Beļģija, Dānija un Kipra kavējas ar eirokomisāru virzīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Beļģija, Dānija un Kipra ir valstis, kas vēl joprojām nav izvirzījušas savu kandidātu darbam jaunajā Eiropas Komisijā. Visas valstis tika aicinātas to izdarīt līdz 1.augustam, tomēr dažādu iekšpolitisku iemeslu dēļ tas joprojām nav izdarīts. 

Tuvojoties sestdienas samitam, kurā ir paredzēts lemt par augsto amatu sadali, spiediens uz valstīm beidzot izšķirties par savu kandidātu pieaug.

No 28 Eiropas Savienības dalībvalstīm tikai trīs vēl nav nosaukušas savu pārstāvi darbam jaunajā Žana Kloda Junkera komandā.

Beļģijā šo procesu ir aizkavējusi valdības veidošana, kas ilgst jau trīs mēnešus. Kamēr nav izveidota jaunā koalīcija, nevar arī vienoties par to, kuras partijas pārstāvi sūtīt darbam Eiropas Komisijā. Pašreiz Beļģiju pārstāv Karels de Gihts, kurš atbild par starptautisko tirdzniecību, bet viņa izredzes palikt netiekot vērtētas augstu.

Starp favorītiem esot Eiropas Parlamenta deputāte Marianna Tīssena un pašreizējais ārlietu ministrs Didjē Reinders. Viesojoties Rīgā 2013. gada maijā, Reinders nolasīja atklātu lekciju par situāciju Eirozonā, kuras  noslēgumā viņam izcēlās asa vārdu apmaiņa ar Latvijas Universitātes profesoru Andri Deniņu. Deniņš toreiz sacīja, ka 70% Latvijas iedzīvotāju neesot gatavi eiro ieviešanai, un ministra atbildes laikā vairākkārt viņu pārtrauca.

Gan Tīssenai gan Reinderam ir pieredze finanšu jomā. Tomēr, ņemot vērā, ka starp topošajiem komisāriem ir ļoti maz sieviešu, tas var nākt Tīssenas kandidatūrai par labu. No otrās puses, nerakstītie noteikumi paredz, ka Beļģijas pārstāvim Eiropas Komisijā būtu jānāk no franciski runājošā valsts reģiona, un te priekšplānā izvirzās Reinders.

Sieviešu kārtas kandidāti, visticamāk, izvirzīs arī Dānija. Pēdējus piecus gadus komisāra pienākumus pilda Konnija Hēdegorda, kura ir atbildīga par cīņu ar klimata pārmaiņām. Atsevišķi avoti norāda, ka viņai ir labas izredzes saglabāt vietu Eiropas Komisijā arī turpmāk. Savukārt citi ir pārliecināti, ka Hēdegorda nepaliks Briselē, jo nepieder Dānijā pie varas esošajiem sociāldemokrātiem.

Dānijas valdības vadītājas Helles Torningas-Šmitas vārds joprojām tiek minēts starp kandidātiem uz Eiropas Savienības Padomes vadītājas amatu, gada beigās aizstājot Hermanu van Rompeju. Dānijas premjere gan to noliedz, sakot, ka viņai patīkot vadīt Dānijas valdību.

Savukārt Kiprai vajadzēs izšķirties starp diviem kandidātiem – Kristosu Stilianidesu un Demetri Silori. Galīgais lēmums tiks pieņemts, Eiropas Komisijas vadītājam Žanam Klodam Junkeram tiekoties ar Kipras valsts līderiem – šī tikšanās varētu notikt sestdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti