4. studija

Vai valsts ir gatava mainīt likumdošanu, lai sakārtotu fotoradaru fiksēto sodu sistēmu?

4. studija

Vai jūs jau pārbaudījāt savas zināšanas Eiropas eksāmenā?

Cik mēnešus ir jāgaida, lai beidzot tiktu pārskatīta invaliditātes grupa?

Ārstu komisija ilgāk nekā mēnesi lemj par invaliditātes grupas pagarināšanu; vaino vecu informatīvo sistēmu

Situācijās, kad cilvēkam ir nopietnas veselības problēmas, grūtības strādāt un pildīt ikdienas pienākumus, viņam, pamatojoties uz iesniegtajiem dokumentiem, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija piešķir invaliditātes grupu atkarībā no saslimšanas pakāpes. Kādai raidījuma "4. studija" skatītājai dokumentu izskatīšana ilgusi vairāk nekā mēnesi. Tā laikā radušās grūtības samaksāt rēķinus un saņemt atvieglojumus sabiedriskajā transportā. Kā norādīja Labklājības ministrijā, pēc jaunās invaliditātes informatīvās sistēmas ieviešanas šādas situācijas tiks novērstas. 

Invaliditāte minētajai sievietei būtu jāpiešķir atkārtoti jau trešo reizi. Dokumenti bija jāiesniedz laikā no 22. līdz 29. februārim, un sieviete pati tos nogādājusi Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā Rīgā, Ventspils ielā, pat dažas dienas ātrāk pirms noteiktā termiņa.  

Neskatoties uz to, 2. aprīlī sabiedriskajā transportā viņai atteikti braukšanas maksas atvieglojumi sabiedriskajā transportā.

Noskaidrojies, ka pat teju divus mēnešus pēc dokumentu iesniegšanas komisijā nav izskatīts viņas iesniegums pagarināt invaliditātes grupu.

Kundzei ir 53 gadi, citu ienākumu nav. 

Iesniedzot dokumentus, solīts, ka tos izskatīs 1,5 mēneša laikā, kaut gan komisijas mājaslapā norādīts, ka tos izskata mēneša laikā. 

Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija rakstiskā atbildē raidījumam skaidroja, ka atbilstoši Administratīvā procesa likuma 64. panta pirmajai daļai, ja administratīvā lieta ierosināta uz iesnieguma pamata, iestādei lēmums par administratīvā akta izdošanu ir jāpieņem viena mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas dienas. Savukārt minētā panta otrā daļa nosaka, ka gadījumā, ja objektīvu iemeslu dēļ viena mēneša termiņu nav iespējams ievērot, iestāde to var pagarināt uz laiku, ne ilgāku par četriem mēnešiem no iesnieguma saņemšanas dienas, par to paziņojot iesniedzējam. 

Grūti gan pateikt, kas šajā gadījumā varētu būt objektīvie iemesli, kuru dēļ iesniegums tā arī nebija izskatīts.

Labklājības ministrijā (LM), kuras pārziņā ir Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija, skaidroja, ka lēmums par invaliditātes piešķiršanu konkrētajā gadījumā pieņemts 11. aprīlī.

"Komisija arī sazvanījusies un atvainojusies kundzei. Un šeit zināms skaidrojums ir meklējams arī tajā, ka mums līdz šim bija vecā invaliditātes informatīvā sistēma, kurā izsekot katra gadījuma virzībai faktiski bija manuāls darbs. Šobrīd marta mēnesī komisija ir pārgājusi uz darbu jaunā invaliditātes sistēmā. Vecā bija izstrādāta 2006. gadā," norādīja LM valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa.

Jaunā sistēma šādas situācijas iespējamības mazināšot, jo sistēma brīdināšot par to, ka tuvojas lēmumu pieņemšanas termiņi.  

Pēc Ministru kabineta noteikumiem, atkarībā no medicīniskās diagnozes cilvēkam invaliditāte tiek noteikta uz 6 mēnešiem, vienu, diviem, pieciem gadiem vai uz mūžu. Skatītājai invaliditātes grupa tiek pārskatīta ik pa diviem gadiem. Sievietei piešķirta 3. invaliditātes grupa, lai gan viņa domāja, ka šoreiz tomēr būs otrā. Viņa pati apgalvo, ka strādāt nevar un nav mierā ar lēmumu, kuru sola apstrīdēt. 

"Tur ir tādi tukšumi. Un vispār tur nav nekāds pamatojums uzrakstīts, neviens dokuments nav ierakstīts. Tur pilnīgi brīvas vietas ir atstātas," sacīja sieviete.

Invaliditātes pensiju viņa beidzot saņēmusi 22. aprīlī – vairāk nekā divus mēnešus pēc dokumentu iesniegšanas. 

Celmiņa aicināja gadījumos, kad lēmums kavējas vai ir citas neskaidrības, cilvēkiem zvanīt un interesēties komisijā: "Mēs esam arī lūguši vēlreiz pārrunāt situāciju ar klientu apkalpošanas nodaļu, lai atbildes, ko komisija sniedz, būtu ieinteresētas un pēc būtības." 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Dalies ar savu pieredzi, piesaki nejēdzīgo procedūru “Birokrātijas balvai ’24”!

* Informācija nebūs publiska, bet, ja vēlaties, norādiet kontaktinformāciju, lai sabiedrisko mediju žurnālisti varētu sazināties ar Jums, lai veidotu stāstu par pieteikto problēmu.

Nosūtīts!

Ziņojums tiks publicēts tuvākajā laikā, pēc datu pārbaudes

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti