Šodienas jautājums

(Zīmju valodā). Šodienas jautājums. Kad būs prokuratūras secinājumi pārbaudē par armijas pārtikas iepirkumu?

Šodienas jautājums

(Zīmju valodā). Šodienas jautājums: ko gaidīt no Sji un Putina sarunām?

Šodienas jautājums: ko gaidīt no Sji un Putina sarunām?

Eksperts: Ķīna ir vienīgais spēlētājs, kas var ietekmēt Krievijas rīcību attiecībā uz Ukrainu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Ķīna ir vienīgais spēlētājs, kas var ietekmēt Krievijas rīcību, pat ja galu galā Krievija lēmumu par kara pavērsieniem Ukrainā pieņems pati. Tā Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" sacīja Ģeopolitikas pētījumu centra direktors, Vidzemes Augstskolas prorektors Māris Andžāns.

Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins pirmdien ieradies vizītē Maskavā, kur ticies ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Putins apsolīja, ka Maskava rūpīgi iepazīsies ar Ķīnas priekšlikumiem attiecībā uz "Ukrainas krīzes" risināšanu. Ķīnas piedāvātais miera plāns izsaucis asu kritiku, jo tajā ignorēta Krievijas kā agresora loma.

"Ļoti iespējams, ka Ķīna veicinās to, ka Krievija pamazām sēžas pie sarunu galda [ar Ukrainu]. (..) Protams, tas plāns ir, būsim atklāti, prokrievisks, tas nav Ukrainas interesēs. Bet tomēr Ķīna varētu spiest Krieviju uz miera sarunām. Bet tas miers nav tāds, kādu vēlas Ukraina un Rietumu atbalstītāji," vērtēja Andžāns. 

Skaidrojot, vai Ķīnas centieni, piedāvājot miera plānu, varētu vainagoties ar panākumiem, Andžāns sacīja: "Ķīna reāli ir vienīgais spēlētājs, kas faktiski var ietekmēt Krievijas rīcību un piespiest sēsties pie sarunu galda. Ķīnas rīcībā ir visi līdzekļi salīdzinājumā ar vairākumu pasaules valstu. Tā ka Ķīna noteikti mēģinās to darīt, bet, vai sanāks, tas beigās tāpat būs Krievijas lēmums."

Andžāna ieskatā – Ķīnas prezidenta vizīte Maskavā parāda to, ka otra pasaules superlielvara – Ķīna – ignorē Starptautiskās Krimināltiesas izdoto Putina aresta orderi par ukraiņu bērnu deportāciju un izrāda solidaritāti ar Putinu. "Līdz ar to Putins nezaudē visus savus sabiedrotos," piebilda Andžāns.

Savukārt Latvijas Ārpolitikas institūta direktora vietnieks Mārtiņš Vargulis norādīja, ka Putina aresta ordera kontekstā Krievijas publiskajā komunikācijā novērojams, ka šis notikumu pavērsiens ir "pamatīgi iesitis pa pašcieņu" Krievijai un Putinam.

KONTEKSTS:

Starptautiskā Krimināltiesa (SKT), kas atrodas Nīderlandes pilsētā Hāgā, 17. martā izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi par ukraiņu bērnu deportāciju.

ANO izmeklētāji paziņoja, ka Krievijas veiktā ukraiņu bērnu piespiedu pārvietošana un deportēšana uz tās kontrolē esošajiem apgabaliem Krievijas iebrukuma Ukrainā laikā pārkāpj starptautiskās humanitārās tiesības un ir kara noziegums.

Saskaņā ar Ukrainas datiem uz Krieviju ir deportēts vismaz 16 221 ukraiņu bērns, bet patiesais skaitlis varētu būt arī krietni lielāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti