Dienas ziņas

Izpētes pārgājiens 10. Latvijas ģeovietā

Dienas ziņas

Saņem ES oficiālo eko sertifikātu

Meža ekspedīcijās plāno izglītot 3000 bērnu

Par mežiem un kokiem šogad skolēniem stāsta īpašās meža ekspedīcijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Iepriekš skolēniem maijā, Meža dienās, bija iespēja iepazīt meža stādīšanu. Šogad pirmo reizi Latvija tiek praktizēta Somijas pieredze – meža ekspedīcijas, kurās skolēni apgūst ne tikai meža stādīšanu, bet arī kopšanu un koksnes izmantošanas iespējas.

Šopavasar jau izglītoti 2000 skolēnu visā Latvijā. Šonedēļ meža ekspedīcijas norit Krimuldas novadā.

Pirmajā ekspedīcijas stacijā bērniem dots uzdevums noteikt, kura no dotajām lietām nav no koka. Izrādās, pat ziepju burbuļos ir celuloze, pat automašīnas riepām saistība ar kaučuka koku un arī degvielu var ražot ar piedevu, ko iegūst no skaidām. Tālāk seko uzdevums atpazīt sēklas un kokus, un pēc tam arī skolēni nonāk pie koku stādīšanas.

Viena no klasēm, kas piedalās ekspedīcijā, kokus stādījusi arī iepriekšējā gadā, un  toreiz katrs iestādījis vairākus. Bet šoreiz bērni iemācas arī to, kādus pēdu nospiedumus mežā atstāj Latvijā sastopamie dzīvnieki, kāpēc notiek meža zāģēšana un kādi apstākļi nodrošina koka ātru augšanu.

Šī gada apmācību veids arī prasa mazāk cilvēkresursu. Katrā reģionā tās vada cilvēki, kuri attiecīgajā pusē strādā pie Latvijas valsts mežu apsaimniekošanas.

AS “Latvijas Valsts meži” Rietumvidzemes reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Vilmārs Katkovskis saka, ka “Latvija ir ceturtā mežainākā valsts Eiropā, un tas pilnīgi normāli, ka bērniem varbūt skolas izglītības programmā vajadzētu ieviest kādu mācību par mežu, jo mežs mums Latvijā ir visur.”

 “Latvijas Valsts mežu” Piejūras meža iecirkņa mežkopis Jānis Vilde piebilst: “Tā nav ikdiena, tas ir arī nedaudz prieks pašiem. Ar viņiem var izrunāt lietas, kas ikdienā ir profesionālākā valodā.”

Šādas intensīvās ekspedīcijas sāktas aprīļa vidū, un nu jau bērni tās izmēģinājuši arī pārejos reģionos. Ceturtdien Inciema puses mežā takā izglītojas aptuveni 200 bērni. Katrs iestāda vienu koku un vienu lapu koku no skuju koku jaunaudzes arī izzāģē.

Ideja par šādām ekspedīcijām pastāvējusi jau ilgstoši, bet šogad īstenota. Mazāk intensīvā formā to plānots atkārtot jau šoruden. Ar laiku pavasara aktīvās ekspedīcijas plāno pavisam pārcelt uz rudeni, kad mežā atrodamas arī meža veltes sēnes un ogas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti