#LV99plus: Vidzemes bruņniecības landmaršalu Heinrihu fon Štriku apvaino sazvērestībā pret Latvijas valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 3 mēnešiem.

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Marija Bērza

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas hronoloģiski stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti.

Marija Bērza (dzimusi Tišlere) 29 gadi (dzimusi 1888. gada 1. decembrī) – Kuldīgas vācbaltu amatnieka meita, kura īsi pirms kara apprecēja turīga latviešu saimnieka vecāko dēlu Ansi Bērzu. Sākoties karam vīru iesauca armijā. Viņš piedalījās Prūsijas ofensīvā un pēc Tannenbergas kaujas kļuva par karagūstekni. Vīra ģimene pēc Kurzemes okupācijas sākuma devās bēgļu gaitās un vīra brālis Kārlis pieteicās strēlniekos. Marija pati nedevās bēgļu gaitās un kopā ar savu mazo meitiņu Annu (dzimusi 1912. gadā) palika pie saviem vecākiem Kuldīgā. Marijas rūpju centrā ir viņas vīrs, kuram viņa regulāri sūta vēstules, pārtikas paciņas un cita veida palīdzību. Paralēli Marija sarakstās arī ar savu māsu Vilhelmīni, kura dzīvo Liepājā. Tāpat ar Mariju cenšas sazināties vīra vecāki, kuri grib uzzināt kaut ko vairāk par savu dēlu. Marija aplūkotajā periodā pamatā uzturas Kuldīgā, periodiski dodas apciemot māsu Liepājā.

Par diskusiju platformu šiem notikumiem un tā laika dzīvesstilam piedāvājam mūsu "Facebook" grupu "Dzīvā vēsture",bet Marijai ir arī savs "Facebook" profils. 

Pirms 3 dienām latviešu tā dēvētās pagaidu ‘’valdības’’ lapele ‘’Latvijas sargs’’ nāca klajā ar paziņojumu, ka ‘’vācu baroni’’ ir pieķerti sazvērestībā pret Latvijas valsti. Paziņojums par sazvērestību balstīts atgadījumā pirms nedēļas, kad latviešu muitnieki aizturēja Vidzemes bruņniecības landmaršalu Heinrihu fon Štriku un pie viņa it kā atrada dažādus dīvainus dokumentus. Un tagad sazvērestība tiek izmantota, lai attaisnotu šokējošus un negaidītus lēmumus. ‘’Valdības’’ runasvīrs Goldmanis paziņo par radikāliem plāniem zemes pārdalē.

Mūsu, vāciešu, vidū valda pilnīga neizpratne. Vēl pirms mirkļa mēs bijām kopā ar godīgiem latviešiem sabiedrotie cīņā pret lielinieciskuma postu. Bet tagad? Latvieši, kamēr mūsu vācu vīri lies savas asinis frontē, kāri pārdalīs mūsu īpašumus? Un sauks mūs par sazvērniekiem un nodevējiem? Šobrīd vienīgais Latvijas sargs ir landesvēra puišu drosme, nevis kāda avīze.

*1919. gada 27. februāra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti