Zināmi «Purvīša balvas 2021» kandidāti. Balvu par mūža ieguldījumu saņem Maija Tabaka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

28. janvārī paziņoti astoņi "Purvīša balvas 2021" kandidāti, kā arī nosaukta balvas par mūža ieguldījumu saņēmēja – to šogad pasniegs gleznotājai Maijai Tabakai.

"Purvīša balvas 2021" kandidāti:

"Skuja Braden" – par izstādi “Samsāra”, īpaši izceļot izstādes centrālo daļu “Ilgas altāris”, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.

Valdis Celms – par kinētiskajām skulptūrām “Dzīvības ritmi” un “Pozitrons” otrās Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles izstādē “Viss reizē zied”.

Krista un Reinis Dzudzilo – par darbu “ZRwhdZ” "kim?" Laikmetīgās mākslas centrā.

Kaspars Groševs  – par multimediālo instalāciju “Cita istaba”, kas bija skatāma mākslas festivālā “Cēsis 2020”.

Ieva Kraule-Kūna un Elīna Vītola – par projektu “Mākslinieku krīzes centrs” divu gadu periodā galerijā “Low” un "kim? laikmetīgās mākslas centrā.

Rasa un Raitis Šmiti  – par darbu “Atmosfēriskais mežs” (2017–2020) mākslas un mediju centra “ZKM” Karlsrūē (Vācija) organizētajā izstādē “Kritiskās zonas – Zemes politikas observatorijas”.

Aija Zariņa  – par personālizstādi “Mosties, mosties reiz, svabadais gars” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Kupola zālē.

Amanda Ziemele – par personālizstādi “Kvantu matu implanti” "kim?" Laikmetīgās mākslas centrā.

Zināmi «Purvīša balvas 2021» kandidāti. Balvu par mūža ieguldījumu saņem Maija Tabaka
00:00 / 02:50
Lejuplādēt

Balva par mūža ieguldījumu piešķirta izcilajai un allaž arī skatītāju ļoti mīlētajai gleznotājai Maijai Tabakai. Glezniecībai viņa uzticīga kopš 60. gadu vidus, viņai savs ļoti īpašs rokraksts, bet viņu raksturo arī aizvien jaunu ceļu meklējumi, uzsvēra Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

“Balva Maijai Tabakai tiek pasniegta par nemitīgo uzticību daudzu gadu desmitu garumā glezniecībai, glezniecības kā izteiksmes līdzekļa vērtībām, ko viņa ir vienmēr attīstījusi un ko viņi ir īpaši kopusi, virzījusi nepārtraukti jaunās kvalitātēs. No visas sirds sveicieni, un es patiešām ceru, ka tas māksliniecei dos vēl arī impulsus jauniem, radošiem meklējumiem,” sacīja Lāce.

Balvas organizatori atzina, ka 2019.–2020. gada perioda otrais posms bijis izaicinājums, kas joprojām tupinās. Taču, neraugoties uz to, mākslas process nav apstājies, un mākslinieki radoši strādā arī krīzes apstākļos – ekspertu darba grupa kopumā diskutējusi par 53 mākslas notikumiem, nominējot balvai kopumā 18 darbus. Ekspertu darba grupas vadītāja Līna Birzaka-Priekule uzsvēra, ka, viņasprāt, šis ir viens no interesantākajiem nominantu un finālistu sarakstiem balvas vēsturē:

“Tas apliecina, ka līdzās laikmetīgās mākslas klasiķu paaudzei ienākusi spēcīga jaunākā mākslinieku paaudze.

Radušās vai sevi apliecinājušas vairākas jaunas nevalstiskas organizācijas – galerija “Look”, “Low” galerija, māksla daudz biežāk sastopama ne tikai iekštelpās, bet arī pilsētvidē un virtuālajā telpā. Balvai tika nominēti vairāki procesuāli mākslas darbi, kuri savā idejiskajā un formālajā risinājumā pielāgojas konkrētajiem apstākļiem.

Šis periods izceļas arī ar to, ka lielākoties uzmanību izpelnījušās (un arī kā finālistes izvirzītas) mākslinieces sievietes.”

Divu gadu laikā profesionālu ekspertu darba grupa Purvīša balvas fināla atlasei nominēja 18 autoru/mākslinieku apvienību sniegumu izstādēs. Nominanti tika izvirzīti reizi ceturksnī. Laika posmā no 2019. gada 1. janvāra līdz 2020. gada decembra beigām Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupā strādāja: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore, izstāžu zāles "Arsenāls" Radošās darbnīcas vadītāja Līna Birzaka-Priekule, mākslas zinātniece, izdevniecības “Neputns” galvenā redaktore Laima Slava, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un prorektors studiju un zinātniskajā darbā Dr. art. Andris Teikmanis, filozofs Kārlis Vērpe, galerijas “Careva” dibinātāja un vadītāja Alise Careva. No 2019. gada 1. jūlija ekspertu komandā sākusi strādāt kuratore Elīna Sproģe (mākslas teorētiķa, kuratora Kaspara Vanaga vietā). Savukārt no 2020. gada 1. janvāra Purvīša balvas ekspertiem pievienojās kuratore, mākslas zinātniece, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vadītāja Solvita Krese, kura nomainīja mākslas zinātnieci, kuratori Ievu Kalniņu.

Balvas kandidātu darbu izstāde Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē būs skatāma no 2021. gada 4. jūnija. "Purvīša balvas 2021" laureāts tiks paziņots 11. jūnijā.

Purvīša balvas laureātu izvēlēs starptautiska žūrija septiņu profesionāļu sastāvā: LNMM direktore Māra Lāce; muzeja un Purvīša balvas patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns; kurators, ilggadējs Minsteres skulptūru projekta radošais direktors un viens no dibinātājiem Kaspers Kēnigs; Ķelnes mākslas meses radošais direktors Daniels Hags; Krievijas galeriju asociācijas viens no valdes locekļiem, galerijas "Pop/Off/Art" dibinātājs, mākslas vēsturnieks un kurators Sergejs Popovs; mākslas kolekcionāre, "SAM Art Projects" (Parīze) dibinātāja Sandra Egediša; kurators, "Kestner Gesellschaft" (Hanovere) direktors Adams Budaks.

Izstādes norises laikā skatītājiem būs iespēja balsot arī par savu favorītu, kas tiks paziņots izstādes noslēgumā. Skatītāju balsojums tiek organizēts sadarbībā ar portālu “Delfi”.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Purvīša balva

Purvīša balva dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”. Trešo Purvīša balvu 2013. gada februārī ieguva Andris Eglītis par personālizstādi “Zemes darbi”, ceturtā Purvīša balva 2015. gadā tika pasniegta Miķelim Fišeram par personālizstādi “Netaisnība”, savukārt piekto Purvīša balvu 2017. gada februārī saņēma Krišs Salmanis, Anna Salmane un Kristaps Pētersons par darbu “Dziesma”. Sesto Purvīša balvu 2019. gada aprīlī saņēma Ieva Epnere par darbu “Dzīvo atmiņu jūra”.

Purvīša balvas konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA “Alfor”. Purvīša balvas īstenošanā līdzdarbojas biedrība “Mākslas platforma”, kultūras projektu aģentūra “INDIE” un aģentūra “P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti