ASV atbalsta īpaša tribunāla izveidi Krievijas tiesāšanai par agresiju pret Ukrainu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) paudušas atbalstu īpaša tribunāla izveidei Krievijas tiesāšanai par "agresijas noziegumu" pret Ukrainu.

Starptautiskā Krimināltiesa (SKT) izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina aresta orderi par kara noziegumiem un apsver jautājumu par agresijas noziegumu, tomēr tai nav jurisdikcijas pār Krieviju, kas nav Hāgas tribunāla dalībvalsts.

ASV Valsts departamenta pārstāvis sakariem ar presi otrdien sacīja, ka ASV atbalsta īpašu tribunālu agresijas noziegumam saistībā ar Krievijas 2022. gada februāra iebrukumu Ukrainā.

"Mēs saredzam, ka šādai tiesai būs nozīmīgs starptautiskais atbalsts, īpaši no mūsu partneriem Eiropā, un ideālā gadījumā tā atradīsies kādā citā Eiropas valstī," pavēstīja Valsts departamenta pārstāvis. 

ASV vēstniece globālo krimināltiesību jomā Beta van Šāka paziņoja, ka ASV vēlas, lai šai tiesai būtu starptautisks personāls un resursi.

"Mēs uzskatām, ka internacionalizēta tiesa, kas ir sakņota Ukrainas tiesiskajā sistēmā, bet kas arī ietver starptautiskus elementus, nodrošinās visskaidrāko ceļu uz jauna tribunāla izveidošanu un maksimalizēs mūsu izredzes panākt jēgpilnu saukšanu pie atbildības," pirmdien uzrunā Amerikas Katoļu universitātē sacīja diplomāte. 

"Mēs esam apņēmības pilni strādāt ar Ukrainu un mieru mīlošām valstīm visā pasaulē, lai iestātos par šādu tribunālu, nodrošinātu tam darbiniekus un resursus tā, lai mēs panāktu vispārēju saukšanu pie atbildības par starptautiskajiem noziegumiem, kas tiek pastrādāti Ukrainā." 

Šī ir pirmā reize, kad ASV, kam bijušas sarežģītas attiecības ar SKT, tiešā formā atbalsta īpaša tribunāla izveidi Ukrainai. 

Eiropas Savienība novembrī pieteica tribunāla ideju, un janvārī tā tika atbalstīta balsojumā Eiropas Parlamentā. 

KONTEKSTS:  

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Eiropas Savienības tiesību jomā viens no karstākajiem tematiem pēdējā laikā – kā izveidot starptautisku tribunālu Krievijas agresijas noziegumu izmeklēšanai un iztiesāšanai. 

Latvija līdz šim aktīvi iestājusies par šāda tribunāla izveidi. Arī Valsts prezidents Egils Levits vairākkārt uzsvēris nepieciešamību par starptautiska tribunāla izveidi Krievijas noziegumu Ukrainā iztiesāšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti