Kas notiek ar mediju politiku un krievu valodu plašsaziņas līdzekļos?

Agnese Logina, Ivars Priede, Anita Brauna, Ivars Āboliņš, Jānis Siksnis, Sanita Upleja-Jegermane

Jānis Domburs 10.aprīlis, trešdiena 21:15

«JV nav 51 mandāts» un «pārsteidz tāda neprofesionalitāte» – Pīlēns un Ašeradens par Kariņa stilu valdības veidošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

""Jaunajai Vienotībai" nav 51 mandāts, un tas tā kā būtu jāsaprot," trešdien diskusijā "Kas notiek ar jaunās koalīcijas un valdības atbildības jomu sadali un deklarāciju?", kritizējot "Jaunās Vienotības" līdera Krišjāņa Kariņa izraudzīto darba stilu jaunās valdības veidošanā, pauda "Apvienotā saraksta" līderis Uldis Pīlēns. Tikmēr "Jaunās Vienotības" valdes loceklis, Saeimas deputāts Arvils Ašeradens saka – nebijām gaidījuši tādu neprofesionalitāti.

Centieni izveidot jaunu valdību ilgst jau vairāk nekā mēnesi, bet šonedēļ tie atkal sabremzējušies, jo "Apvienotais saraksts" (AS) nepiekrīt līdzšinējā premjera Kariņa piedāvātajam atbildības jomu sadalījumam, saskaņā ar kuru AS būtu jāuzņemas Veselības, Zemkopības, Iekšlietu un Reģionālās attīstības un digitalizācijas lietu ministrijas vadība. Tādēļ iestājusies arī "pauze" darbā pie valdības deklarācijas – atbilstoši Kariņa un "Jaunās Vienotības" piedāvājumam, šonedēļ darbs pie tās notiktu četrpadsmit tematiskajās grupās, kas atspoguļo iecerēto nākamā Ministru kabineta struktūru un kuru vadība būtu jāuzņemas tā politiskā spēka pārstāvim, kurš nākamajā valdībā vadīs attiecīgo ministriju.

AS līderis Pīlēns, kurš 14. Saeimas vēlēšanās nekandidēja, bet bija pieteikts kā šīs apvienības kandidāts uz Ministru prezidenta amatu, raidījumā "Kas notiek Latvijā?" neslēpa, ka viņam nav pa prātam nedz stils, kādā Kariņš vada valdības veidošanas procesu, nedz secība, kādā šis process notiek. Viņš to traktē kā Kariņa mēģinājumu uzspiest pārējiem savu redzējumu.

Kariņa partijas biedrs, "Jaunās Vienotības" valdes loceklis Ašeradens noraida Pīlēna pārmetumus, gan atzīstot – JV piedāvājums potenciālajiem partneriem parakstīt memorandu par nākamās valdības veidošanas principiem bijis mēģinājums nodrošināties, ka "mēs vienojamies par lietām, kur mēs nedodamies atpakaļ un kur mēs dodamies uz priekšu".

"Tas pavēra ceļu tam, lai sāktu darbu pie valdības deklarācijas. Un premjera uzstādījums bija tāds, ka mēs vienojamies gan par proporcijām – tātad, kādā veidā sadalās, teiksim, ministri jeb valdības posteņi, kādā skaitā un proporcijās. Un otra daļa bija tas, ko premjers arī uzreiz pēc memoranda parakstīšanas pieteica – tātad atbildību jomu sadalījumi," skaidrojot JV redzējumu, pauda Ašeradens. Viņaprāt, esot loģiski, jo tad, ja politiskie spēki piekrīt šim atbildības jomu sadalījumam, ir radīts pamats sākt darbu pie valdības deklarācijas sadaļām.

Tikmēr Pīlēns uzsver, ka memorandā nekas nav rakstīts par to, ka tiek sadalītas koalīcijas partneru atbildībā esošās nozares. Pēc pagājušās piektdienas, kad trīspusējās sarunas pabeigtas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (JV) vadībā, AS esot gaidījusi, ka JV definēs starpnozaru tēmas, piedāvās datumus, kad valdības veidotāji par tām diskutē. AS ieskatā, šādas tēmas ir vairākas – veselība, izglītība, iekšlietas un labklājība.

"Tad no turienes – drošības tēma, ārlietas, iekšlietas, aizsardzība – no turienes tēmas novirzās uz ministriju griezumā skatāmām tēmām," tā Pīlēns.

"Šitā mums bieži gadās ar Pīlēna kungu, ka telpā skan viens teksts un tad viņš interpretē viņu savādāk," komentējot AS līdera teikto, sacīja Ašeradens.

Nacionālās apvienības valdes locekle, pašreizējā ekonomikas ministre Ilze Indriksone, kas pagājušajā nedēļā pati piedalījās trīspusējās potenciālo valdības veidotāju sarunās, drīzāk sliecas piekrist JV politiķu interpretācijai par to, kāds bijis iecerēts valdības veidošanas procesa nākamais posms. "Nacionālā apvienība bija ļoti skaidri sapratusi, ka pēc memoranda parakstīšanas "Vienotība" un Ministru prezidents, līdzšinējais un arī nākamais kandidāts, piedāvās savu atbildības jomu sadalījumu," viņa teica.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti