielās. Sākotnēji bija paredzēts, ka dažāda mēroga protesta akcijas plānots rīkot vismaz 60 pilsētās.

Kā liecina vairāku krievu mediju sniegtā informācija, daudzās pilsētās ielās izgājuši tūkstošiem cilvēku, kuri bieži vien mainījuši sākotnēji izziņotās pulcēšanās vietas, tādējādi izraisot apjukumu tiesībsargājošo iestāžu darbībā.

Aculiecinieku iesūtītie video rāda, ka vietējo varas iestāžu ēkas ir ielenkuši milicijas speciālo uzdevumu vienību kaujinieki, bet pa skaļruņiem tiek atkārtoti stāstīts, ka akcijas nav saskaņotas un par piedalīšanos nesankcionētos mītiņos paredzēts administratīvs sods.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Arī galvaspilsētā Maskavā protestētāju pulcēšanās sākotnēji bija paredzēta divās visai zīmīgās vietās – Lubjankas laukumā, kur atrodas Federālais Drošības dienests, un Staraja jeb Vecajā laukumā, kuram blakus atrodas Prezidenta administrācija. Policija bija nobloķējusi piekļuvi laukumiem, slēgusi tuvumā esošās metro stacijas un apkārtnē izvietojusi lielu skaitu īslaicīgās aizturēšanas automašīnu. Taču neilgi pirms protesta akcijas sākuma Navaļnija komanda paziņoja, ka pulcēšanās vieta tiek mainīta uz laukumu pie Suharevska un Sarkano vārtu metro stacijām.

Vēl pirms Krievijas nacionālās gvardes un policijas vienību ierašanās laukumos sapulcējās gan mediju pārstāvji, gan arī akciju dalībnieki.

Par savu motivāciju piedalīties mītiņos sarunā ar televīzijas sabiedrību “Current Times” viens no protestētājiem stāstīja:

“Man liekas, ka varas reakcijas apmērs uz pagājušās nedēļas mītiņiem un tālākajiem notikumiem, ļauj izteikt pieņēmumu, ka kāds tur ir nedaudz satraucies.

Daudzie aresti, slēgtais Maskavas centrs, paniskā taisnošanās, kādu agrāk mēs pat neesam dzirdējuši – manuprāt, tas viss vismaz nedaudz ir nostrādājis.”

Vēl pirms masveida protesta akciju sākuma gan OMON vienības, gan nacionālā gvarde sāka protesta dalībnieku aizturēšanu. Starp aizturētajiem ir arī vienkāršie garāmgājēji un žurnālisti.

Neatkarīgais televīzijas kanāls "Doždj" tiešajā ēterā ziņo, ka intensīvas aizturēšanas notiek Maskavā. Daudz aizturēto ir arī Sanktpēterburgā. Tur policija izmantojusi arī asaru gāzi brīdī, kad cilvēki mēģinājuši atbrīvot aizturētos.

Maskavā aizturēta arī Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija sieva Jūlija, ziņo telekanāls “Doždj".

Viņa kopā ar citiem protestētājiem devās gājienā uz cietumu, kur apcietinājumā atrodas viņas vīrs.

Daudz aizturēto ir arī Sanktpēterburgā. Tur policija izmantojusi arī asaru gāzi un traumatiskos ieročus brīdī, kad cilvēki mēģinājuši atbrīvot aizturētos.

Skaitliski lielas protesta akcijas norisinājās Krievijas pilsētā Jekaterinburgā un Novosibirskā. Pēc mediju aplēsēm, Jekaterinburgā uz protesta akciju pulcējās aptuveni septiņi tūkstoši cilvēki, savukārt Novosibirskā – seši tūkstoši.

Aizturēšanas noritējušas gan mierīgi, gan arī tiek ziņots par brutālām piekaušanām, elektrošoka izmantošanu – tostarp piekautas tiek arī sievietes, – tas bija redzams telekanālā "Nastojaščeje Vremja".

Neatkarīgais televīzijas kanāls "Doždj" ziņo, ka Krievijas galvaspilsētas Maskavas centrs ir slēgts, tostarp gājējiem slēgts Sarkanais laukums un galvenās ielas centrā, kā arī septiņas metro stacijas.

"Pilsētas centrs pārvērties nepieejamā cietoksnī," ziņo radiostacijas "Eho Moskvi", piebilstot, ka visur redzami policisti, metāla barjeras un milzīgs daudzums policijas autotransporta aizturēto pārvietošanai.

Kā ziņo Krievijas neatkarīgie mediji – jūtams, ka protesti Navaļnija atbalstam pārraug protestos pret pastāvošo režīmu Krievijā.

Tāpat liela daļa mediju aptaujāto cilvēku ir gatavi protesta akcijas turpināt.

Krievijas Konstitūcija ļauj miermīlīgus protestus, pat nesaskaņotus, taču kā norāda Krievijas mediji, šīs aizturēšanas liecina, ka pati vara – aizturot miermīlīgos protestētājus – tādā veidā pārkāpj likumdošanu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Alekseju Navaļniju aizturēja Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija ieradies no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok" 2020. augustā Krievijas pilsētā Tomskā. Nākamajā dienā pēc atgriešanās Krievijā kļuva zināms, ka Navaļnijs ir apcietināts uz 30 dienām līdz februāra vidum, tas skaidrots ar to, ka opozicionārs pārkāpis viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus. Navaļnijs gan norādījis, ka apsūdzības ir politiski motivētas. Tagad viņu apsūdz divos atsevišķos kriminālprocesos.

Apcietinātā Krievijas opozīcijas līdera Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās 23. janvārī Krievijā aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Pasaule uz notikušo Krievijā reaģējusi nosodoši. Piemēram, Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels paudis nosodījumu par plašajām aizturēšanām un nesamērīgo spēka pielietošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti