Lietuvas skolotāji sākuši streiku, prasa straujāku atalgojuma celšanu

Vairāki tūkstoši skolotāju Lietuvā piektdien sākuši streiku pēc tam, kad arodbiedrība un Izglītības, zinātnes un sporta ministrija nespēja vienoties par izglītības darbinieku atalgojuma celšanas tempu.

Lietuvas Izglītības darbinieku arodbiedrības (LŠDPS) vadītājs Andrjus Navicks informēja, ka piektdien streiku sāk ap 3000 izglītības darbinieku apmēram 185 izglītības iestādēs, bet streika gaitā to skaits varētu pieaugt.

Skolotāji protestē skolās, kā arī plāno protesta akcijas un gājienus Viļņā mēneša garumā.

Piektdienas pēcpusdienā pie Lietuvas valdības ēkas plānota "mācību stunda par pilsonisko iesaisti".

Skolotāji sāka protesta gājienu uz Viļņu gan no Klaipēdas, gan Zarasiem, plānojot dienā noiet ap 15–20 kilometriem, lai Lietuvas galvaspilsētu sasniegtu nākamnedēļ.

Tomēr daļā Lietuvas skolu streiks nav pamanāms. Piemēram, Žverīna ģimnāzijā Viļņā piektdien streiku sākuši vairāk nekā 20 skolotāji, kuriem nākamnedēļ plāno pievienoties vēl tikpat, tomēr skolas gaiteņos nekas neliecina par streiku un protesta akcijām.

LŠDPS streiku organizē pēc tam, kad par skolotāju atalgojuma un darba apstākļiem neizdevās vienoties ar Izglītības, zinātnes un sporta ministriju.

Valdība ir ierosinājusi nākamgad divos posmos skolotāju algu celt kopumā par 21%, lai tā līdz 2024. gada rudenim sasniegtu 130% no vidējās algas valstī.

Tomēr ministrijas ierosinājums neapmierināja arodbiedrību, kas pieprasa algas celšanu par 20% no šā gada septembra un vēl par 30% no nākamā gada janvāra.

Lietuvas izglītības, zinātnes un sporta ministrs Gintauts Jakšts piektdien Lietuvas sabiedriskajai radiostacijai pauda cerību, ka izdosies atrast kompromisu ar arodbiedrību, tomēr uzsvēra, ka valstī nav papildu finansējuma izglītības budžeta palielināšanai.

Pēc ziņu aģentūras BNS pasūtījuma šomēnes kompānijas "Vilmorus" veiktas aptaujas rezultāti liecina, ka 60% respondentu atbalsta skolotāju plānus streikot.

15. septembrī notika skolotāju brīdinājuma streiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti