Trešdiena Latvijā var kļūt par karstāko 16. augustu vēsturē

Trešdien Latvijā gaidāms tik karsts laiks, ka var tikt pārsniegts līdzšinējais 16. augusta nacionālais karstuma rekords, liecina prognozes.

Nakts lielākajā valsts daļā paies bez nokrišņiem, bet vietām iespējama lokālu pērkona negaisa mākoņu veidošanās. Vējš būs lēns un nakts daudzviet tveicīga, jo minimālā gaisa temperatūra būs 16...21 grāda robežās.

Diena būs lielākoties saulaina, tomēr neliela iespējamība, ka izveidojas kāds lokāls lietusgāžu un negaisa mākonis, pastāv.

Karte: Prognozētā gaisa temperatūra trešdien, 16. augustā plkst. 16.
Karte: Prognozētā gaisa temperatūra trešdien, 16. augustā plkst. 16.

Vējš būs lēns, un gaiss sakarsīs līdz 30...34 grādiem, vietām Kurzemes rietumos un citviet piekrastē vēsāks – ap 24...29 grādiem.

Līdz šim karstākais 16. augusts Latvijā piedzīvots 1939. gadā, kad Rūjienā fiksēja 33,2 grādus augstu gaisa temperatūru. Šoreiz vietējas nozīmes rekordi tiks sasniegti daudzviet visos reģionos, bet ļoti iespējams, ka tiks pārspēts arī šis – 16. augusta visas valsts rekords.

Rīgā nokrišņi maz iespējami, vējš būs lēns un diena saulaina. Minimālā gaisa temperatūra naktī ap 20 grādiem, bet dienā gaiss sakarsīs aptuveni līdz 32 grādiem, kas arī būs tuvu Rīgas 16. augusta rekordam. Līdz šim karstākais 16. augusts Rīgā bijis 2010. gadā, kad galvaspilsētā temperatūra sasniedza 32,2 grādus.

Šādā karstumā vēlams izvairīties no ilgstošas atrašanās tiešā saulē vai fiziska darba un sportošanas dienas karstākajās stundās pēcpusdienā. Bieži jādzer ūdens, pat pirms sācis slāpt. Jārūpējas, lai ēna un ūdens pieejams mājdzīvniekiem un lopiem, kas atrodas laukā. Jāgādā, lai no pārkaršanas izvairītos arī veci cilvēki un bērni.

Lai pasargātu sevi no pārkaršanas, ieteicams atcerēties trīs "U" principu – uzklāj, uzvelc, uzmanies. Ķermeņa atklātās vietas – rokas, kājas, seja – aptuveni 15 minūtes pirms došanās saulē jāapklāj ar aizsardzības krēmu, jāvelk viegls, gaišs, dabīga materiāla apģērbs. Karstajā laikā jādzer daudz ūdens un tas jādara, pirms parādās slāpes. Nevajadzētu aizmirst arī par cepuri un saulesbrillēm, vislabāk, ja tām ir ultravioleto staru aizsardzība.

Slimību profilakses un kontroles centra vecākais veselības veicināšanas koordinētājs Mārtiņš Zvackis ieteica labāk izvēlēties "doties ārā vakara stundās, lai tas nav šajā saules aktīvajā periodā. Taču tas nenozīmē to, ka, ja mēs dodamies ārā šajā vēlākajā periodā, nevajag ievērot aizsardzības pasākumus. Tāpat šie aizsardzības pasākumi ir jāievēro".

Pārkaršanas pirmās pazīmes ir galvassāpes, ātrs pulss, apziņas traucējumi, dažkārt – vemšana, bezsamaņa, paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti