Ārlietu eksperts: Nevajag pārspīlēt Lepēnas panākumus Francijas vietējās vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Francijā galēji labējas partijas „Nacionālā fronte” līdere Marina Lepēna šonedēļ sekoja Lielbritānijas premjera piemēram un solīja referendumu par Francijas palikšanu vai izstāšanos no Eiropas Savienības, ja viņa uzvarēs 2017.gada prezidenta vēlēšanās. Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes profesors, ārlietu eksperts Ojārs Skudra intervijā Latvijas Radio gan pauda, ka, viņaprāt, viņas uzvaras izredzes ir visai zemas.

Ar šo solījumu Lepēna nāca klajā pēc Francijas pašvaldību vēlēšanām pagājušajā nedēļas nogalē, kurās viņas partija uzrādīja labus rezultāts un saņēma otro lielāko balsu skaitu – 25%. Uzvarēja bijušā Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī konservatīvie.

Taču Skudra atgādināja, ka departamenta vadības vēlēšanās, kuru otrā kārta paredzēta šajā svētdienā, Nacionālajai frontei paredz uzvaru divos, maksimums – četros  departamentos no 101, līdz ar to būtībā rezultāti tomēr ir pieticīgi.

Skudra arī norādīja, ka vēlēšanu pirmajā kārtā  piedalījās aptuveni 50% vēlētāju, arī šis aspekts jāņem vērā un nav jāpārspīlē Lepēnas panākumi. Tas ir relatīvs panākums, jo iepriekš Nacionālā fronte nespēja pārvarēt 20% slieksni, bet tagad pārvarēja 25% atzīmi.

Tomēr Sarkozī kustība ar sadarbības partneriem, iespējams, uzvarēs aptuveni 70 departamentos, un spēku samēri departamentos tomēr atšķirsies no procentiem. 

Tai pašā laikā Lepēna jau guvusi vienu panākumu - pārveidojusi Francijas divpartiju sistēmu, kurā dominēja konservatīvie un sociālisti, par trīspartiju sistēmu, un cīņa par varu kļuva neprognozējamāka.

Tomēr Skudra pauda, ka par spīti iegūtajiem 25% vēlētāju balsīm, Lepēnai ir mazas izredzes uzvarēt prezidenta vēlēšanās pēc diviem gadiem.  

Jau ziņots, ka Francijā notika vietējās vēlēšanas, kurās uzvarējusi bijušā Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī vadītā „Savienība par tautas kustību”. Konservatīvie spēki ir apsteiguši galēji labējo Nacionālo fronti ar tās līderi Marinu Lepēnu priekšgalā. Savukārt valdošie sociālisti ierindojušies vien trešajā vietā.  Valdošo sociālistu vēsturisko sakāvi un Nacionālās frontes vēsturiskos panākumus analītiķi galvenokārt skaidro ar neatrisinātajām Francijas ekonomiskajām problēmām.

Tiek arī izcelta sociālistu un Tautas kustības savienības politisko ideju stagnācija un iekšējie politiskie ķīviņi, kas atbaidījuši daudzus vēlētājus. Tagad gan abas partijas brīdina par ļoti sarežģītu valsts politisko nākotni, ja pie varas nāks galēji labējie spēki, kas izcēlušies ar Eiropas Savienības, ASV un Francijas imigrācijas politikas kritiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti