Kas notiek ar drošību, ekonomiku un cilvēkiem divus gadus kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā?

Andris Sprūds, Rihards Kozlovskis, Viktors Valainis, Andris Bite, Ulvis Noviks, Mārtiņš Vērdiņš

Jānis Domburs 21.februāris, trešdiena 21:15

Kas notiek Latvijā?

Kas notiek ar Kariņa valdību un Ministru prezidenta ultimātu koalīcijas partneriem?

Kas notiek Latvijā?

Zīmju valodā. Kas notiek Latvijā? Speciālizlaidums saistībā ar Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa demisiju

Kas notiks ar jaunās valdības veidošanu pēc Krišjāņa Kariņa demisijas?

«Sagūstītā Kariņa valdība», no baltas lapas un «tu lec, tu nepārlec» – Siliņa un partneri diskutē par veco un jauno valdību

Šodien un rīt Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs tiksies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, lai pārrunātu jaunas valdības veidošanu pēc tam, kad 17. augustā oficiālu demisijas rakstu iesniedza ilggadējais valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). Dažas stundas pēc Kariņa demisijas piecu politisko spēku pārstāvji tikās raidījuma "Kas notiek Latvijā?" speciālizlaidumā, kur diskutēja par kopīgo un atšķirīgo skatījumā uz nākamās valdības veidolu un paveicamajiem darbiem.

"Jauno Vienotību" (JV) šajā diskusijā pārstāvēja Evika Siliņa, kuru viņas pārstāvētā partiju apvienība izvēlējusies kā iespējamu Kariņa pēcteci valdības vadītāja amatam. Raidījumā piedalījās Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Viktors Valainis un partijas "Progresīvie" frakcijas vadītājs Kaspars Briškens – viņi abi šovasar piedalījušies sarunās ar JV politiķiem, strādājot pie dokumenta, kas dēvēts pat par jaunas valdības deklarācijas melnrakstu. Līdzšinējos JV partnerus – "Apvienoto sarakstu" un Nacionālo apvienību – diskusijā pārstāvēja attiecīgi Saeimas deputāts Ingmārs Līdaka un Eiropas Parlamenta viceprezidents Roberts Zīle.

Diskusijas nozīmīgākās epizodes var noskatīties, spiežot uz saitēm laika līnijā:

Vai JV varētu strādāt valdībā ar premjeru no citas partijas?  

"Pirmais aplis jāiziet" - politiķi nosauc iemeslus, kādēļ pagaidām neviena cita partija nav pieteikusi pretenzijas uzņemties iniciatīvu valdības veidošanā.   

Plaša koalīcija, iekšējie kašķi un "sākam no baltas lapas".  

Pie prezidenta ar gatavu dokumentu jaunnedēļ neies.  

Kā Siliņas prioritātes atšķirsies no Kariņa memoranda projektā uzskatītajām?

Kas ir ES vidējas labklājības rādītājs? Politiķiem ir vairāki iespējamie atbilžu varianti.  

Sāpīgais jautājums par darbatirgus atvēršanu – cik imigrantu tad jāpiesaista?

Vērtējot skolu tīkla reformas piedāvājumu, kuru JV politiķes Andas Čakšas vadītā Izglītības un zinātnes ministrija jau iesniegusi valdībā, bet par kuru jālemj būs nākamajai valdībai, Valainis uzsvēra, ka šīs reformas iedzīvināšanā jāiesaista Satiksmes un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Šis ziņojums esot vien pirmais solis.

"Tas, par ko bija runa, bija, ka mēs varētu ierāmēt, ka mēs pieņemam viņu tiktāl, ciktāl tas ir saskaņā ar mūsu Satversmi," jautāta par iespējamo Stambulas konvencijas virzību, saka Siliņa. AS deputāts Līdaka savukārt sacīja, ka, konsultējoties ar juristiem, AS politiķi esot secinājuši, ka pievienotām atrunām nav jēgas.

Jautāti par iecerēm, kas saistītas ar valsts kapitālsabiedrību kotēšanu biržā, vairāki politiķi apgalvoja, ka tās neskars "Latvenergo" un "Latvijas Valsts mežus". Viņi arī nosauca to valsts kontrolē esošo uzņēmumu, kurš varētu būt pirmais pretendents uz kotāciju biržā. 

"Šobrīd ir izveidojusies situācija, kad Latvijas tiesas aizvieto principā baznīcu un reģistrē reālas laulības," tā, komentējot politiķu iespējas vienoties par kopdzīves regulējuma pieņemšanu, sacīja Valainis.

Kur jaunās valdības veidotāji plāno ņemt naudu ekonomisko jautājumu, tostarp pārtikas cenu inflācijas un kredītprocentu pieauguma seku risināšanai?

Nevienprātība par tā dēvēto "banku nodokli" – Zīle par to nav sajūsmā, bet Līdaka uzstāj, ka būtu jāpalielina "Altum" loma tautsaimniecībā, lai veicinātu konkurenci banku sektorā.

"Manuprāt, mēs te demonstrējam, ka varētu visas piecas partijas strādāt kopā," uzskata Siliņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti