Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Latvijas vēstnieku Izraēlā Aivaru Grozu

Kāds turpinājums sagaidāms konfliktam Izraēlā?

Pētniece par «Hamas» uzbrukumu Izraēlai: Nevar izslēgt Irānas, kā arī Sīrijas un Krievijas iesaisti

Lai gan Irāna paziņojusi, ka tā nav saistīta ar aizvadītajā nedēļas nogalē notikušo  palestīniešu teroristiskā grupējuma "Hamas" uzbrukumu Izraēlai, pilnībā izslēgt Irānas iesaisti nevar, sarunā ar Latvijas Radio atzina Latvijas Ārpolitikas institūta Tuvo Austrumu pētniecības programmas vadītāja Sintija Broka.

Broka norādīja, ka atbalsts grupējumam "Hamas", lai sarīkotu šādu plaša mēroga uzbrukumu, noteikti bija, jo grupējumam pašam nav plašu resursu, tāpēc nevar izslēgt Irānas iesaisti. Viņa arī atzina, ka pilnībā nevar izslēgt arī Sīrijas un Krievijas pastarpināto iesaisti.

Broka norādīja, ka lielāki vai mazāki Izraēlas–Palestīnas konflikta uzliesmojumi vērojami ik pēc pāris gadiem, bet pašreizējais "Hamas" uzbrukums saistīts ar Izraēlas sākto miera procesu reģionā un tuvināšanos ar Saūda Arābiju, iespējams, bez Palestīnas jautājuma atrisināšanas, ko palestīnieši uztvēra ļoti nopietni, uztraucoties, ka arābu valstis gatavas Izraēlas–palestīniešu konfliktam pagriezt muguru un turpināt miera procesu.

Sarunā ar LTV "Rīta panorāmu" Broka arī atzina, ka pašlaik šīs miera sarunas ar Saūda Arābiju nekur nevarēs virzīties, jo Izraēla atrodas karastāvoklī.

Broka intervijā Latvijas Radio arī atgādināja šī konflikta vēsturisko kontekstu, norādot, ka grupējumu "Hamas" daži uzskata nevis par teroristisku organizāciju, bet gan par pretošanās kustību gadu desmitiem ilgušajai okupācijai.  

Broka intervijā LTV pauda, ka mieru starp Izraēlu un Palestīnu nevar panākt, kamēr nebūs atzīta un atrisināta okupācija. Tāpat ir skaidrs, ka mieru nevar panākt, kamēr reģionā ir aktīva okupācijas fāze, kas ilgst jau 56 gadus, un sarunas nevar notikt bez Palestīnas puses iesaistes.

Broka arī norādīja, ka zināmā mērā tas ir arī starptautiskās sabiedrības "atbildības un bezatbildības rezultāts", ja teritoriju okupē un nesaņem nekādu sodu, un tas starptautiskajai sabiedrībai būtu jāpārdomā.

KONTEKSTS:

Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. Līdz šim brīdim kaujinieki izšāvuši jau vairāk nekā 3200 raķešu.  "Hamas" un to sabiedrotie arī  sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis, un valsts gatavojas militārajai operācijai Gazas joslā, lai atriebtos par sestdien notikušo teroristiskā grupējuma "Hamas" asiņaino ofensīvu Izraēlas teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti