Panorāma

Teroristu grupējums "Hamas" uzbrūk Izraēlai

Panorāma

Armēnijā pieaug noskaņojums pret Krieviju

Pētniece par uzbrukumu Izraēlai: Nekas tāds nav pieredzēts kopš 1973. gada

Pētniece par uzbrukumu Izraēlai: Nekas tāds nav pieredzēts kopš 1973. gada

Palestīniešu uzbrukums Izraēlas teritorijai no Gazas joslas liecina par līdzšinējās politikas izgāšanos – nekas tāds kopš 1973. gada šo divu valstu attiecībās nav pieredzēts, intervijā Latvijas Televīzijai vērtēja Latvijas Ārpolitikas institūta Tuvo Austrumu pētniecības programmas vadītāja Sintija Broka. Rietumvalstīm un Tuvo Austrumu reģiona valstīm būtu jāpārskata politika attiecībā pret Izraēlas–Palestīnas konfliktu.

Tieši 7. oktobrī aprit 50 gadu, kopš 1973. gadā Sīrija un Ēģipte uzbruka Izraēlai. Šo karu dēvē par Ramadāna karu jeb "Jom Kippur" karu, kas ir svētāka diena jūdaismā. Karš Izraēlai sākās negaidīti.

Broka piekrita, ka savā ziņā vēsture šobrīd atkārtojas:

"No "Hamas" puses sava veida loģika laika izvēlē ir saskatāma. Ja raugāmies uz vēsturiskajiem satricinājumiem starp Izraēlu un Gazas kaujiniekiem, tad tie notiek pēc pāris gadiem. Tas pēc būtības nebūtu nekas jauns, bet izlūkdienestu reakcija, nespēja reaģēt pietiekami ātri  mūsdienu politikā ir pārsteigums gan politikas pētniekiem, gan Izraēlas, gan Palestīnas iedzīvotājiem."

Broka vienlaikus norādīja, ka vēl ir pāragri izdarīt secinājumus, kādēļ izlūkdienesti gatavošanos šādam uzbrukumam nav laikus pamanījuši. 

"Pats fakts, ka ir šāds uzbrukums, liecina par pastāvošās politikas izgāšanos. Tas [Izraēlas premjeram Benjaminam] Netanjahu varētu nozīmēt arī zināmu sabiedrības spriedumu," atzina pētniece.

Runājot par iespējamiem Izraēlas atbildes soļiem, Broka atgādināja paša Netanjahu teikto, ka šis ir karš.

"Karš sevī ietver visus karam raksturīgos elementus. Atcerēsimies, ka runājam par Izraēlu, kas tiek uzskatīta par vienu no tehnoloģiski attīstītākajām, militāri spēcīgākajām valstīm reģionā. Tādēļ, no vienas puses, izbrīnu raisa izlūkdienestu bezdarbība, bet, no otras puses, prettrieciens būs ārkārtīgi brutāls. Brutalitātes līmenis Izraēlas un Palestīnas attiecības ir ikdienišķa sastāvdaļa, bet šajā gadījumā, kad Izraēla ir pieredzējusi militāru iebrukumu savās teritorijās no teroristu organizācijas, brutalitāte būs ļoti augstā līmenī," pieļāva Broka.

Pētniece akcentēja, ka neko tādu kopš 1973. gada šo divu valstu attiecībās neesam pieredzējuši: "Tas liek pārdomāt gan reģiona, gan rietumvalstu izpratni par Izraēlas–Palestīnas konfliktu."

Ir jāpārskata rietumvalstu un Tuvo Austrumu reģiona valstu politika attiecībā uz šo konfliktu.

"Šī politika nav pēc būtības pārskatīta kopš 2006. gada, kad "Hamas" pārņēma varu Gazas joslā. Ir skaidri redzams, ka viss, kas jau ir bijis politikas līmenī, nestrādā līdz šai baltai dienai," rezumēja Broka, piebilstot, ka tāpat Rietumiem "jāskatās acīs" Izraēlas veiktajiem pārkāpumiem Palestīnas teritorijās.

KONTEKSTS:

7. oktobra rītausmā palestīniešu kaujinieki no Gazas joslas uz Izraēlu izšāva tūkstošiem raķešu, nogalinot vairāk nekā 100 un ievainojot tūkstošiem cilvēku. Tiek ziņots arī par ķīlnieku sagrābšanu. 

Tāpat kaujinieki no palestīniešu anklāva iekļuvuši Izraēlā vairākās vietās. 

Izraēlas aizsardzības spēki sākuši pretterorisma operāciju, bet valsts premjers izdevis pavēli sākt "atbildes karu". Situācija reģionā patlaban ir ļoti neskaidra un haotiska – nav skaidrs, kuras teritorijas kontrolē kuri spēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti