Latvijas Radio Ukrainā: Ukraiņi ir pateicīgi par ASV sniegto atbalstu

ASV Senāta lēmums piešķirt 60 miljardu dolāru vērtu palīdzību Ukrainai ir finansiāli apjomīgākā amerikāņu palīdzība Ukrainai kopš pilna apmēra kara sākuma. Ukraina ir ļoti pateicīga amerikāņiem par šo vitāli svarīgo lēmumu.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien veltīja pateicības vārdus gan ASV Senāta locekļiem, gan arī visiem amerikāņiem, kas atbalsta Ukrainu un izprot pieņemtā lēmuma vēsturisko nozīmi.

Kā atzīmēja Zelenskis, šobrīd svarīgākais ir ātrums. Gan tajā, kā tiek izpildīti līgumi attiecībā uz ieroču piegādēm Ukrainai, gan ierobežojot iespējas Krievijai apiet sankcijas, gan arī citu politisku lēmumu pieņemšanā ar mērķi pasargāt cilvēku dzīvību no Krievijas terora.

Mums vajadzīgi ieroči, lai cīnītos!

Priecīgi par ASV ilgi gaidīto lēmumu ir arī Ukrainas iedzīvotāji, ko Latvijas Radio uzrunāja Kijivas ielās.

Ukraiņi ir pateicīgi par ASV sniegto atbalstu
00:00 / 04:10
Lejuplādēt

"Tās ir labas ziņas. Mēs visi gaidījām, ka viņi nobalsos par un atbalstīs Ukrainu. No viņu puses tas ir taisnīgs lēmums," spriež karavīrs Olegs. "Šis ir pilna apmēra karš, un visvairāk tas ir par ukraiņu kā nācijas iznīcināšanu. Bet mēs par sevi pastāvēsim un, ja mums palīdzēs, tas ir ļoti labi!"

"Mums nepieciešami ieroči, ar ko cīnīties. Mēs taču nevaram apturēt orkus, krievus ar kailām rokām. Mums nepieciešami šie ieroči, un tas ir galvenais šīs cīņas elements," secina Viktorija.

Kijivas iedzīvotāja Viktorija
Kijivas iedzīvotāja Viktorija

"Ja mums nebūs šo ieroču, krievi būs te, viņi izvaros sievietes, sagrābs teritorijas. Tas ir nenormāli. Mums ar to ir jācīnās. Paldies ārvalstīm – Eiropas Savienībai un ASV, ka viņi mums sniedz šādu materiālu atbalstu. Man ir sajūta, ka šie cilvēki kaut nedaudz jūt līdzi mūsu bēdās un tam, ar ko mums šobrīd nākas sastapties."

Gandarīts par amerikāņu lēmumu ir arī Sergejs: "Labas ziņas! Vairāk neko nevaru pateikt. Paldies Dievam!"

Kijivas iedzīvotājs Sergejs
Kijivas iedzīvotājs Sergejs

"Man tas liek domāt par to, ka Eiropa un Amerika turpina dot palīdzību un ka viņi tic, ka Ukraina uzvarēs šajā karā," spriež Elina.

"Tas pirmkārt. Otrkārt – mums ir iespēja turpināt aizstāvēt savu valsti. Mēs būsim vairāk aizsargāti, bet gribas, lai tas viss jau beigtos. Lai viņi visi apsēstos pie sarunu galda un runātu nevis nevis par palīdzības ieroču iedošanu, bet par mierizlīgumu, mieru vai kara izbeigšanu, jo ļoti daudz cilvēku jau ir gājuši bojā. Arī mans dzīvesbiedrs gāja bojā kara sākumā, tāpēc es saprotu, ka cilvēki ir noguruši," stāsta Elina.

Kijivas iedzīvotāja Elina
Kijivas iedzīvotāja Elina

Artilērijas lādiņi, prettanku ieroči, haubices, vidējās un tālās darbības raķetes un pretgaisa aizsardzības ieroči – tas ir tas, ko šobrīd visvairāk gaida Ukrainas karavīri frontē.

Ukrainai vajadzīga palīdzība, lai izdzīvotu

ASV palīdzības programma ietver atbalstu Ukrainai gan militārajā, gan arī ekonomiskajā jomā. Lielākā daļa – turpat 50 miljardi dolāru – aizies militārajai palīdzībai dažādu preču un pakalpojumu jomā. Ukrainai būs iespēja pasūtīt un iegādāties gan jaunu ASV militāro aprīkojumu, gan tādu, kas jau ir saražots, stāv noliktavās un ko ātri var piegādāt Ukrainai.

Tas šobrīd ukraiņiem ir kritiski svarīgi. Atbalstītais likumprojekts arī paredz iespēju Ukrainai piegādāt tālas darbības raķetes ATACMS, kas ukraiņiem ir ļoti vajadzīgas.

Savukārt Ukrainas ekonomiskajam atbalstam paredzēti 9,5 miljardi dolāru. Naudu Ukraina varēs izlietot savu valsts uzturēšanas izdevumu segšanai – ar vienu izņēmumu: pensiju izmaksai šo amerikāņu piešķirto naudu nevarēs tērēt.

Daļu naudas septiņu miljardu dolāru apmērā ASV piešķir kā aizdevumu, taču tas ir sagatavots tādā formā, ka ASV valdībai šo aizdevumu būs tiesības arī norakstīt.

Un, kā iepriekš izteicies Ukrainas prezidents Zelenskis, ja jāizvēlas – aizdevums šodien vai dāvinājums pēc gada, tad izvēlētos aizdevumu, jo Ukrainai tas ir vajadzīgs šobrīd, lai tā izdzīvotu.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī, Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet 2022. gada rudenī Ukrainai sekmīga pretuzbrukuma rezultātā izdevās padzīt okupācijas spēkus no Harkivas apgabala un Hersonas pilsētas. 2023. gada vasarā Ukraina sāka jaunu pretuzbrukumu, taču tas nebija sekmīgs.

Savukārt 2024. gadā ieroču trūkuma dēļ Ukrainai pārsvarā nākas aizstāvēties pret Krievijas uzbrukumiem, lai gan Ukrainas vadība uzsver, ka nav atteikusies no mērķa par okupācijas spēku padzīšanu no visas Ukrainas teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti