„Kad mēs nolēmām pievienoties Muitas savienībai, tad Brisele pateica, ka tas nav savienojams ar Asociācijas līguma parakstīšanu ar Eiropas Savienību (ES). Tādēļ mēs vienojāmies un pieņēmām deklarāciju īsi pirms Viļņas samita, kur tiek izteikta abu pušu vēlme turpināt padziļinātu sadarbību visās iespējamajās jomās. Un sarunā ar manu Latvijas kolēģi es apstiprināju to vēlreiz,” sacīja Armēnijas ministrs.
Savukārt Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piebilda, ka Eiropai turpmāk būtu rūpīgāk jāveido attiecības ar katru no Austrumu partnerības dalībvalstīm, jo tās ir dažādas.
„Mēs respektējam Armēnijas soli. Tas ir Armēnijas lēmums kādā veidā un cik tālu veidot savas attiecības ar ES un Muitas savienību. Tajā pašā laikā mēs uzskatām, ka Rīgas samitam būtu jādod skaidrs signāls, ka ES ar katru Austrumu partnerības valsti veido sadarbību un attīsta attiecības daudz individualizētākā veidā, ņemot vērā arī šo valstu interesi sadarbībā ar ES. Kā jūs zināt, ne visas valstis vēlas pievienoties ES. Dažas valstis vēlas veidot kādu īpašu sadarbības mehānismu,” sacīja Rinkēvičs.
Armēnija iepriekš tika uzskatīta par izteikti rietumnieciski orientētu valsti. Rinkēvičs, komentējot Armēnijas nostāju, norādīja - jāsaprot, ka ir valstis, kurām ir citas intereses, un šāda nostāja ir jārespektē.
"Pēdējā laikā Austrumu partnerība gan vairākkārt ir tikusi kritizēta. Mums tā ir jāuzlabo, taču tas nenozīmē tās beigas," pauda Rinkēvičs.
Jau ziņots, ka piektdien svinīgā ceremonijā Briselē parakstīts Asociācijas līgumus ar trim Austrumu partnerības valstīm – Gruziju, Moldovu un Ukrainu. Asociācijas līguma parakstīšana nozīmē arī to, ka visām trim valstīm joprojām būs daudz mājās veicamu darbu, kas prasīs laiku un kurus palīdzēs pildīt Eiropas Savienība. Valstīm būs jāapkaro korupcija, jāsakārto tiesu sistēma, enerģijas tirgus, izglītības sistēma, jāsargā vārda brīvība.
Asociācijas līgums visas trīs dalībvalstis pakāpeniski sagatavo arī Eiropas Savienības vienotajam tirgum, kas nozīmē, ka būs jāsamazina vai jāatceļ muitas tarifi, dažādas preču kvotas, jāvienojas par likumu un normu saskaņošanu, kas skar savstarpējo tirdzniecību.
Eiropas Savienība norāda, ka tas būtiski palīdzēs arī visām trim valstīm piesaistīt investorus, jo biznesa vide būs kļuvusi uzticamāka un drošāka.