Piektdien Dziesmu svētku programmas centrā – deju lieluzvedums «Mūžīgais dzinējs»

Piektdien, 7. jūlijā – XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku astotajā dienā –, uzmanības centrā deju lieluzvedums "Mūžīgais dzinējs" – 17 tūkstošu dejotāju veltījums mūsu tautas izziņas kārei un mūžīgās izaugsmes meklējumiem. Bērnu un jauniešu vokālā mūzika izskanēs "Hanzas peronā", Lielajā ģildē latviešu mūzika pūtēju orķestru izpildījumā, Rīgas Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā – mazākumtautību garīgā mūzika. Skatītājus turpinās priecēt teātra izrādes, tautas lietišķās mākslas izstāde un amatnieku darinājumu tirdziņš. Vērmanes dārzā un Esplanādē kapelu maratons – visu laiku lielākais Latvijas tautas mūzikas pasākums, informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji.

Seko līdzi Dziesmu un deju svētkiem!

Sabiedriskie mediji no 30. jūnija līdz 9. jūlijam pārraidīs XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku norises.

Viss saturs par Dziesmu un deju svētkiem saplūdīs sabiedrisko mediju portālā LSM, kur rādīs Dziesmu un deju svētku norišu tiešraides. Portālā pieejams svētku pārraižu kalendārs un plašs oriģinālsaturs.

Deju lieluzvedums "Mūžīgais dzinējs"

"Deju lieluzveduma "Mūžīgais dzinējs" stāstu izdzīvo mūsu laikabiedrs Ceļinieks. Viņš nolemj doties ceļojumā pa Latviju, apciemojot savas dzimtas vietas – tuvākus un attālākus radus, un aplūkojot mājas, kur pavadīta bērnība. Pa ceļam gadās arī nejaušas un pārsteidzošas satikšanās. Soli pa solim ceļojuma stāsts atklās Latvijas novadu dažādību, vietējo ļaužu rakstura īpašības un tikumus. Šis var būt stāsts par ikkatru no mums," teikts uzveduma aprakstā. Mākslinieciskie vadītāji un koncepcijas autori – Jānis Ērglis un Jānis Purviņš.

Koncertā piedalās 667 deju kolektīvi, t. sk. 34 diasporas deju kopas, 17 543 dejotāji: 238 jauniešu deju kolektīvi (A grupas – 37, B grupas – 83, C grupas – 118); 318 vidējās paaudzes deju kolektīvi (D grupas – 126, E grupas – 192); 106 senioru deju kolektīvi; "Līderiešu tūru kadriļas".

Deju lieluzvedums notiks Daugavas stadionā 7. jūlijā pulksten 12.00 un pulksten 22.00. Lieluzveduma repertuārā iekļautas 33 dejas, no tām 13 godalgotas jaunrades dejas un septiņas dejas no Latvijas skatuviskās dejas Zelta fonda.

Lieluzveduma tiešraide LTV1 un LSM.lv būs skatāma sestdien, 8. jūlijā, pulksten 22.00.

Kapelu maratons

Svētku norišu vietas Rīgas centrā – Vērmanes dārzu un Esplanādi – piektdien jau no pulksten 11.00 piepildīs tautas mūzikas skaņas. Ar vairāk nekā 400 dalībniekiem no 60 mūzikas grupām šis būs visu laiku lielākais Latvijas tautas mūzikas pasākums. Piedalīsies lauku un pilsētas kapelas, tautas mūzikas ansambļus, muzicējošās folkloras un postfolkloras kopas. 

Vērmanes dārzā kapelu maratona programmu papildinās aušanas, kalšanas, ādas apstrādes un citu prasmju meistarklases Amatu sētā. Abās norišu vietās darbu turpina Latvijas amatnieku gadatirgus.

Bērnu un jauniešu vokālo ansambļu koncerts "Es vēlos sev ko pastāstīt"

Bērnu un jauniešu vokālo ansambļu koncertuzvedumā "Hanzas peronā" pulksten 18.00 skanēs Jāņa Lūsēna, Valta Pūces un Jēkaba Jančevska jaundarbi ar Rasas Bugavičutes-Pēces dzeju, piedalīsies 10 labākie bērnu un jauniešu vokālie ansambļi no visas Latvijas.

Koncertuzvedums vedīs cauri bērnu rakstītas dienasgrāmatas lappusēm, kurās atspoguļotas sajūtas, piedzīvojumi un iespaidi par bērniem aktuālām norisēm gada garumā, sākot no vasaras izskaņas un gatavošanās skolai augustā līdz svētku kulminācijai jūlijā. Stāstnieku lomā – trīs atraktīvi ansambļu dalībnieki. Koncerts izskanēs arī 8. jūlijā.

Tiešraide: LMT Viedtelevīzija un LSM.lv.

Pūtēju orķestru latviešu mūzikas koncerts "Partitūra svētkiem"

Šajā koncertā Latvijas labāko pūtēju orķestru izpildījumā Lielajā ģildē pulksten 19.00 izskanēs latviešu komponistu oriģinālmūzika, kas radīta koncertzāles skatuvei, un darbi, kas bijuši nozīmīgi Latvijas pūtēju orķestru attīstībā un repertuāra papildināšanā.

Koncertā piedalīsies pūtēju orķestri "Auseklītis", "Fanfara", Rīgas Tehniskās universitātes studentu pūtēju orķestris "SPO", Latvijas Universitātes pūtēju orķestris un Madonas pilsētas pūtēju orķestris, bet īpaši šim koncertam Latvijas pūtēju orķestru diriģenti apvienosies diriģentu orķestrī.

Pārraide: TV24 9. jūlijā pulksten 14.00

Mazākumtautību garīgās mūzikas koncerts

Mazākumtautību kori, tautas dziesmu un vokālie ansambļi, folkloras kopas, tautas instrumentu orķestri un solisti Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes evaņģēliski luteriskajā baznīcā pulksten 19.00 atskaņos garīgās mūzikas repertuāru.

Latvijas amatierteātru izrādes

Kopumā deviņas izrādes gaidāmas Mihaila Čehova Krievu drāmas teātrī gan uz Lielās, gan Mazās skatuves. Izrādes spēlēs amatierteātri no Saldus, Dobeles, Smiltenes, Jūrmalas, Ropažiem un Rīgas. 

Tautas lietišķās mākslas izstāde "Mēs"

Sporta ielā 2 apmeklētājiem pieejama tautas lietišķās mākslas izstāde. Izstādē vienkopus aplūkojami audēju, rokdarbnieku, pinēju, rotkaļu, kokgriezēju un keramiķu darbi.

Izstāde uzrunā skatītājus ne tikai ar priekšmetu daudzveidību un augsto izpildījuma līmeni, bet to papildina izzinoša un praktiska informācija, kā arī videomateriāli, kas stāsta gan par amata prasmēm, meistariem, gan dažām praktiskām pamācībām. Izstādē piedalās ap 1300 autoru (gan lietišķās mākslas kolektīvos, gan individuāli strādājoši) ar 3500 darbiem.

KONTEKSTS:

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki Rīgu pieskandinās no 2023. gada 30. jūnija līdz 9. jūlijam, to galvenais akcents būs Dziesmusvētku tradīcijas 150 gadu jubileja. Svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esoša valsts iestāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti