Eiropā stingrāk vēršas pret musulmaņu sieviešu tradīciju aizsegt seju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Austrija šonedēļ lēma aizliegt musulmaņu sievietēm valkāt tradicionālo apģērbu. Šādi uz galēji labējo un pretimigrantu  partiju popularitātes pieaugumu reaģē tradicionālas partijas daudzās Eiropas valstīs. Lai nepazaudētu savu vēlētāju, tās kļūst arvien labējākas. Kā Eiropa tiek galā ar musulmaņu sieviešu tradīciju aizsegt seju?

Daudzi islāmticīgie uzskata, ka musulmaņu sievietēm sava pieticība dieva priekšā jāapliecina, apsedzot matus vai pat visu augumu un seju. Atkarībā no valsts un tradīcijas tā var būt gan burka, kas aizsedz pat acis, gan nikābs, kas acis tomēr atsedz, gan arī hidžabs – kas apsedz tikai matus un kaklu.

Eiropā uz šo tradīciju raugās ar zināmām aizdomām un politiķi mulst. Kā uz to reaģēt, ņemot vērā to, cik smagā cīņā šeit panāktās tiesības uz reliģisko brīvību. Piemēram  Lielbritānijā ne nikābs, ne burka nav aizliegti, tomēr vairākās valstīs ir. Tagad arī Austrijā, kur valdošā koalīcija šādi reaģēja uz galēji labējās partijas popularitāti, – tās pārstāvis decembrī gandrīz kļuva par Austrijas prezidentu.

Austrijas kanclers Kristians Kerns apstiprināja, ka lēmums aizliegt musulmaņu sejas aizsegu nebija viegls un ir gan par, gan pret argumenti.

Nikābu Austrijā valkā apmēram 150 sievietes. Tūrisma eksperti gan norāda, ka jaunais aizliegums varētu ierobežot  tūristu plūsmu no Persijas līča valstīm. Francijā par to gan nesūdzas.

Francija bija pirmā valsts Eiropā, kas pirms sešiem gadiem pieņēma aizliegumu valkāt musulmaņu sieviešu tērpu, kas aizklāj seju un acis.

Par aizlieguma pārkāpšanu pienākas 150 eiro sods -  tas gada laikā uzlikts apmēram 1500 reižu. Savukārt, ja sieviete piespiesta valkāt burku vai nikābu, tad viņas piespiedējam pienākas 30 tūkstošu eiro sods.

Francijas aizliegumam sekoja arī Beļģija. Tiesa, neiztika bez incidentiem. Te Molenbekā, vienā no Briseles rajoniem, policisti kādai sievietei salauza degunu, cenšoties galvassegu noņemt. Pēc tam tepat metro stacijā, atriebjoties par to, divus policistus ievainoja – sadūra.

Tagad par līdzīgu lēmumu debatē Nīderlandes parlamentā, kur valdība gatavojas vēlēšanās konkurēt ar aizvien lielāku popularitāti gūstošo galēji labējo Gerta Vildera partiju.

Arī Vācijas kanclere Angele Merkele decembra sākumā izteicās, ka visu seju pilnībā nosedzošs apģērbs būtu aizliedzams, kur vien to juridiski iespējams izdarīt. Vairākas Vācijas zemes pat ir aizliegušas hidžaba – lakata, kas neaizsedz seju, valkāšanu skolotājiem.

Arī Austrija grasās spert arī šādu nākamo soli – aizliegt valsts iestāžu darbiniekiem valkāt hidžabu vai jebkādu lakatu vai citus reliģiskos simbolus darba laikā.

Tikmēr vairākās pilsētās šonedēļ tika atzīmēta pasaules hidžaba dienas.

Sievietes Sarajevā tūristiem un vietējiem interesantiem ļāva piemērīt hidžabu.

Sarajevas iedzīvotāja Belma Corbo pastāstīja, ka apzinās vēsturē arī agrāk bijušos periodus, kad musulmaņu sievietēm valkāt hidžabu ir bijis grūti. "Šobrīd mums tiek pievērsta īpaša uzmanība un mūsu pienākums ir sevi parādīt īpaši – būt cik vien iespējams pozitīvām. Mums jāizskaidro cilvēkiem, ka šis ir ļoti pozitīvs stāsts, tas mums atver durvis, nevis ierobežo," viņa teica.

Pasaules hidžaba dienas ierosme radās Ņujorkā pirms četriem gadiem, un tā tiek atzīmēta 140 valstīs. Eiropā hidžaba valkāšana nav aizliegta, bet vairākās valstīs to nav atļauts darīt valsts iestādēs, skolās un tiesās.

Savukārt vairāku Dienvidfrancijas pilsētu lēmums šovasar aizliegt burkini valkāšanu pludmalēs izgāzās. Francijas tiesa to atcēla.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti