Holivudas scenāristi vienojas izbeigt streiku: pārrunas ar aktieriem tikai sāksies

Amerikas Savienoto Valstu televīzijas un kino scenāristi beidzot vienojušies izbeigt gandrīz piecus mēnešus ilgušo streiku, jo ir panākuši vienošanos ar producentu studijām par atalgojumu, paziņoja Amerikas Scenāristu ģilde. Aktieri pagaidām turpinās streikot.

Kopš 2. maija streikā piedalījās vairāk nekā 11 000 Amerikas Scenāristu ģildes biedru. Nozarē strādājošie pieprasīja atalgojuma palielināšanu un aizsardzību pret mākslīgā intelekta izmantošanu. Šis ir ilgākais streiks Holivudas filmu nozarē pēdējo desmitgažu laikā, un tā dēļ apturēta lielākā daļa kino un televīzijas filmu, kā arī seriālu ražošanas. 

Tieši tādēļ vienošanās par streika izbeigšanu tika ļoti gaidīta, lai gan sarunas starp scenāristiem un Kino un televīzijas producentu aliansi nebūt nebija vieglas. Par provizorisku vienošanos tika ziņots jau svētdien, kad pēc piecu dienu garām sarunām domstarpības beidzot šķietami izdevās pārvarēt. 

Amerikas Scenāristu ģilde norādīja, ka sarunu komiteja, valde un padome vienbalsīgi nolēma ieteikt atbalstīt saviem biedriem panākto pagaidu vienošanos par trīs gadu līgumu ar Kino un televīzijas producentu aliansi. 

Streiku jau nolemts izbeigt, bet ģildes biedriem pašiem vēl būs jāapstiprina šī vienošanās, un balsojums paredzēts laikā no 2. līdz 9. oktobrim. 

"Es domāju, ka šī ir pārsteidzoša uzvara visiem iesaistītajiem. Scenāristi streiko jau piecus mēnešus. Puses savā starpā nerunāja vairāk nekā 100 dienas. Augustā viņiem bija ļoti sliktas sarunas. Pēc tam pagājušās nedēļas sākumā četri lielo studiju vadītāji no "Netflix", "Disney", "NBCUniversal" un "Warner Bros.Discovery" personīgi sāka piedalīties Kino un televīzijas producentu alianses sanāksmēs. Sarunas gāja uz priekšu un atpakaļ. Tās bija kā amerikāņu kalniņi, jo mēs gandrīz katru stundu ziņojām par to, kas notiek, no mūsu rīcībā esošajiem avotiem," vērtēja kino un televīzijai veltītā tiešsaistes žurnāla "Deadline Hollywood" redaktors Dominiks Patens.

Teorētiski scenāristi joprojām var noraidīt panākto vienošanos, taču lielākā daļa nozares ekspertu uzskata, ka oficiāla vienošanās noslēgšana vairs būs tikai formalitāte, un darbs pie televīzijas un filmu projektiem jau var atsākties, kamēr process tiek pabeigts formāli. Tātad streika atcelšana ļaus scenāristiem jau atgriezties darbā. 

"Atgriešanās darbā scenāriju autoriem nozīmē to, ka viņi var atkal rakstīt, viņi var atkal prezentēt, viņu aģenti var nosūtīt scenārijus, viņi var tikties ar producentiem un, cerams, viņu scenāriji tiks pārdoti," skaidroja žurnālists Džonatans Handels.

Ņemot vērā, ka simtiem filmu un televīzijas šovu tikuši iekavēti, joprojām varētu paiet mēneši, līdz Holivuda novērsīs šo radošo projektu sastrēgumu un atgriezīsies ierastajā filmu, seriālu un šovu ražošanas ritmā. Vēl arī būtiski pieminēt to, ka Amerikas Scenāristu ģildes locekļi turpina atbalstīt Holivudas aktierus, kas jūlijā pievienojās streikam un vēlas panākt sev taisnīgus darba apstākļus. 

Tādēļ scenāristu streika izbeigšana vēl nenozīmē Holivudas zvaigžņu atgriešanos darbā, jo vēl nav atsāktas sarunas starp studijām un streikojošajiem aktieriem, kas ir Ekrāna aktieru ģildes biedri.

Viens no Amerikas Scenāristu ģildes locekļiem uzsvēra, ka cīņa turpinās, līdz vienošanos panāks arī aktieri, bez kuru atbalsta nebūtu iespējama scenāristu panāktā vienošanās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti