Kas notiek sporta politikā, finansēs un Latvijas Olimpiskajā komitejā?

Anda Čakša, Juris Zīvarts, Jānis Buks, Raimonds Lazdiņš, Aivars Platonovs, Artūrs Liepa, Dainis Caune, Raimonds Rudzāts

Jānis Domburs 17.aprīlis, trešdiena 21:15

«Priekšvēlēšanu solījumiem ir ļoti īss derīguma termiņš»: dārzeņu lielaudzētājs oponē politiķiem par samazināto PVN

"Partiju nostāja ļoti mainās no tā, kurā pusē viņi tur Saeimā dalās," tā, vērtējot nesen izveidotās valdības nostāju attiecībā uz samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes turpmāku piemērošanu augļiem un dārzeņiem, trešdien raidījumā "Kas notiek Latvijā?" secināja kooperatīvās sabiedrības "Baltijas dārzeņi" valdes priekšsēdētājs Jānis Bušs.

Diskusijas gaitā viņš oponēja jaunajam zemkopības ministram Armandam Krauzem (ZZS), kurš uzsvēra, ka 2024. gada valsts budžetā jau ieplānoti aptuveni 30 miljonus eiro lieli papildu ieņēmumi no tā, ka no nākamā gada 1. janvāra augļiem un dārzeņiem piemērojamā nodokļa likme pieaugs no 5% līdz 21%. Tādēļ saistībā ar samazinātās nodokļa likmes atcelšanu, valdībā lemjot par nākamā gada valsts budžeta prioritātēm, nolemts augļkopības un dārzkopības nozares konkurētspējas veicināšanai piešķirt 3 miljonus eiro.

Bušs atgādināja, ka Latvijas zemnieki arvien saņem ievērojami zemākus atbalsta maksājumus nekā zemnieki citās Eiropas Savienības valstīs. "Tagad mums grib ar vieniem 3 miljoniem aizbāzt to globālo caurumu," viņš teica, piebilstot, ka Latvijas zemniekiem nevajag atbalstu, bet gan vienādus nosacījumus.

"Pārtikas ražošana ir viens no drošības stūrakmeņiem," sacīja Latvijas lielākā dārzeņu audzētāja – kooperatīva "Baltijas dārzeņi" valdes priekšsēdētājs.

Pirms 14. Saeimas vēlēšanām divi no trim pašreizējā valdībā ietilpstošajiem politiskajiem spēkiem, proti, Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) un "Progresīvie" savās priekšvēlēšanu programmās solīja iestāties par samazinātās PVN likmes piemērošanu pārtikai. Tagad, kad lauksaimnieku organizācijas, augļu un dārzeņu tirgotāji, kā arī pārtikas tirgotāji aicina pagarināt no 2018. gada ieviestās samazinātās PVN likmes piemērošanu augļiem un dārzeņiem, ZZS pārstāvošais zemkopības ministrs Krauze norāda, ka nākamgad tas nav iespējams. Savukārt Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama, kura raidījuma "Kas notiek Latvijā?" diskusijā pārstāvēja "Progresīvos", raidījuma gaitā, atsaucoties uz pētnieku datiem un vēl iepriekšējās valdības laikā tapušo Zemkopības ministrijas informatīvo ziņojumu, apšaubīja patērētāju ieguvumus no 5% PVN likmes piemērošanas.

"Ja būtu pamatoti, ka ražotājiem tas tiešām ir devis iespēju attīstīties," teica Ābrama.

Tikmēr Bušs, oponējot Ābramai par datos balstītu secinājumu trūkumu, norādīja: "Ražotāji saka, ka tas palīdz, jūs tam neticat."

Jāatgādina, ka samazinātā 5% PVN likme Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem tiek piemērota kopš 2018. gada 1. janvāra. Divas reizes šīs likmes piemērošanas termiņš ir pagarināts, taču no 2024. gada 1. janvāra tas beigsies, tādēļ pēc jaunā gada PVN likme atkal pieaugs līdz 21%. Saeima šonedēļ noraidīja trīs opozīcijā esošo partiju iesniegtus likumprojektus, kas paredzēja vai nu pagarināt samazinātās PVN likmes piemērošanu augļiem un dārzeņiem, vai pat paplašināt to pārtikas produktu klāstu, kam tiek piemērotas samazinātas PVN likmes.  

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti