Igaunijā neētiski apkopota informācija par desmitiem tūkstošu bezbērnu sieviešu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Igaunijā desmitiem tūkstošu bezbērnu sieviešu saņēmušas aicinājumu piedalīties aptaujā, kuras mērķis ir noskaidrot, kāpēc viņām nav bērnu. Pētījumu veicis par "Par Tēvzemi un Res Publica apvienība" dibinātais fonds "Pere Sihtkapital", kas informāciju par šīm sievietēm nelikumīgā veidā ieguvis no iedzīvotāju reģistra.

Ģenerālprokuratūra šonedēļ uzdeva policijai izmeklēt šo lietu. Pētījuma veicēju pretlikumīgo un neētisko rīcību nosodīja arī Igaunijas premjerministe Kaja Kallasa.

Aptaujā, kas tika nosūtīta bezbērnu sievietēm Igaunijā, uzdoti vairāki personīgi un delikāti jautājumi. Tostarp, kāpēc viņām nav bērnu, kādi ir viņu pasaules uzskati, seksuālā un reliģiskā piederība. 

"Viņi vienkārši vēlējās uzzināt, kāpēc situācija ir tāda, kāda tā ir – kādi ekonomiski vai ar veselību saistīti iemesli to ietekmējuši. Tika norādīts, ka visa informācija iegūta no iedzīvotāju reģistra. Tā, manuprāt, ir liela problēma, jo es to uzskatu par acīmredzamu privātuma aizskaršanu," igauņu sabiedriskajam medijam ERR stāstīja viena no anketu saņēmušajām sievietēm. Viņa uz anketas jautājumiem neatbildēja.

Pētījumu veicis pētījumu uzņēmums "RAIT Faktum & Ariko", kā arī fonds "Pere Sihtkapital", savukārt dati no valsts iedzīvotāju reģistra iegūti ar Tartu Universitātes starpniecību. Datu aizsardzības inspekcija atzina, ka aptauja ir problemātiska, un mudināja sievietes uz jautājumiem neatbildēt. 

Tartu Universitāte paziņoja, ka pētījums neatbilst labai zinātniskajai praksei, turklāt to nav apstiprinājusi universitātes ētikas komisija.

Iedzīvotāju reģistru Igaunijā pārvalda Iekšlietu ministrija. Tās pārstāve Mairisa Kungla medijam skaidroja, ka, pirms uzņēmumam izsniegt nepieciešamo informāciju, reģistra darbiniekiem ir jāpārliecinās, vai šādu sensitīvu datu pieprasījumam bija tiesisks pamats:

"Viņi ieguva personu apliecinošus dokumentus, e-pasta adreses un tālruņa numurus gadījumam, ja viņiem atkal būtu jāsazinās ar respondentiem. Izņemot gadījumus, kad pakalpojums tiek sniegts valsts iestādei, šāda informācija iedzīvotāju aptaujām parasti netiek izsniegta. Un šajā gadījumā pakalpojumu pasūtīja Tartu Universitāte."

Universitātē skaidroja, ka "Pere Sihtkapital" šopavasar bija vērsies pie šī fonda valdes locekļa un Tartu Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāna Raula Eametsa ar priekšlikumu noslēgt sadarbības līgumu ar universitāti, lai fonds attiecīgi varētu pieprasīt datus no iedzīvotāju reģistra.

Lai arī universitāte šo sadarbību noraidīja, dekāns līgumu tomēr patvaļīgi parakstījis, tā pārkāpjot pretkorupcijas likumu un universitātes procedūras, kā arī pārkāpjot pētniecības ētikas principus.

Tāpat tika norādīts, ka šāda veida pētījumi ir jāapstiprina Tartu Universitātes ētikas komisijai. Iesniegums tajā ir saņemts, taču ne apstiprināts. Pētījums tika uzsākts bez nepieciešamās atļaujas, tāpēc universitāte to nav apstiprinājusi.

Tartu Universitātes vadība paziņojusi, ka nolēmusi pārtraukt darba attiecības ar Eametsu.

Viens no pētījuma veicējiem ir "Pere Sihtkapital", ko dibinājusi Igaunijas konservatīvā partija "Par Tēvzemi un Res Publica apvienība".

Vēl 2019. gadā fonds no partijas saņēmis vienu miljonu eiro pētījumu veikšanai. Kā fonda misija tiek minēta Igaunijas iedzīvotāju ilgtspējas veicināšana. 

Fonda valdes loceklis Alans Pūrs stāstīja, ka fonda mērķis ir pētījuma rezultātus  padarīt pieejamus pēc iespējas vairāk cilvēkiem. Neapstrādātos datus varētu izmantot citi pētnieki un analītiķi.

Viņš sarunā ar Igaunijas sabiedrisko mediju ERR klāstīja, ka par sabiedrības aso reakciju pret pētījumu esot pārsteigts. Aptaujas mērķis bijis tikai noskaidrot, kāpēc sievietes nevēlas radīt bērnus.

Pūrs teica, ka tajā izmantotie jautājumi tika ņemti no iepriekšējām aptaujām, kas jau bija veiktas Igaunijā, un balstīti uz līdzīgiem starptautiskiem pētījumiem.

"Manuprāt, šādi pētījumi ir daļa no sabiedrības izpratnes veicināšanas. Nepieciešamība pētīt šādu tematu tieši tagad radās tāpēc, ka iepriekšējie līdzīgie dati ir desmit vai pat vairāk gadu veci. Īsāk sakot, motivācija [pētīt šo tēmu] drīzāk rodas tāpēc, ka trūkst aktuālas informācijas par noteiktiem jautājumiem."

Lai arī pētījuma veicēji, veicot šo aptauju, pārkāpumus nesaskata,

Datu aizsardzības inspekcijā un Iekšlietu ministrijā jau uzsākti vairāki procesi. Ģenerālprokuratūra pirmdien uzdeva policijai izmeklēt šo lietu. Tuvākajās dienās arī tiks lemts, vai ir pamats uzsākt pārkāpuma procedūru, tā ziņoja igauņu sabiedriskais medijs ERR.

Sievietes, kuras vēlas noskaidrot, vai viņu personiskā informācija aptaujas autoriem tika izpausta nelikumīgi, var pieprasīt informāciju no datu apstrādātāja vai iesniegt sūdzību Datu aizsardzības inspekcijā. Sievietes arī var  vērsties tiesā, lai pieprasītu kompensāciju par iespējamo morālo kaitējumu.

Pētījumu nosodīja arī Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa. Viņa norādīja, ka aptaujā uzdotie jautājumi ir ļoti personiski un balstīti uz novecojušiem stereotipiem:

"Diemžēl skandalozais "Pere Sihtkapital" fonda pētījums nav pārsteidzošs, jo partija "Par Tēvzemi un Res Publica apvienība" jau agrāk paudusi satraucošus viedokļus – tostarp, ka sievietes vienīgā vērtība ir tas, cik daudz bērnu viņa dzemdē," sacīja Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa.

Valdības vadītāja arī pauda, ka ikvienam ir tiesības uz privātumu un personisko informāciju nedrīkst ļaunprātīgi izmantot. Datu aizsardzībai jābūt modrai, un nedrīkst pieļaut, ka šādas situācijas atkārtojas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti