Rīta Panorāma

Portugālē cīnās ar savvaļas ugunsgrēkiem

Rīta Panorāma

Turpina apzināt vētras postījumus Dobeles novadā

Brazīlijā notiek Amazones lietus mežu saglabāšanai veltīts samits

Dienvidamerikas valstis samitā cer vienoties par Amazones lietusmeža saglabāšanu

Brazīlijā sācies Dienvidamerikas valstu samits, kas veltīts Amazones lietusmeža saglabāšanai.

Brazīlijas prezidents Luiss Inasiu Lula da Silva samita atklāšanas runā solīja, ka divu dienu ilgajā Amazones sadarbības līguma organizācijas sanāksmē centīsies panākt vairākus ambiciozus solījumus, lai apturētu pasaulē lielākā lietusmeža iznīcināšanu.

Šī ir pirmā dalībvalstu augsta līmeņa sanāksme pēdējo 14 gadu laikā. Organizācija tika izveidota 1995. gadā un apvieno visas valstis, kuru teritorijā atrodas lietus mežs. Mērķis ir atrast veidus, kā neļaut Amazonei sasniegt punktu, no kura nav atpakaļceļa.

Brazīlijas prezidents cenšas izstrādāt dalībvalstu kopīgu deklarāciju ar drosmīgu rīcības plānu, lai apturētu mežu izciršanu. Amazonē tas notiek galvenokārt liellopu audzēšanas dēļ, taču izciršanu veicina arī korupcija, zemes sagrābšana un organizētā noziedzība, tai skaitā nelegāla narkotiku, ieroču, kokmateriālu un zelta tirdzniecība.  

Tikmēr Kolumbija vēlas, lai pārējās valstis apņemtos izbeigt jaunu naftas atradņu izpēti Amazonē, taču Brazīlija šādai prasībai nepiekrīt.

Nereti par "pasaules plaušām" dēvētais Amazones lietusmežs ir svarīgs cilvēces pastāvēšanai, jo tas saražo aptuveni 20% no zemeslodes patērētā skābekļa un aptuveni tikpat daudz saldūdens.

Mežam ir liela nozīme arī klimata pārmaiņu palēnināšanā, jo tas ik gadu absorbē un neļauj nonākt atmosfērā miljoniem tonnu oglekļa dioksīda, kas ir galvenais globālās sasilšanas veicinātājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti