Latvijas Nacionālās operas un baleta jaunajā sezonā gaidāmas četras pirmizrādes

Jaunajā 2023./2024. gada sezonā Latvijas Nacionālā opera un balets (LNOB) veidos četrus jauniestudējumus – Džuzepes verdi operu "Dons Karloss" un Gaetāno Doniceti operu "Mīlas dzēriens", Luija Žozefa Ferdinanda Herolda baletu "Veltīgā uzmanība" un Kārļa Lāča baletu "Džungļu grāmata". Repertuārā atgriezīsies uzvedumi – Jāņa Lūsēna "Putnu opera" un Šarla Guno opera "Fausts", pavēstīja LNOB pārstāvji. Šosezon bija plānota arī Vāgnera opera "Parsifāls", tomēr finanšu situācijas dēļ opernams bijis spiests tās jauniestudēšanu pārcelt.

Džoakīno Rosīni operas "Pelnrušķīte" vienīgā izrāde 2023./2024. gada sezonā notiks 25. augustā. Iestudējums ir tapis kopprodukcijā ar Tulūzas operu "Théâtre du Capitole" un šosezon piedzīvos savu pirmizrādi šajā teātrī. 25. augusta izrādē galvenajās lomās būs Svetlina Stojanova un Pablo Martiness.

Jau sezonas sākumā vairākās izrādēs gaidāmas debijas un viesmākslinieku uzstāšanās. 27. augustā Volfganga Amadeja Mocarta operu "Dons Žuans" diriģēs starptautiski atzītais simfoniskās un opermūzikas diriģents Azerbaidžānas Valsts operas un baleta mākslinieciskais vadītājs Aijubs Gulijevs. Leoša Janāčeka operas "Jenūfa" izrādēs 31. augustā un 3. septembrī Lacas lomu pirmoreiz dziedās Andris Ludvigs. 6. septembrī sololomu Edvarda Kluga baletā "Carmina Burana" pirmoreiz dejos Justīna Teličena. 7. septembrī pie Džakomo Pučīni operas "Madama Butterfly" diriģenta pults stāsies ievērojamais spāņu diriģents Pedro Halfters. Žorža Bizē operas "Karmena" izrādē 9. septembrī pēc ilgāka pārtraukuma pie Latvijas Nacionālās operas diriģenta pults stāsies Jānis Liepiņš, bet titullomu interpretēs lieliskais rumāņu mecosoprāns Ramona Zaharija, kas oktobrī savukārt pirmo reizi LNOB dziedās Bujonas hercogienes lomu operā "Adriāna Lekuvrēra". 10. septembrī galvenajās lomās Aleksandra Rodina un Radu Poklitaru baletā "Vijs. Šausmu naktis" debitēs Antons Freimans (Homa Bruts) un Paulīna Druka (Jaunkundze).

Frančesko Čilea operas "Adriāna Lekuvrēra" izrādē 13. septembrī Mauricio lomu dziedās ievērojamais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko, savukārt Bujonas hercogienes lomā pirmo reizi iejutīsies Irma Pavāre.

Opera "Dons Karloss"
Opera "Dons Karloss"

Sezonas pirmais jauniestudējums būs Džuzepes Verdi opera "Dons Karloss", kam pirmizrāde būs 5. oktobrī. Vācu režisora Klausa Gūta veidotais, skatuviski iespaidīgais operas "Dons Karloss" iestudējums ar Etjēna Plisa scenogrāfiju un Petras Reinhartes kostīmiem ir kopražojums ar Neapoles "Teatro San Carlo". "Dons Karloss" tiek dēvēts par Verdi ambiciozāko operu, kas gadu gaitā piedzīvojusi vairākkārtējas redakcijas un tiek izpildīta divās versijās – itāļu un franču. Rīgā apjomīgais mākslas darbs izskanēs itāļu valodā. Filipa II lomu pirmajās trīs izrādēs interpretēs pasaulslavenais bass Ginters Groisbeks, kuru mūsu skatītāji iepazina solokoncertā aizvadītā gada maijā. Galvenās lomas atveidos Jūlija Vasiļjeva, Inna Kločko, Egle Vīsa, Arnolds Rutkovskis, Džeimss Lī, Tads Girininks, Rinalds Kandalincevs, Jānis Apeinis un citi.

Mecosoprāna Ilonas Bageles jubilejas koncerts "Tāda ir dzīve…" izskanēs 6. oktobrī Lielajā zālē. Komponista Kurta Veila mūzikas koncertā kabarē stilā kopā ar solisti piedalās Latvijas Nacionālās operas mūziķu grupa.

Pasaulslavenais amerikāņu baritons Tomass Hempsons ar solokoncertu viesosies 24. oktobrī. Koncerts ar pianista Volframa Rīgera klavieru pavadījumu, kurā izskanēs Franča Šūberta, Franča Lista un Gustava Mālera solodziesmas, notiks Lielajā zālē ar nolaistu dzelzs priekškaru, nodrošinot unikālu akustiku kamermūzikas izpildīšanai.

Balets "Veltīgā uzmanība"
Balets "Veltīgā uzmanība"

10. novembrī gaidāms baleta "Veltīgā uzmanība" jauniestudējums. Kā norāda operas un baleta namā, tas ir viens no krāšņākajiem un līksmākajiem angļu horeogrāfa Frederika Eštona darbiem, kura pirmizrāde notika 1960. gadā Londonas Karaliskajā baletā. Par iedvesmas avotu tam kalpojis ievērojamā franču horeogrāfa Žana Dobervala 1789. gadā radītais darbs. Džons Lenčberijs baletam aranžējis Luija Žozefa Ferdinanda Herolda radīto partitūru. Šis dzīvespriecīgais stāsts par pastorālu mīlestību turpina priecēt baleta izsmalcinātās mākslas cienītājus visā pasaulē. Šis uzvedums iepriecinās visu paaudžu klasiskā baleta cienītājus.

Soprāns Inga Šļubovska 19. novembrī Beletāžas zālē aicina uz solokoncertu "Solveiga kabarejā". Kopā ar pianisti Ilzi Ozoliņu māksliniece atskaņos latviešu komponista Jāņa Ķepīša vokālo mūziku un Viljama Bolkoma kabarē dziesmas.

Sagaidot Jauno gadu, svētku sajūtu sola nodrošināt tradicionālais "Gadumijas koncerts".

Latviešu soprāns Ļubova Karetņikova debitēs Cerlīnas lomā Volfganga Amadeja Mocarta operā "Dons Žuans" 4. janvārī. Dziedātāja absolvējusi maģistrantūru Zalcburgas augstskolā "Mozarteum" un sekmīgi piedalījusies Starptautiskajā Mocarta konkursā. Šī būs viņas pirmā uzstāšanās LNOB.

"Putnu opera"
"Putnu opera"

11. janvārī uz skatuves atgriezīsies Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes "Putnu opera", kas bērnu auditorijai jau nospēlēta vairāk nekā 150 reižu. "Putnu operas" režisore ir Baņuta Rubesa, horeogrāfe – Elita Bukovska, scenogrāfe – Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece – Kristīne Jurjāne un gaismu mākslinieks Pols Matīsens. Opera pirmo reizi tika iestudēta 2000. gadā un piedzīvojusi jau vairākus atjaunojumus.

Opera "Fausts"
Opera "Fausts"

22. februārī atgriešanos repertuārā piedzīvos Šarla Guno operas "Fausts" iestudējums. Režisors Aiks Karapetjans iestudējumu veidojis vēlīnās gotikas estētikā, izmantojot arī vācu ekspresionisma stila mēmā kino paņēmienus. Iestudējuma scenogrāfiju ir veidojis Kristaps Skulte, kostīmu māksliniece ir Kristīne Pasternaka, gaismu mākslinieks – AJ Veisbārds, videomākslinieks – Artis Dzērve. "Fausts" ieguvis "Lielo mūzikas balvu 2016" kategorijā "Gada uzvedums". Iestudējuma ieraksts tika demonstrēts Eiropas kultūras kanālā "Arte".

Balets "Džungļu grāmata"
Balets "Džungļu grāmata"

12. aprīlī pasaules pirmizrādi piedzīvos komponista Kārļa Lāča un horeogrāfa Raimonda Martinova balets "Džungļu grāmata", kas tapis, iedvesmojoties no angļu autora Radjarda Kiplinga tāda paša nosaukuma stāstu krājuma. Iestudējuma komandā strādā scenogrāfs Didzis Jaunzems, kostīmu māksliniece Elīna Milta-Niedrāja un gaismu mākslinieks Kārlis Kaupužs.  Džungļos, kur dzīve rit pēc zvēru valstības noteikumiem, negaidīti uzrodas mazs cilvēka bērns. Viņu atrod Vilcene, kurai labi pazīstama cilvēku daba. Vilcene nolemj puiku pasargāt un pieņemt audzināšanā, jo – "kas zina, varbūt šis būs citāds". Baletu "Džungļu grāmata" iesakām bērniem no 7 gadu vecuma.

Opera "Mīlas dzēriens"
Opera "Mīlas dzēriens"

23. maijā notiks Gaetāno Doniceti komiskās operas "Mīlas dzēriens" jauniestudējuma pirmizrāde. To veidos vācu režisors Svens Ēriks Behtolfs un scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Džulians Kraučs. "Nemorīno ir neprātīgi iemīlējies Adīnā, taču nespēj saņemt drosmi, lai atzītos jūtās. Ak, ja vien būtu tāds burvju dzēriens, kas atvērtu skaistās Adīnas acis un ļautu viņai saskatīt Nemorīno mīlestību! Ceļojošā tirgoņa Dulkamaras krājumos vajadzīgais atrodas, tomēr dzēriena radītais efekts nav gluži tāds, kādu Nemorīno vēlētos. Jautrie pārpratumi operā liek secināt, ka patiesa mīlestība ir debešķīgs spēks, kas pārvar visus šķēršļus," teikts operas aprakstā.

Pieminot komunistiskā genocīda upurus, 14. jūnijā izskanēs Džuzepes Verdi "Rekviēms".

Sezona nu jau trešo gadu noslēgsies ar Galā koncertiem, kas 20. jūnijā notiks brīvdabas estrādē "Mītava", bet 21. jūnijā – Latvijas Nacionālās operas Lielajā zālē.

Pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal izdota Latvijas Nacionālās operas un baleta sezonas grāmata. Šo izdevumu ierobežotā daudzumā ikviens bez maksas var saņemt Latvijas Nacionālās operas kasē.

Šosezon bija plānota arī Vāgnera opera "Parsifāls", tomēr finanšu situācijas dēļ opernams bijis spiests tās jauniestudēšanu pārcelt divus gadus uz priekšu.

"Kultūras ministrijā arī solīja algas paaugstinājumu jau no janvāra, pēc tam mainījās situācija un šo paaugstinājumu ministrija nepiešķīra, un to mēs piešķīrām no saviem iekšējiem resursiem operā, kas bija arī viena no šīm summām, kas aizgāja no šī jauniestudējuma, lai mēs trīs mēnešus 100 eiro uz darbinieku – mums ir nepilni 600 darbinieki – trīs mēnešus mēs pielikām klāt, kas bija izšķirties – vai atbalstīt savus darbiniekus, kuri pie milzu lielā [cenu] kāpuma elektrībai un apkurei bija jāizdzīvo viņiem. Žēl, ka šāda izšķiršanās ne par labu mākslai," skaidroja Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes priekšsēdētājs Egils Siliņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti