FOTO: Ar govju ganāmpulka ierašanos Jelgavā atklāj dabisko pļavu atjaunošanas sezonu

Latvijas Dabas fonda (LDF) mobilais ganāmpulks savu septīto dabisko pļavu atjaunošanas sezonu sāk Jelgavā, kur noganīs daļu no dabas liegumā Lielupes palienes pļavas iekļautajām Jelgavas valstspilsētas pašvaldības zemēm. Ceturtdien, 16. maijā, desmit mobilā ganāmpulka Galovejas šķirnes govis ieradās ganībās pie Iecavas un Lielupes satekas, informēja LDF.

Vēl citas ganāmpulka govju grupas šogad dosies uz Vakarbuļļu pļavām Rīgā, Ķīšezera krasta pļavām pie Ozolkalniem, turpinās noganīt Balonu pļavu Siguldā, kā arī citas dabas teritorijas Gaujas Nacionālajā parkā, Teiču dabas rezervātā un citviet Latvijā.

Jelgavā mobilais ganāmpulks darbojas jau piekto gadu, apsaimniekojot pašvaldības pārvaldībā esošo teritoriju, un jau ir vērojami uzlabojumi ganību augu sastāvā.

Kā skaidroja LDF eksperte Baiba Strazdiņa: "Noganīšanu veicam senā atmatā, kas pakāpeniski dabiskojas. Lai arī ganāmajā pļavā vēl ir daudz ekspansīvo sugu, esam gandrīz tikuši galā ar latvāņiem, kuri šeit auga ganīšanas sākuma posmā, un panākuši, ka dabiskajām pļavām raksturīgās sugas jau sastopamas daudz lielākā skaitā un platībā nekā iepriekš."

13 hektāru lielās Jelgavas ganības atrodas pie Iecavas un Lielupes satekas. Melnbaltās Galovejas šķirnes govis te darbosies visu sezonu. Ganības ir caurstaigājamas, un vietējie iedzīvotāji var droši izmantot ierasto taku un ganību malās uzstādītos vārtiņus, jo govis ir miermīlīgas, draudzīgas un radinātas pie cilvēku klātbūtnes, norādīja LDF.

Ganāmpulka koordinatori ganības regulāri uzrauga, turklāt govis aprīkotas ar raidītājiem, lai tās var pieskatīt arī attālināti.

LDF ganāmpulkā šobrīd ir vairāk nekā 100 liellopu. Tas tika izveidots, jo, kā skaidroja fondā, noganīšana ir viens no labākajiem veidiem dabisko pļavu atjaunošanai, taču ne visiem pļavu īpašniekiem ir pieejami liellopi. Sešu gadu darbības laikā mobilais ganāmpulks ir noganījis 742 hektārus īpaši aizsargājamo biotopu dažādās vietās Latvijā.

Latvijas Dabas fonds šogad ganīšanu veiks vismaz desmit dažādās vietās Latvijā. Mobilās ganīšanas pakalpojumu īpaši aizsarghājamās dabas teritorijās iekļautu aizsargājamo biotopu noganīšanai šogad piedāvās arī trīs reģionālie ganāmpulki – ZS "Vētras" Latvijas ziemeļaustrumos, SIA "Sita Nature Park" Ziemeļlatgalē, bet Liepājas pusē – SIA "Rukši". Reģionālās mobilā ganāmpulka vienības izveidotas ar "LIFE" programmas projekta "GrassLIFE2" atbalstu.

Fondā uzsvēra, ka dabiskās pļavas ir viena no izcilākajām Latvijas dabas vērtībām – augu daudzveidība tajās ir līdzvērtīga tai, kāda sastopama tropiskajos mežos – vienā kvadrātmetrā var būt pat vairāk nekā 50 augu sugu. Taču šo dzīvotņu Latvijā šobrīd palicis ļoti maz – tikai 0,9% no Latvijas teritorijas jeb 67 000 hektāru. Pirms 100 gadiem šādas pļavas sedza 30% no mūsu valsts. Līdz ar to ir ļoti svarīgi saglabāt un uzturēt visas mūsu dabiskās pļavas, lai Latvija šo dabas, kultūrvēstures un arī ekonomisko vērtību nezaudētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti