#LV99plus: Sociāldemokrāti apņemas cīnīties ar «Rīgas namsaimnieku bezkaunību un mantkārību».

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 9 mēnešiem.

Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919.gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Fakts aiz stāsta: 1919.gada otrajā pusē Latvijā sākās strauja inflācija. Īpaši strauji cēlās dzīvokļu īres maksa, kas pēdējos kara gadus bija ļoti zema. Reaģējot uz cenu celšanos, Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partijas deputāti uzsāka cīņu pret ''Rīgas namsaimnieku bezkaunību un mantkārību”. 

Uz nabadzīgo rīdzinieku pleciem ir atgriezusies kara gados piemirsta nasta – dzīvokļu jautājums. Strauji aug īres maksa pilsētā, un trūcīgākie vairs nevar atļauties samaksāt par savām dzīves vietām. Pēdējos kara gadus īre bija ļoti zema. Bet tagad, kad tāda iespēja radusies, namsaimnieki vēlas remdēt savu badināto mantkārību. Ir tak jāatgūst kara gados nenopelnītos. Lai tik nabagi maksā…

Vismaz labi, ka sociāldemokrāti tagad ir liels spēks Rīgas domē un Tautas padomē. Mūsu partijas biedri no tribīnēm jau tagad nekaunas runāt par strādnieku ciešanām. Šāda atklātība ir patīkamā pretstatā cara laiku liekulībai, kad citu sāpes daudzi izlikās nedz redzam, nedz dzirdam. Strādniekiem beidzot ir savi aizstāvji legālajā politikā. Biedri sociāldemokrāti ir gatavi cīņai ar namsaimnieku alkatību.

*1919.gada 22.augusta ieraksts dienasgrāmatā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti