Panorāma

Par Rēzeknes domes atlaišanu valdība varētu lemt šomēnes

Panorāma

Panorāma

Hāgā meklē risinājumus taisnīguma atjaunošanai Ukrainā

Ukrainai nodarīto zaudējumu reģistrs ir sācis darbu

Nīderlandes pilsētā Hāgā turpinās mēģinājumi izveidot īpašu tribunālu, lai sauktu pie kriminālatbildības tos, kuri apsūdzēti Krievijas pastrādātajos kara noziegumos Ukrainā. Konferencē "Taisnīguma atjaunošana Ukrainai" pulcējās pārstāvji no 55 valstīm, to skaitā arī no Ukrainas.

Ukrainas zaudējumu reģistrs ir oficiāli uzsācis darbu. Līdz ar to iedzīvotāji un citi ieinteresētie turpmāk varēs tajā pieteikt Krievijas iebrukuma dēļ radītos zaudējumus savam īpašumam vai arī lūgt kompensāciju par radinieka nāvi, ievainojumiem, seksuālo vardarbību un citiem kaitējumiem.

Par reģistra darba uzsākšanu otrdien oficiāli tika paziņots starptautiskajā konferencē, kas notiek Hāgā.

Šī ir jau otrā starptautiskā konference tribunāla izveidošanai, bet pagaidām lietas virzās ļoti lēni.

Diktatoriem ir jābaidās no Hāgas tribunāla

Eiropas Komisija vēlas panākt pēc iespējas lielāku starptautisko atbalstu idejai par tribunālu, kas varētu atrasties Hāgā, kur darbojas Starptautiskā Krimināltiesa un kur nesen izveidoja centru, kas veltīts agresijas noziegumu pret Ukrainu izmeklēšanai.

Starptautiskā Krimināltiesa ir izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina, bērnu tiesību komisāres Marijas Ļvovas-Belovas un vēl divu Krievijas militārpersonu aresta orderus.

Taču jautājums ir par to, kā un kur viņus saukt pie atbildības, ja viņi kādreiz pametīs Krieviju un tiek aizturēti. Dažas valstis ir piesardzīgas atbalstīt šāda īpaša tribunāla izveidi, baidoties no precedenta.

"Es aicinu jūs visus neatkāpties no mūsu kopējās līnijas – taisnīguma līnijas. Un es lūdzu jūs nepalēnināt tempu.

Mums jādara viss iespējamais, lai stiprinātu taisnīgumu, lai tas sniegtu patiesu spēku mūsu kopējai drošībai – aizsardzībai pret agresiju un teroru. Lai ātrāk atjaunojas īstais miers. Un lai ikviens, kas iznīcina mieru, patiesi baidās no tiesas Hāgā," uzrunā konferences dalībniekiem uzsvēra Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Ukrainas atjaunošanai vajadzēs simtiem miljardu eiro

Krievijas iebrukuma radīto postījumu reģistrs, ko Eiropas Padome un tās 44 locekļi izveidoja pagājušogad maijā, otrdien sāka pieņemt pirmos pieteikumus – dienas laikā iesniegti vairāk nekā 100.

Ukrainas pilsētas Zaporižjas iedzīvotājs aplūko Krievijas veiktās apšaudes radītos bojājumus
Ukrainas pilsētas Zaporižjas iedzīvotājs aplūko Krievijas veiktās apšaudes radītos bojājumus

Reģistrs sākotnēji būs vērsts uz zaudējumiem, kas nodarīti nekustamajam īpašumam, taču tiks paplašināts, iekļaujot arī cita veida zaudējumus un ievainojumu kompensācijas.

Ukraina prognozē, ka tiks iesniegti vismaz 8 miljoni individuālu zaudējumu atlīdzināšanas prasību. Reģistrs gan neizmaksās nekādas kompensācijas, bet ir atspēriena punkts uz starptautisku kompensācijas mehānismu, kas vēl nav izveidots.

Pasaules Banka aprēķinājusi, ka Ukrainas atjaunošanai būs nepieciešami 486 miljardi dolāru.

Konference arī vienojās turpināt diskusijas par Krievijas iesaldēto aktīvu un ienākumu no šiem aktīviem izmantošanu Ukrainas vajadzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti