#LV99plus: Partizāni uz nakti ieņem Cēsu pilsētas centru un atbrīvo 100 ieslodzītas personas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un nostiprināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Adrejam ir arī savs "Facebook" profils.

Fakts aiz stāsta: 1919. gadā naktī no 13. uz 14. maiju pretpadomju partizāni uz brīdi ieņēma Cēsu pilsētas centru un atbrīvoja 100 Cēsu cietumā ieslodzītos. Ieslodzītie pārsvarā bija padomju ideoloģijai nevēlamas personas - turīgākie pilsoņi, muižnieki, garīdznieki, pretpadomju aktīvisti u.c.

Cēsu lieliniekus ir pārņēmusi panika. Viņi ir teju pilnībā pazaudējuši kontroli pār apriņķi un knapi turas pie varas vien pilsētā. Naktī no 13. uz 14. maiju tumsas aizsega notika kas negaidīts. Nacionālie partizāni uzbruka Cēsu cietumam un atbrīvoja 100 tur ieslodzītos pilsoņus.

Lielinieki atsauca no frontes vienības un dažus no partizāniem noķēra. Pārējie ir nozuduši mežā. Ik dienas pienāk ziņas par uzbrukumiem lielinieku atbalstītājiem. Lielinieki uzbrukumu priekšā ir bezspēcīgi – tik vien kā izteikt draudus un solīt atriebību.  

*1919. gada 19. maija ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti