Uz Ukrainu aizbēgušais Krievijas helikoptera pilots aicina bijušos kolēģus sekot viņa piemēram

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde publicējusi filmu "Notriektie krievu piloti", kurā izklāstītas vairākas ukraiņu izlūku līdz šim paveiktās "specoperācijas". Filmā redzams arī kāds Krievijas militārā helikoptera pilots, kurš augusta sākumā padevās Ukrainas spēkiem. Viņš savus bijušos kolēģus aicināja rīkoties tāpat – ja viņi tā darīs, tad to nenožēlos un tiks nodrošināti ar visu nepieciešamo līdz mūža galam.

Filmā tiek intervēts 28 gadus vecais Krievijas armijas aviācijas 319. atsevišķā helikopteru pulka pilots Maksims Kuzminovs. Ukrainas izlūki apgalvo, ka tieši šis vīrietis augusta sākumā Ukrainā nogādāja Krievijas kaujas helikopteru "Mi-8" un nodeva viņiem arī "vērtīgus dokumentus" un "slepenu tehnisko aprīkojumu", vēstīja tīmekļa medijs "Meduza".

Nav gan zināms, kādos apstākļos notika filmā redzamā saruna un vai tajā tiešām redzams pats Kuzminovs.

Speciālās operācijas "Sinica" ietvaros helikopters, kas pārvadāja rezerves daļas Krievijas iznīcinātājiem "Su-27" un "Su-30SM", nolaidās Harkivas apgabalā. Kopā ar pilotu lidaparātā bija vēl divi apkalpes locekļi, kuri nezināja, uz kurieni helikopters patiesībā lido.

Pilota ģimene no Krievijas uz Ukrainu tika nogādāta vēl pirms šīs specoperācijas sākuma.

"Es sazinājos ar Ukrainas izlūkdienesta pārstāvjiem. Paskaidroju viņiem savu situāciju. Man tika garantēta drošība, jauni dokumenti un arī samaksa. Apspriedām visas detaļas, un sāku plānot savu lidojumu," filmā "Notriektie krievu piloti" stāstīja vīrietis. 

Krievu pilots Maksims Kuzminovs
Krievu pilots Maksims Kuzminovs

Ukrainas izlūki esot organizējuši "drošu koridoru", pa kuru helikopters ieradās Ukrainā un nosēdās. Pirms tam pilots gan tika ievainots. Filmā tiek apgalvots, ka pārējie divi apkalpes locekļi nolēma nepadoties un tika nogalināti uzreiz pēc nosēšanās.

"Es sapratu, ka esmu netālu no robežas, un norādīju savu atrašanās vietu. Es teicu, ka pamēģināsim, esmu netālu. Un es pieņēmu galīgo lēmumu. Lidoju ārkārtīgi zemu, ar izslēgtiem sakariem. Būtībā neviens nezināja, kas ar mani notika. Droši vien trīs vai četras dienas neviens nesaprata, kas noticis. Es pārlidoju robežu, viss bija veiksmīgi. Nolaidos. Mani sagaidīja. Ar mani runāja un paskaidroja, kas notiek," stāstīja pilots.

Kuzminovs savu rīcību skaidroja ar to, ka viņš ir pret Krievijas iebrukumu Ukrainā un nevēlas tajā piedalīties.

Filmas autori norādīja, ka pilots saņēma Ukrainas likumdošanā paredzētās drošības garantijas, bet helikopters no Harkivas tika nogādāts drošākā atrašanās vietā.

"Šeit nav fašistu, nacistu. Un es esmu ļoti aizvainots par to, kas tagad notiek. Slepkavības, asaras, asinis. Cilvēki cits citu nogalina, tas ir viss. Tas ir vienīgais, ko es nesaprotu, vienīgais, ko es negribēju. Tas, kas tagad notiek, ir vienkārši ukraiņu tautas genocīds. Gan ukraiņu, gan krievu," stāstīja Kuzminovs, piebilstot, ka padoties viņš nolēma tāpēc, ka nevēlas piedalīties šajos (kara) noziegumos.

"Ukraina viennozīmīgi uzvarēs šajā karā vienkārši tāpēc, ka tauta ir ļoti vienota. Neviens nevēlas šo karu. Tas ir tikai laika jautājums – kad Ukraina uzvarēs," teica pilots.

Viņš arī aicināja citus Krievijas pilotus sekot viņa piemēram. Ja viņi tā rīkosies, tad to nemaz nenožēlos un tiks nodrošināti ar visu nepieciešamo līdz mūža galam, bijušos biedrus iedrošināja Kuzminovs.

Krievijas Aizsardzības ministrijai pietuvinātais saziņas tīkla "Telegram" kanāls "Fighterbomber" tikmēr apgalvoja, ka helikoptera apkalpe nezināmu iemeslu dēļ zaudēja orientēšanos un šķērsoja frontes līniju. Kanāla autori vēstīja, ka pilots Ukrainas lidlaukā nolaidies nejauši.

"Saprotot, kur viņi piezemējās, viņi mēģināja pacelties, taču helikopters tika notriekts," teikts ierakstā. Tika izteikts pieņēmums, ka helikopters piedzīvoja kļūmi navigācijā vai tā radio signālu traucējusi Ukrainas armija. "Fighterbomber" arī apgalvoja, ka apkalpes locekļu ģimenes un tuvinieki joprojām dzīvo Krievijā.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti