Rīta Panorāma

Krievijā "par terorisma attaisnošanu" sāk tiesāt dramaturģi un režisori

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Daļa kaķu būs jāreģistrē; kontrolēs dzīvnieku pavairotājus

No 1. jūlija daļa kaķu būs jāreģistrē; kontrolēs arī dzīvnieku pavairotājus

Daļai Latvijā dzīvojošo kaķu no 1. jūlija obligāti būs jābūt apzīmētiem un reģistrētiem. Būtiskas izmaiņas skars arī kaķu un suņu pavairotājus,  neskatoties uz to, vai mazuļi piedzimuši šķirnes vai bezšķirnes dzīvniekam. Vienlaikus tiks kontrolēta arī kaķēnu un kucēnu tirdzniecība un dāvināšana. Lai arī daļu kaķu drīkst nečipot, tomēr veterinārārste ieteica to darīt.

Ņemot vērā, ka Latvijā ir gana daudz bezsaimnieka klaiņojošo kaķu un tiek tērēti gana lieli līdzekļi šo dzīvnieku uzturēšanai patversmēs, kā arī noķeršanai un sterilizācijai, turpmāk liela daļa kaķu būs obligāti jāapzīmē un jāreģistrē jeb, vienkāršoti sakot, tiem zem ādas jāievada mikroshēma.

Zemkopības ministrijas Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Agija Mediņa norādīja: "Mērķis ir mazināt bezsaimnieka klaiņojošo dzīvnieku nokļūšanu patversmēs. Ja dzīvnieks nonāk patversmē, tad apzīmēts, reģistrēts kaķis ļoti ātri atrod savu īpašnieku un atgriežas mājās."

No 1. jūlija obligāti jābūt apzīmētiem un reģistrētiem kaķiem, kas nonāk patversmēs; kaķiem, kurus īpašnieks uz kādu laiku atstāj dzīvnieku viesnīcā; kaķiem, kuri piedalās izstādēs, izsolēs; arī kaķiem, kas Latvijā iebrauc no citām valstīm; kaķiem, kas tiek izmantoti pavairošanai, kā arī visiem kaķiem un kaķēniem, kas tiek pārdoti vai dāvināti kādam citam, neskatoties uz to, vai tie ir šķirnes vai bezšķirnes.

"Un vēl viena kategorija ir kaķi, kas iet ārpus īpašnieka vai valdījumā esošās teritorijas. Kaķi, kas brīvi uzturas ārpus sētas – sterilizēts, apzīmēts, reģistrēts," piebilda Zemkopības ministrijā.

Ja kaķis, piemēram, mitinās dzīvoklī, tad šī dzīvnieka apzīmēšana un reģistrēšana nav obligāta. Tomēr saimnieki tiek aicināti izvērtēt riskus.

Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve, veterinārārste Lita Konopore norādīja: "Es noteikti čipotu, viennozīmīgi čipotu. Zinot  piesavināšanās gadījumus par kaķiem, kas izskatās labāk par vidēji statistisko ielas kaķi, – noteikti. Jo tas ir kā īpašumu pierādošs dokuments. Kā viens no pirmajiem argumentiem, ko parasti min neatdevējs, – vai tā būtu kāda glābēju biedrība, vai vienkārši privātpersona, kura ir nolēmusi piesavināties kaķi, viņu arguments ir – viņam mikročipa nav, tātad nevar pierādīt, ka ir saimnieks."

Savukārt dzīvnieku patversmes "Labās mājas" vadītāja Astrīda Kārkliņa sacīja: "Ja pareizi to izdara, tā ir maza rīsa graudiņa izmēra mikroshēma. Tas neko nenodara. It sevišķi, ja mēs darām kādas citas medicīniskas manipulācijas klīnikā, tad pie reizes to var izdarīt. Tā nav nekāda īpaša procedūra."

Latvijas Veterinārārstu biedrībā norādīja, ka šogad apzīmēto un reģistrēto kaķu skaits ir pieaudzis trīs reizes, salīdzinot ar tādu pašu laika periodu pirms gada. Ministrijā vērš uzmanību uz to, ka arī tad, ja kaķene sapārojusies neplānoti, šis dzīvnieks ir jāreģistrē.

ZM Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Agija Mediņa norādīja: "Ja nejauši sapārojas, primāri es savu kaķeni reģistrēju datubāzē, ievelku ķeksīti, ka mans kaķis tiek izmantots pavairošanai. Tad, kad piedzimst kaķēni, attiecīgi viņus arī reģistrēju datubāzē. Pie atsavināšanas mainās īpašnieki. Ja man kaķis vairāk netiek izmantots pavairošanai, es veicu atzīmi un izķeksējos ārā no šīs datubāzes. Un tālāk dzīvoju ar savu kaķi, kurš netiek izmantots pavairošanai, bet apzīmēts un reģistrēts viņš būs."

Vienlaikus tiks arī pastiprināti kontrolēta kaķēnu tirdzniecība un dāvināšana.

"Būs noteikts kritērijs, ka sludinājumā ir jānorāda mikroshēmas numurs. Tas nozīmē, ka bez apzīmēšanas un reģistrācijas pēc 1. jūlija nevarēs atsavināt, pārdot. No 2025. gada plānots noteikt par obligātu pienākumu suņu un kaķu pavairotājiem, vienalga, vai tie ir šķirnes vai bezšķirnes dzīvnieki, iziet apmācības," norādīja Mediņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti