Kas noticis Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča pilnvaru pirmajā gadā un kam jānotiek turpmāk?

Edgars Rinkēvičs

Jānis Domburs 19.jūnijs, trešdiena 21:15

LDDK prezidents aicina politiķus pieņemt nepopulārus lēmumus «iekšējo rezervju» atgriešanai darba tirgū

Lai sasniegtu Ekonomikas ministrijas deklarētos ekonomiskās izaugsmes mērķus, nodarbināto skaitam ir jābūt ne mazāk par 900 tūkstošiem, taču jau tagad tas ir zemāks. Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite uzsver – ir pienācis laiks pieņemt nepopulārus lēmumus, lai panāktu, ka darba tirgū atgriežas cilvēki, kas ilgstoši ir bijuši bez darba vai jau devušies pensijā.

Opozīcijā esošā "Apvienotā saraksta" deputāts Andris Kulbergs šonedēļ raidījumā "Kas notiek Latvijā?" lēsa, ka, lai panāktu iekšzemes kopprodukta pieaugumu atbilstoši Ekonomikas ministrijas definētajam mērķim, nodarbināto skaitam ir jāpieaug par vairāk nekā 150 tūkstošiem cilvēku.

LDDK prezidents Andris Bite diskusijā īpaši uzsvēra, ka, pretēji plaši izplatītam uzskatam, uzņēmēju organizācijas pret viesstrādnieku ievešanu no trešajām valstīm ir noskaņotas visnotaļ piesardzīgi. Vispirms būtu jāizmanto iekšējās rezerves, piemēram, ilgstošie bezdarbnieki, cilvēki ar invaliditāti un pat tie, kas jau devušies pensijā. LDDK vairākām ministrijām jau iesniegusi savus priekšlikumus, kā to panākt, taču šo priekšlikumu īstenošana paģēr nepopulāru lēmumu pieņemšanu, klāstīja Bite.

Jautāts pēc konkrēta piemēra, viņš teica: "Pieņemsim, ilgstošiem bezdarbniekiem dažādu sociālo palīdzības programmu samazināšana, lai beidzot viņš būtu motivēts celties no rīta septiņos un iet uz darbu."

Rīgas Tehniskās universitātes prorektors attīstības un finanšu jautājumos Artūrs Zeps savukārt norādīja, ka šobrīd jādomā ne tikai par ilgtermiņa risinājumiem nākotnes speciālistu sagatavošanai vai bez darba esošo iedzīvotāju pārkvalifikācijai, bet arīdzan par to, kā pilnvērtīgāk izmantot tos, kas šobrīd strādā mazproduktīvās jomās.

"Mēs, viņus pārliekot uz citām jomām, jau iegūtu," teica Zeps, uzsverot, ka svarīgāk par nodarbināto skaitu ir tas, kādās jomās viņi strādā un kāda ir viņu produktivitāte.

Bite stāstīja, ka viņa vadītajā zivju pārstrādes uzņēmumā "Karavela" šādi pārkvalifikācijas mēģinājumi jau notiek, piedāvājot strādājošajiem iespējas apgūt augstāk apmaksātu darbu.

"Kļūt par brigadieriem, kļūt par iekārtu iestatītājiem un ieregulētājiem, kam ir zināšanas un prakses vairāk. Un viņu vietā var atnākt kāds, kuru mēs izņemam no ilgstošiem bezdarbniekiem un nomocāmies ar viņu, kamēr iemācam strādāt," tā LDDK prezidents.

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens diskusijā apliecināja, ka ar LDDK patiešām ir runāts par to, kā veicināt patlaban nestrādājošo iedzīvotāju atgriešanos darba tirgū, taču nekonkretizēja, vai un ko ir plānots darīt, lai to panāktu, vien norādot, ka tā ir smaga sociāla problēma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti