Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Sporta skolu sistēma: vai pārlieku masveidīga?

Dāvis Bertāns: Bija jāpatukšo konts, lai tiktu mājās

Dāvis Bertāns: Kustībai «Black Lives Matter» ir pamats, tā ir kulminācija cīņā par vienlīdzību

Basketbolists Dāvis Bertāns Ziemeļamerikā pārliecinājies, cik pamatota ir kustība "Black Lives Matter", kas pieprasa vienlīdzīgas tiesības afroamerikāņiem. Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) kluba Vašingtonas "Wizards" spēlētājs Latvijas Televīzijas "Sporta studijā" pastāstīja, ka rasisma izpausmes ASV nav retums un attieksme pret melnādainajiem, piemēram, nereti atšķiras pat likumu uzraugiem.

Saskarsme ar policiju melnādainajiem ir sarežģītāka, un tas attiecas arī uz finansiāli ļoti nodrošinātajiem NBA basketbolistiem, kuri ir stāstījuši par savu nepatīkamo pieredzi. Piemēram, Dāvja komandas biedram Bredlijam Bīlam kopā ar ģimeni automašīnā nācies piedzīvot izaicinošu policijas uzvedību.

Sezonas sākumā ar komandu ierasti strādāja kāda persona ar pieredzi policijas darbā un stāstīja, kas darāms, ja policija uz ielas aptur automašīnu. Bija jaušams, ka tas tiek darīts, lai informētu melnādainos basketbolistus, pastāstīja Bertāns.

"Ja mani apturēs, vienalga ko uz šosejas būšu darījis, varu pat logu neatvērt, nāks [policija] klāt, redzēs, ka baltais un viss būs kārtībā," viņš teica. "Varēja just, ka melnādainajiem dzīve tādā ziņā ir daudz grūtāka. Pašos likumdošanas pamatos melnādaino tiesības [ASV] ir bijušas mazākas." 

Arī NBA basketbolisti izrādīja iniciatīvu, ka jāsāk kaut kas darīt cīņā pret rasistisku attieksmi un vismaz jāpiedalās protesta gājienā. Dāvis saskata, ka ir pienākusi kulminācija un

sabiedrība ASV vairs nevar sadzīvot ar tādu attieksmi, ka vieni cenšas panākt vienlīdzību, bet otri vēršas pret to.

"Nav tā, ka melnādainie prasītu vairāk tiesību nekā citiem, bet tikai vienlīdzīgu attieksmi," piebilda basketbolists.

Kopš marta Dāvis NBA nav spēlējis, jo nevēlējās riskēt ar traumas iespēju pirms jauna līguma slēgšanas, taču kārtīgi trenējās pēc atgriešanās mājās. Vēl viņš ir neziņā, kad dosies uz ASV, jo sarunas par nākamo līgumu vēl tikai gaidāmas. Bertānu vēlas paturēt Vašingtonas "Wizards", bet nav teikts, ka karjeras turpinājums Dāvi neaizved uz kādu citu pilsētu. Vašingtonā viņš sajuta pilnīgu atgriešanos savā spēles elementā, jo izbaudīja treneru pilnīgu uzticēšanos. 

Sarunas par jauno līgumu Bertānam bija paredzētas 18. oktobrī, bet termiņš jau pabīdīts pāris nedēļas vēlāk, jo pandēmija ieviesusi savas izmaiņas arī Ziemeļamerikas sportā.

Mediju spekulācijas, ka Bertānu pie sevis vēlētos redzēt arī Atlantas "Hawks", Ņujorkas "Knicks" un Fīniksas "Suns", Dāvis nosauca par baumām.

Viņš atzina, ka nenojauš, kā tiek radīta šāda informācija. Iespējams, piestrādā spēlētāju aģenti, lai virzītu savu klientu intereses un panāktu finansiāli izdevīgākus līgumus, bet savam aģentam par viņa rīcību Bertāns nav jautājis. 

Līdz šim nevienu soli karjeras attīstībā Dāvis nenožēlo un gaitās Eiropā ar katru soli turpināja ceļu pretim NBA. Tādēļ viņš rēķinās, ka gala lēmumu arī par nākamo līgumu NBA pieņems pats. "Lai saprastu, kur spēlēšu, man būs tas galavārds - jā vai nē," viņš paskaidroja. 

Zinot, ka karjerā vairākkārt piedzīvotas smagas ceļgala traumas, Dāvis treniņus nekad nepārtrauc uz ilgāku laiku un par nedēļu ilgākas pauzes nepieļauj. Turklāt mājās treniņos viņš arī šovasar izbaudīja mūžseni principiālo pretstāvi pret brāli Dairi Bertānu. 

Dāvis atzina, ka vairāk laika pavada pie fizioterapeitiem un arvien veic īpašus vingrinājumus pirms metienu treniņiem. Gadu gaitā Bertāns gan ir sapratis, kas treniņos viņam ir nepieciešams, tādēļ var arī izlaist sev nevajadzīgas sadaļas. Taču tas nenozīmē, ka viņš savus treniņus saīsinātu.

"Noteikti esmu tas, kas no arēnas izbrauc pēdējais," pastāstīja Dāvis. "Fizioterapija un masāža, tad vēl 10 minūtes ledus vannā, kopā prasa 40 minūtes. Tad vēl duša un sarunas ar žurnālistu, ja kāds tik ilgi gaidījis. Tas kopā prasa apmēram stundu."

Lai pandēmijas apstākļos no ASV atgrieztos mājās Latvijā, Bertānam bija jāpatukšo savs bankas konts, jo vienīgais ģimenei drošais variants bija nolīgt privātu lidmašīnu.

Turklāt tas bija vienīgais veids, lai no Vašingtonas mājās atvestu arī suni. Dāvis cer, ka tik lieli izdevumi par ceļošanu karjerā vairs nebūs jāpiedzīvo. 

Valmierā septembrī plāno atvērt Bertāna finansētu basketbola laukumu, bet uz tā būs bojāgājušā NBA basketbolista Kobes Braienta vārds. Dāvis saskata, ka tas ir vislabākais veids, kā godināt vienu no saviem elkiem, kas atstājis būtisku ietekmi spēles attīstībā. 

KONTEKSTS:

“Black Lives Matter” sākās ar “Facebook” ierakstu 2013. gadā, iestājoties par ASV melnādaino kopienas tiesībām un dzīvības vērtību. Sauklis kļuva populārs 2014. gadā pēc vairāku melnādaino amerikāņu bojāejas policijas rīcības rezultātā. Taču īpašu vērienu kustība ieguva 2020. gada maija beigās, kad policijas vardarbības dēļ dzīvību zaudēja afroamerikānis Džordžs Floids. Viscaur ASV izvērtās plaši protesti, kas nereti pārauga grautiņos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Basketbols
Sports
Jaunākie
Interesanti