ES tiesībsardze liek Leienai sameklēt īsziņu saraksti ar «Pfizer» vadītāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) tiesībsardze Emīlija O'Reilija piektdien par "sliktas pārvaldības" praksi kritizēja Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu, jo viņa neesot atklājusi īsziņu saraksti ar farmācijas kompānijas "Pfizer" vadītāju par Covid-19 vakcīnu iegādi.

ES tiesībsardze izdevusi oficiālu ieteikumu Leienas birojam sameklēt un iesniegt īsziņas atbilstoši žurnālista informācijas pieprasījumam.

EK vadīja Covid-19 vakcīnu iegādi visām 27 ES dalībvalstīm.

Vairāk nekā puse no 4,2 miljardiem vakcīnu devu, kuras EK ir iegādājusies vai vienojusies par tiesībām iegādāties, ir Vācijas kompānijas "BioNTech" un ASV uzņēmuma "Pfizer" ražotā vakcīna, tādējādi abas kompānijas kļuvušas par lielāko Covid-19 vakcīnu piegādātāju ES.

EK atsakās izpaust ar Covid-19 vakcīnu piegādātājiem noslēgto līgumu nozīmīgākos aspektus, jo īpaši cenu, atsaucoties uz komercnoslēpumu.

Leiena aktīvi iesaistījās, lai nodrošinātu vakcīnu pieejamību ES, tostarp divpusējās sarunās tiekoties ar "Pfizer" vadītāju Albertu Burlu.

Pērn EK noraidīja lūgumu brīvi piekļūt īsziņām starp Leienu un Burlu. EK atteicās atklāt, vai tādas īsziņas vispār pastāv, lai gan pati Leiena intervijās tās ir pieminējusi.

Skaidrojumā tiesībsardzes birojam EK norādīja, ka tās pienākums ir pēc pieprasījuma iesniegt arhīva dokumentus, bet īsziņas un citas tūlītējas saziņas formas tam nekvalificējas, jo esot īslaicīgas un ir maz ticams, ka tās "satur principiāli svarīgu informāciju" par EK politiku, rīcību vai lēmumiem.

Tomēr tiesībsardze stingri iebilda pret tādu interpretāciju, savā rekomendācijā uzsverot, ka "ir skaidrs, ka īsziņas ietilpst ES normās par sabiedrības piekļuvi dokumentiem" un ES tiesu prakse uzliek par pienākumu ES institūcijām saglabāt ar savu darbību saistītu dokumentāciju.

Tiesībsardze norādīja, ka komisijai ir jālūdz Leienas birojam atkārtoti meklēt īsziņas un, ja tās tiek atrastas, jāizvērtē, vai atbilstoši ES normām tām var piešķirt publiski pieejamas informācijas statusu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti