Sporta ziņas

Divas sporta amatperonas apsūdzētas krāpšanā

Sporta ziņas

Baltijas čempionāta posms motošosejā

Bērnu sporta uzrēķini - Kā panākt, lai valsts atbalsta katra sportista vecākus?

Lielāka attaisnotā summa deklarācijā - iespēja jauno sportistu vecāku atbalstam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Vienīgais atbalsta mehānisms, kādu valsts patlaban piedāvā sportojošo bērnu vecākiem, ir attaisnotie izdevumi ienākumu deklarācijā ar slieksni 600 eiro gadā. Turklāt sporta apguve jeb interešu izglītība ir tikai viens no vairākiem attaisnoto izdevumu objektiem.

Kāda jaunā tenisista mamma Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka ar sportu ģimenē nodarbojas divi bērni, no kuriem viens spēlē tenisu. Dēlam ir labi panākumi un liela degsme, tāpēc vecāki nespējot viņam pateikt nē.

"Ja es iesniedzu visus čekus, ko es arī mūsu tenisa skolā varu dabūt, būtībā valsts var atmaksāt viena mēneša daļējas izmaksas, kuras es ieguldu savā bērnā," teica tenisista mamma. "Tajā brīdī, kad es mēneša beigās to visu sarēķinu, man šķiet, katru reizi noelšos un saku: "kāpēc mēs to darām?" Mums ģimenē aug vēl divi bērni. Rodas sajūta, kāda velna pēc mēs to darām?! Mēs būtībā visu laiku tā dēļ elpojam."

Ar Latvijas Televīziju sazinājās vairāki vecāki, kuru bērni izraudzījušies relatīvi dārgus sporta veidus: ne tikai tenisu, bet arī hokeju, daiļslidošanu un citus. Bieži vien par dalību šajos sporta veidos treneri iekasē dažādus papildus maksājumus skaidrā naudā.

Pārsvarā vecāki neapšauba treneru kvalitāti, tāpēc atlaides sagaida nevis no viņiem bet gan no valsts – reizi gadā aizpildot ienākumu deklarāciju.

Taču tāda sistēma var strādāt tikai tad, ja visi izdevumi tiek uzrādīti.

Uzņēmuma “Sorainen” nodokļu eksperts Jānis Taukačs aizgūstamu piemēru šādu papildus maksājumu legalizēšanai atradis Zviedrijā. 

"Zviedrijā ir tāda norēķinu kārtība, ka, ja es, piemēram, vēlos samaksāt par auklītes pakalpojumiem, tad es samaksāju auklītei nolīgto maksu, neieturot vai nesamaksājot viņai nodokļu daļu. Un nodokļu daļu viņai samaksā valsts," paskaidroja Taukačs. "Tas nozīmē, ka šajā gadījumā auklīte saņem savu apmaksu, bet no diviem dažādiem avotiem."

Kā vēl vienu atbalsta mehānismu sporta veicināšanai Taukačs nosauca samazinātu pievienotās vērtības nodokļa PVN likmi gan sporta pasākumu organizatoriem, gan sporta pakalpojumu sniedzējiem.

Latvijā tā ir augstāka nekā virknē citu Eiropas valstu. Taču

PVN likmes samazināšana automātiski nenozīmē lētākus pakalpojumus, ja uzņēmējs nav gatavs samazināt cenas.  

"Problēma ar šo sistēmu ir tāda, ka vismaz tagad PVN teorētiķi saka, ka liela daļa no samazinātā PVN nenonāk līdz patērētājam, bet iestrēgst mazumtirdzniecības tīklā," paskaidroja Taukačs.

Jaunu atbalsta modeli sportojošo bērnu vecākiem šobrīd strādā Krievijā, kur piedāvājums ir apmēram 580 eiro gadā noteikt kā attaisnoto izdevumu slieksni un īpaši izdalīt no pārējiem izdevumiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti