Bulgārijā iestrēgst pāreja uz ciparu virszemes apraidi; tās ieviešanā arī Latvijas firma

Jau labu laiku Bulgārijas medijos notiek aktīva reklāmas kampaņa, kuras mērķis ir sagatavot skatītājus ciparu virszemes televīzijas apraidei. Smaidīgi, uzvalkos ģērbti jaunieši pārliecināti skaidro, ka pakalpojums principā neko nemaksās, ka jaunākajos televizoros jau ir iebūvēti attiecīgie MPEG-4 dekoderi, un tikai vecākajiem aparātiem var būt nepieciešamas papildus ierīces. Tāpat sākumā bez maksas tiks raidītas septiņas televīzijas programmas. Turklāt digitalizācija piedāvā jaunas interaktīvas iespējas, tai skaitā, izmantot vairākus audio kanālus, kas ļaus izvēlēties vai attiecīgo pārraidi skatīties oriģinālā, bulgāru, vai kādā citā valodā.

No 1. marta signāls tiek raidīts paralēli gan ciparu, gan analogā veidā, un ar 1. septembri bija paredzēts pilnībā pāriet uz ciparu apraidi un atslēgt analogo televīziju. Viens no apraides ieviesējiem ir Latvijas uzņēmums „Hannu Pro”.

Tomēr process kavējas. Transporta ministrija vēsta, ka līdz augusta vidum gandrīz 27 000 trūcīgo iedzīvotāju ir saņēmuši nepieciešamos dekoderus – kas ir apmēram piektā daļa no kopējā skaita. Kandidātiem jābūt reģistrētiem attiecīgajā Sociālās palīdzības direkcijā un ar tur saņemto talonu par velti var saņemt aparātu noteiktos tirdzniecības veikalos. Ministrs Georgijs Todorovs apsolīja, ka analogā televīzija netiks atslēgta, kamēr bezmaksas dekoderus nebūs saņēmuši visi, kam uz to ir tiesības. Iespējams, ka pāreja notiks pakāpeniski dažādos rajonos, atkarībā no to tehniskās gatavības.

Taču, kā parasti, nekas neiet tik gludi, kā cerēts. Oficiālā dekodera cena, kas atzīmēta talonā, ir 60 levas ( apmēram 30 eiro). Saskaņā ar noteikumiem veikaliem būtu jāpiedāvā vairāki modeļi, lai klients varētu izvēlēties sev atbilstošāko. Patērētāju organizāciju pārbaudes diemžēl norāda, ka bieži tas netiek ievērots. Ir gadījumi, kad veikalā ir kvalitatīvs austriešu dekoders, bet pārdevēji atsakās to izsniegt, jo taloni esot paredzēti tikai lētākajiem modeļiem. Tos var nopirkt par 20 eiro, un tie ir ražoti Ķīnā.

Starpība starp reālo cenu un to, kas uzrādīta talonā, atgriežoties valsts budžetā, taču bulgāru patērētājs tradicionāli ir noskaņots visai skeptiski un visur saskata korupciju un krāpšanu.

Izņemot nokavēto bezmaksas dekoderu piegādi, otrs iemesls, kāpēc pāreja uz ciparu tehnoloģiju var tik drīz arī nenotikt, ir Eiropas Komisijas (EK) ierosinātā lieta par konkurences ierobežošanu, sakarā ar multipleksu ekspluatāciju.

Skandāls saistīts ar to, ka visas sešas līdz šim izbūvētās ciparu apraides platformas - tā sauktie multipleksi - pārkāpjot pretmonopolu tiesību aktus, pakāpeniski nonākuši savstarpēji saistītu firmu rīcībā. Lojālās konkurences neievērošana nepatīkami pārsteidza EK, kas attiecīgi ierosināja Luksemburgā lietu pret Bulgāriju, un valstij draud miljoniem eiro lielas soda naudas.

Interesants ir fakts, ka ciparu virszemes televīzijas izveidē Bulgārijā aktīvi piedalījusies Latvijas firma “Hannu Pro”. 2009. gadā tā uzvarēja konkursā par tiesībām izbūvēt lielāko daļu no multipleksiem un raidīt digitālo televīzijas signālu, tajā skaitā arī Bulgārijas sabiedriskās televīzijas programmas. Pagājušajā gadā „Hannu Pro” nodeva īpašuma tiesības jaunai akciju biedrībai “HD Media Services”, sev paturot tikai sabiedriskās televīzijas apraides platformu, un nomainīja vārdu uz SIA “First digital”, bet nu jau ar reģistrāciju Šveicē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt